| Aleeqq001 a întrebat:

Doar eu am impresia ca vine sfârșitul lumii sau ca Iisus v-a reveni pe pământ? Ca idee faptul ca poate veni sfârșitul lumii ma sperie și ma pune pe gânduri de câteva zile.
Voi ce credeți?

21 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Dumnezeu a promis ca niciodata nu va distruge lumea, desi nu va veni
, iar curcubeul se va vedea în nori, 15 Îmi voi aminti de legământul pe care l-am făcut cu voi şi cu toate vieţuitoarele de toate felurile. Apele nu vor mai deveni niciodată potop care să distrugă toate creaturile. 16 Când curcubeul va fi în nori, îl voi vedea şi Îmi voi aminti de legământul veşnic dintre Dumnezeu şi toate vieţuitoarele de toate felurile care sunt pe pământ." 17 Dumnezeu i-a zis lui Noe: „Acesta este semnul legământului pe care l-am făcut cu toate creaturile care sunt pe pământ."

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

"Cerul și pământul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece." (Matei 24:35)
"Ziua Domnului însă va veni ca un hoț. În ziua aceea, cerurile vor trece cu trosnet, trupurile cerești se vor topi de mare căldură și pământul, cu tot ce este pe el, va arde. Deci, fiindcă toate aceste lucruri au să se strice, ce fel de oameni ar trebui să fiți voi, printr-o purtare sfântă și evlavioasă, așteptând și grăbind venirea zilei lui Dumnezeu, în care cerurile aprinse vor pieri și trupurile cerești se vor topi de căldura focului? Dar noi, după făgăduința Lui, așteptăm ceruri noi și un pământ nou, în care va locui neprihănirea." (2 Petru 3:10-13)

Spuneai că Dumnezeu nu va mai distruge lumea?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

, iar curcubeul se va vedea în nori, 15 Îmi voi aminti de legământul pe care l-am făcut cu voi şi cu toate vieţuitoarele de toate felurile. Apele nu vor mai deveni niciodată potop care să distrugă toate creaturile. 16 Când curcubeul va fi în nori, îl voi vedea şi Îmi voi aminti de legământul veşnic dintre Dumnezeu şi toate vieţuitoarele de toate felurile care sunt pe pământ." 17 Dumnezeu i-a zis lui Noe: „Acesta este semnul legământului pe care l-am făcut cu toate creaturile care sunt pe pământ."

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

În versetele pe care le ai pus tu scrie ca apele nu vor mai deveni niciodată potop ca să distrugă toate creaturile, nu scrie ca pământul nu va mai fi niciodată distrus. În plus, în versetele pe care le am pus eu scrie ca pământul VA ARDE, nu va fi inundat. Deci chiar n au legătură versetele tale cu cele pe care le am pus eu

| sierra1 a răspuns:

"am impresia ca vine sfârșitul lumii...Voi ce credeți?"

tu nu-l prinzi!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu ai numai tu această impresie. O mai au și alții. și au mai avut-o de nenumărate ori, Și nu a venit. Eu cred că va veni peste 5 biliarde de ani, când se stinge soarele. Dar înainte de asta, vom pleca spre alte stele, spre alte planete Așa că te-ai pus pe gânduri cam repede.

| anonimg a răspuns:

Sfârșitul lumii înseamnă de fapt sfârșitul păcatului.
Așadar trebuie să fi printre aceia care se luptă ca în ei să nu mai existe păcat.
Noi toți trebuie să dobândim caractere pentru societatea îngerilor sfinți. Fără o luptă cu noi înșine, cu defectele de caracter o să fim găsiți și judecați ca oameni leneși, fricoși.
Trebuie deci efort continuu, susținut, pentru un caracter frumos.

| Mayhem666 a răspuns:

De decenii se tot spune asta, si uite ca inca suntem aici.
"Lumea" mai exact planeta o sa fie distrusa peste miliarde de ani cand soarele o sa ramana fara energie si o sa se mareasca si o sa ingita primele 4 planete, (Pamantul inclus).

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu doar tu, mai sunt mulți nebuni de genul ăsta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

"Dar Eu vă spun că oricine se mânie pe fratele său va cădea sub pedeapsa judecății; și oricine va zice fratelui său: ‘Prostule!’ va cădea sub pedeapsa soborului; iar oricine-i va zice: ‘Nebunule!’ va cădea sub pedeapsa focului gheenei. " (Matei 5:22)

| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

În locul tău as citi câteva pasaje din Biblie care arata ca venirea Domnului e aproape, ca să nu ne mai faci nebuni degeaba. Ai Biblia la îndemână, mai deschide o și tu. Câteva ex de versete care arata asta sunt: Romani 13:11, 12, Luca 12:35-40, Matei 24:42-44,13, Marcu 13:14-33, Apocalipsa 22:12, 20 etc. Acum, 2 versete la care sa meditezi adânc: "Înainte de toate, să știți că în zilele din urmă vor veni batjocoritori plini de batjocuri, care vor trăi după poftele lor și vor zice: „Unde este făgăduința venirii Lui? Căci de când au adormit părinții noștri, toate rămân așa cum erau de la începutul zidirii!""(2 Petru 3:3, 4)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar vine Domnul Isus în curând!

