| Superior a întrebat:

Am vazut o ipoteza,omul dupa ce moare fie ca a facut bine sau rau,exista doar zei rai si ai mortii,care te vor chinui indiferent de ce ai fost aici,astfel a te naste, este cel mai rau lucru care i se poate intampla cuiva.

17 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Stai linistit. Dupa moarte nu mai este nimic.

| untu a răspuns (pentru mira):

De unde stii asta? Ai murit vreodata si ai vazut ca nu mai este nimic? Aici te inseli si nu stii nimic despre moarte si despre ce ste dincolo de moarte!

| RAY a răspuns (pentru untu):

Desi in ilogica ta cel care infirma trebuie sa dovedeasca nu cel care afirma, atata timp cat ai 0 dovezi ca exista ceva dupa moarte orice infirmatie este reala, dupa ilogica ta absolut orice exista ca nu putem dovedi ca nu exista, fantome, zombi, varcolaci, spiridusi

| untu a răspuns (pentru RAY):

Exista viata dupa moarte! Exista suflet vesnic viu care se desprinde de trupul mort!

| RAY a răspuns (pentru untu):

Asta e doar o simpla ipoteza atat, dovedeste ceea ce afirmi prin dovezi

| RAY a răspuns:

Ma bucur ca scrii ca e doar o ipoteza, uite asa cate putin isi deschisi mintea spre ratiune, find o ipoteza ce urmeaza faci? sa cauti dovezi credibile si apoi sa repeti rezultatele, momentan esti la primul stadiu e doar o ipoteza, dar sa vedem

1 nu exista care se pot repeta ca exista dumnezeii
2 nu stim unde ajunge omul dupa ce moare
3 stim ca omul isi doreste sa traiasca vesnic
luam astea in considerare si vedem ca ipoteza are sanse sub 0% sa existe

tu esti gamer vad daca eu ti-as spune ca conteaza doar o anumita piesa in jocurii mai crede fara sa cercetezi sa cauti? orice nu se poate repeta este pesudostiinta, exprientele personale nu sunt dovezi, daca x a vazut un zombi asta nu-i o dovada pentru ca nu se poate repeta, cei adevarat se poate repeta mereu, repetabilitatea este obligatorie cand faci o afirmatie

| Superior explică (pentru RAY):

Ipoteza am gasit-o pe internet. Si da,orice persoana cerceteaza cand cumpara. Cand mi-am facut PC-ul acum un an, cineva mi-a zis ca placa video e buna, ca scoate atat, dar am cautat pe bechmarkuri sa ma conving de capacitatea ei, si am comparat-o (2 zile am stat sa o aleg).

| RAY a răspuns (pentru Superior):

M-as bucura daca ai cerceta mai multe lucruri indiferent ce prespun ele credinta sau religia ta, ai grija ca multe minciuni sunt pe internet si multi spun ca stiu multe dar mint in folosul lor, eu 5 luni am cautst laptopul care sa-l cumpar

| T0T a răspuns:

Face palm.

| AvalohAlyn a răspuns:

Contrar la ceea ce ai spus tu(eu nu cred ca ce ai zis ar putea fi adevarat)este teoria binecunoscutului curent filosofico-religios New Age care spune ca dupa moarte indiferent de ce ai facut in viata te duci intr-un loc beatific, in rai adica si ai parte de fericire, de o continuare pozitiva a vietii.Deci conform acestei teorii toti oamenii ajung in acelasi loc dupa moarte, in rai sau alaturi de Dumnezeu care ne-a si dat viata.Eu tind sa cred mai mult teoria asta.Dar pana la urma, nimeni nu stie nimic sigur si precis in materie de moarte dar toti o sa aflam in acel moment misterios.

| CuriousStuff a răspuns:

Exista ipoteza si ca dupa ce mori o sa te nasti intr-un univers paralel unde sunt doar furnici si jelatina... Ipoteze exista, acum cat sunt de credibile si imaginabile e altceva. Nu exista nici-o dovada ca o sa se intample ceva dupa ce mori, pur si simplu nu mai existi, viata e acum, traieste-o, nu te gandi ce o sa se intample dupa, pentru ca cel mai sigur nu o sa se intample nimic.

| untu a răspuns:

Nu exista zei rai si zei ai mortii! De unde ai auzit asa ceva? Este doar o mitologie! In realitate exista numai un singur DUMNEZEU! Dumnezeul este al nostru, la tuturor intregii natiunii de pe globul pamantesc! El este foarte bun, intelept, sever, dar si drept!

| Clorox a răspuns:

Scuza-ma, cati ani ai? Nu are sens ce spui!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte interesant...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista asa ceva. Unde ai vazut "ipoteza" asta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai citit prostii de pe net.Imformeaza.te mai bine daca tot esti interesat despre acest subiect sau intreaba pe cineva.

| ZetZ a răspuns:

Sincer ii aud pe toti: Dumnezeu ne iubeste. El stie tot. El poate face orice. Ok, atunci intrebarea e de ce mai exista iad? Adica Dumnezeu ne iubeste, daca facem greseli ne iarta, ne duce pe calea buna, sau nu ne lasa sa face greselile, adica nah, el poate face orice, si totusi cica exista si iad, avem un Zeu care ne-a creat sa ne rugam la el toata viata, dar el nu asteapta nimic in schimb, nu zic ca ce zici tu e adevarat, ce zice biblia e adevarat sau ca ce zic alti e adevarat, eu cred doar in ce vad, daca ma tratezi cu respect, prieten mai bun ca mine nu gasesti, ti-ai batut joc de mine? Dumnezeu sa te ierte.