| SaveTheNature a întrebat:

"Adevarata fata a unui om, se vede din comportamentul lui fata de cei inferiori lui, nu fata de cei egali cu el."
Ce parere aveti despre aceasta afirmatie?

Răspuns Câştigător
| Genessis a răspuns:

Este foarte adevarat.Din pacate, asa sunt oamenii din ziua de azi.Vor sa fie priviti foarte bine in societate de catre oamenii superiori lui sau chiar egali, vor sa fie pe aceeasi lungime de unda, pe acel piedestal unde sunt vazuti bine si unde se pot simti foarte mandri de ei insusi.Consider ca adevarata fata este aceea a oamenilor ce se comporta la fel cu toata lumea, nu cu sefii, nu cu persoanele egale lor sau cele pe o scara destul de ridicata.Adica cum poti sa fi genul de om incapabil sa-si exprime sentimentele reale, gandurile, tot ceea ce crede din pricina temerii ca acea persoana nu ii va da dreptate si va coborî la oamenii simpli, inferior lui?! Asta se numeste a fi om cu doua fete, oameni pe care eu ii detest.Regret foarte mult ca in Romania exista astfel de persoane, regret ca numai exista termenul de sinceritate, prietenie, dreptate...Dar asta este la urma urmei.Trebuie sa ne acceptam asa cum suntem si sa traim cu speranta ca, poate, intr-o buna zi totul se va schimba.

6 răspunsuri:
| Shatzie a răspuns:

Eu as zice ca, mai degraba vezi adevarata fata a cuiva dupa comportamentul fata de TOATA lumea. In fond, cine stabileste ca cineva e inferior sau egal cu altcineva?
De ce ar trebui sa consider pe cineva "inferior"? Dupa ce criterii?
Cred ca afirmatia pe care o citezi apartine unui misogin.

| sublime89 a răspuns:

E adevarat pentru ca trebuie sa ii tratam cu respect si sa nu fim increzuti atunci cand avem de-a face cu oameni "inferiori" noua. Ma rog, termenul asta e cam nepotrivit pentru ca intr-un fel e o insulta sa spui despre cineva ca e inferior. Multi oameni iti pot fi inferiori din anumite puncte de vedere, si superiori in altele.

| Exilee a răspuns:

AI dreptate. In cazul meu, imi cunosc ingratitudinea si gesturile de prost-gust de care am dat dovada in ultima vreme. Am ''cazut'' pentru putin timp.

Nici nu stii cat de adevarata este aceasta. O sustin! Omul isi arata ipocrizia celor inferiori printr-un comportament lipsit de moralitate.Nu sunt(em) in stare sa ma uit/sa ne uitam la noi si sa ne credem oarecum superiori, ambitiosi in fata egalilor nostri, ci in schimb procedam invers in fata celor mai slabi.
PS: daca te uiti pe raspunsurile mele, vei vedea ca si eu am procedat exact la fel...

| beyondbirthday a răspuns:

Adevarata fata a unui om se vede doar atunci cand e milostiv, sufletist.
Vedem oameni bogati si care ni se par cumsecade, dar cand e vorba sa daruiasca lucruri saracilor... Dar sunt si oameni saraci sau pe care lumea ii crede intepati sau mai stiu eu cum... dar aceia sunt cu adevarat OAMENI, daca din putinul lor reusesc sa dea si la altii.
O zi buna sa ai!happy

Răspuns utilizator avertizat
| 2012pam a răspuns:

Omul este prin definitie egocentrist. Orice actiune intreprinsa de om(sau orice sentiment simtit) este de fapt intreprinsa(simtit) pentru propriul interes.
Exemplu: hranesti cainele din fata blocului pentru ca presupui ca nu il hraneste nimeni altcineva - consecinta 1:cainele moare;
consecinta2: esti trist ca a murit cainele
concluzie: hranesti cainele pentru ca TU sa nu fi trist/responsabil pentru moartea acestuia