| Florentina63751 a întrebat:

Aseara am visat asa:eram indragostita de un barbat insurat,eu il iubeam,el ma iubea. Eram undeva intr-o padure,avea casa (doar o camera) in padure,langa un copac. El traia acolo cu sotia lui,iar eu am venit la el,si m-a prezentat la doua persoane care mai erau in acea camera,si el mi-a zis ca renunta la sotia lui pentru mine,si ca o va chema sa-i spuna. Iar eu i-am zis plangand ca nu vreau sa-l despart de sotie. Si dupa am fugit,si in mod costient m-am trezit din vis(in acel vis am miscat din picior pentru a iesi din vis, si chiar m-am trezit)Ce inseamna visul meu? ma poate ajuta sa-l 'descifrez'cat de cat?

Răspuns Câştigător
| Miauti a răspuns:

Din cate observ exista 2 posibilitati:
- visul sa aiba tenta de vis precognitiv
- in mod psihologic reprezinta latura inconstient-masculin. Ceea ce reda un idol sau mai bine zis sti sa lupti si sa-ti implinesti dorintele.

Problema cea mai mare pe care o vad este 'padurea' care reda intamplarile misterioase, prin care ego-ul tau trece de la o aventura la alta. Si copacul de langa casa, care semnifica arborele genealogi si mai ales noi cunoasteri.

Daca ai un iubit s ar putea sa fi dezamagit. Nu a respectat niste reguli.

| Florentina63751 explică (pentru Miauti):

1. Multumesc din suflet de raspuns.
2. Ce inseamna vis precognitiv?

| Miauti a răspuns (pentru Florentina63751):

Utilizator care are capacitatea de a putea vedea ce va fi si ceea ce ar fi putut fi.

18 răspunsuri:
| WR104 a răspuns:

Nu inseamna nimic, poate doar ca esti dezechilibrata mintal, in rest nimic altceva.
Numai bine.

| onasis1961 a răspuns:

Poate ajută:
http://www.cevisez.ro/

| WhatheWow a răspuns:

Deci, am sa-ti dau o explicatie oarecum logica a ceea ce de fapt sint visele, de unde vin si unde se duc si sper sa fiu cit se poate de explicit. Visele nu sint altceva decit Informatie stocata in memoria noastra. In jurul nostru, adica in exterior, in spatiu circula Informatia iar noi captam aceasta informatie prin intermediul simturilor noastre. Informatia pe care o captam in fiecare secunda e de doua feluri : constienta si subconstienta. Cea constienta e Informatia de care ne folosim ( citim o carte, urmarim un film, privim o floare, ascultam o muzica, adica tot ceea ce noi constientizam ); cea subconstienta e Informatia pe care simturile noastre o capteaza si noi nu o constientizam ( adica multe sunete care sint in jurul nostru, imaginea unor lucruri pe linga care trecem zilnic si nu le dam importanta, adica nu le constientizam ). Toata aceasta Informatie intra in memoria noastra in constient si in subconstient, Atunci cind dormim (nu trebuie neaparat noaptea ) intre cele doua parti ale memoriei se face un schimb de informatie; din partea constienta trece in subconstient informatie de care noi nu mai avem nevoie iar din subconstient trece informatie pe care noi am captat-o si nu am constientizat-o dar avem nevoie de ea. Subconstientul, ca sa intelegi mai bine e un fel de recicle bin ( cos de reciclare ) ca la calculator, de unde se sterge anumita informatie de care noi nu mai avem nevoie. Aceasta informatie inutila nu se sterge toata, de exemplu in timpul unui somn, ci se sterge treptat, multa informatie raminind stocata si ani de zile, informatie de care noi nu sintem constienti de aceea avem citeodata si sentimentul acela de Deja Vu. Acest sentiment e datorita faptului ca informatia pe care o captam si o constientizam in acel moment se suprapune exact cu anumita informatie identica pe care noi o aveam in subconstient. Acum Visele : In timpul transferului de informatie intre constient si subconstient din timpul somnuluise nasc Visele ( pentru ca nu este doar unul ci putem avea foarte multe vise intr-o noapte ) durata lor fiind foarte scurta insa perceptia noastra ne determina sa credem ca uneori sint foarte lungi. In formarea Viselor mai actioneaza, de multe ori si Informatie care o captam chiar in timpul somnului ( sunete, anumite ingrijorari pe care le avem, o anumita frica, dorinte, durere ) toate acestea sint doar informatii care pot determina sa punem scenariul visului. Totul depinde de intensitatea unei informatii ( de exemplu daca sintem multa vreme ingrijorati de soarta cuiva atunci ajungem sa visam ceva legat de acea persoana iar restul de informatie sa imbunatateasca scenariul ). Bine inteles ca daca stim ca Visele nu sint altceva decit informatie captata din jurul nostru atunci nu e greu sa ne gindim care e cauza implinirii anumitor vise. Asta daca vrei o explicatie stiintifica a viselor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Incearca pe acest site
www.elystar.ro, la sectiunea vise.
Pa, pa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa interpretezi cat mai logic visele, ele nu sunt decat gandurile noastre din timpul somnului, ce capata anumite forme.In cazul de fata,acest vis poate reprezenta ca te implici in anumite actiuni care iti fac placere, dar care implica anumite riscuri/compromisuri pe care nu vrei sa ti le asumi si decizi sa renunti la lucrul respectiv(sau ca acest lucru s-a intamplat in trecut). Daca acesta este felul tau de a fi, in general, visul nu e decat o "concretizare" a acestui fapt.
Daca-ti place sau ti-a placut cineva implicat in alta relatie, acest vis nu reprezinta decat faptul ca ai avea remuscari in cazul in care ai interveni.
O alta varianta ar fi chiar aceea ca acest vis nu reprezinta decat un "scenariu" in cazul in care s-ar intampla.Mai precis, ti-a zburat intaplator gandul la "ce ar fi daca?", iar visul arata felul in care ai reactiona.

| zuzualina a răspuns:

Iti gasesti iubitul azi sau luna asta...cam batran, ce-i drept.
Succes.

Răspuns utilizator avertizat