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru anonim_4396):

Bineînțeles! Hristos a spus că doar Tatăl știe când va veni sfârșitul lumii, dar iată că S-a înșelat.
Aș! Iartă-mă! Am uitat că protestanții citesc Biblia selectiv, adică doar pasajele care le convin. Te rog să mă scuzi!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Niciunnumedeutilizator):

laughing laughing laughing
Crezi ca nu știu ce scrie? Am spus ca vine în curând, nu am spus când va veni. Dacă ai fi citit Biblia ai fi găsit ca scrie ca DOMNUL VINE ÎN CURÂND. Domnul Isus a spus în Apocalipsa "Iată că Eu vin curând [...]". Dar da, iartă ma pe mine ca am uitat ca voi nici măcar nu citiți Biblia.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce încercare penibilă de a te scuza.
"Am spus că vine în curând, n-am spus când va veni." Dar tu de unde știi că va veni curând? Dacă va veni peste 1.000 de ani? Dar peste 2.000? Tot "curând" e și atunci?
Din nou te întreb: de ce-ți dai tu cu părerea despre când va veni sfârșitul. Nu a spus Hristos să ne ferim de prooroci falși la finalul predicii de pe munte (în Matei 7)? Și că mulți vor veni să spună că sfârșitul lumii e aproape, dar să nu-i credem, fiindcă numai Tatăl știe de ceasul acela? Nu zice El că va fi ca la potopul lui Noe, unde oamenii au băut și s-au desfrânat în neștire, până ce-a venit potopul?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Niciunnumedeutilizator):

Încerc sa ma scuz? Acum vad ca tu chiar nu ai citit Biblia.
"Cel ce adeverește aceste lucruri zice: "Da, Eu vin curând." Amin! Vino, Doamne Isuse! "( Apocalipsa 22:20)
"Iată, Eu vin curând și răsplata Mea este cu Mine, ca să dau fiecăruia după fapta lui." (Apocalipsa 22:12)
"" Și, iată, Eu vin curând! Ferice de cel ce păzește cuvintele prorociei în cartea aceasta! "" (Apocalipsa 22:7)
"Eu vin curând. Păstrează ce ai, ca nimeni să nu-ți ia cununa." (Apocalipsa 3:11)
"Blândețea voastră să fie cunoscută de toți oamenii. Domnul este aproape." (Filipeni 4:5)
"Și aceasta cu atât mai mult, cu cât știți în ce împrejurări ne aflăm: este ceasul să vă treziți în sfârșit din somn, căci acum mântuirea este mai aproape de noi decât atunci când am crezut. Noaptea aproape a trecut, se apropie ziua. [...]" (Romani 13:11, 12-a.)

Din nou, nu am spus când va veni, căci, după cum e scris, numai Tatăl știe. Am spus ca vine în curând, ceea ce este scris în Biblie în atâtea locuri. Oare minte Biblia și, implicit Dumnezeu?

| slayer09 a răspuns:

De ce sa te sperie? Vine Mantuitorul nostru sa ne ia acasa la EL, unde e cald si bine. Impaca-te cu El, si nu o sa iti mai fie frica...accepta-L ca pe un prieten si in acelasi timp ca si un unvatator, si daca o sa ajungi sa Il iubesti nu o sa iti mai fie frica de nimic.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa te preocupe idei mai marunte, ca de exemplu alfabetizarea ta, ca nu stii nici sa scrii corect romaneste!

| goodspeed55555 a răspuns:

Teologul-martir Nil – ca „vizionar sociolog și politolog" – ne-a lăsat scrise și aceste pasaje cutremurătoare pentru vremurile de START-PARUSIE (ale începutu­lui de mileniu trei) pe care noi le trăim azi:

„Vine sfârșitul, iar voi bateți pasul pe loc[...]. Dezvoltarea eveni­mentelor însă nu-i întâmplătoare, ca în ateismul NEO-BARBAR (s.n.). Ci ca o orânduire armonioasă, ase­menea Sfintei Liturghii Ortodoxe, cu repetarea reală a evenimentelor de pe Calvar, că voi, ateilor, a doua oară Îl răstigniți pe Hristos și luați parte la iconomia soteriologică, în calitate de călăi, tâlhari de stânga, Caiafe, Pilați, trădători, hulitori, fiare etc." (p. 177).

„Hristos conduce totul în concordanță cu desfășurarea rațională a planului providenței divine, pe când voi, ateilor, sunteți colosul cu picioarele de lut materi­alist [...]".

„Vine pieirea în jurul anului 2030 a civilizației moderne și chiar fără nicio îndoială a civilizației în gene­ral, în socialism, în democrație, ateism etc. [...] Dar noi, creștinii ortodocși, sun­tem în libertate sănătoasă. Universul concentrat, lagărul de concentrare ateu etc., nu mai punem problema, dar ce va fi în ziua de apoi? Că voi sustrageți ome­nirea, ca nu cumva să se pocăiască" (p. 177). https://youtu.be/DJJON4PzP0Y

| Andreiomul a răspuns:

Este foarte posibil ca Iisus să vină curând pe pământ, mai ales la câte semne putem observa în ultima vreme. Totuși nu este motiv de îngrijorare, Iisus vine să ne ia acasă și să oprească suferința pentru eternitate. Rămâi cu Dumnezeu până la final și El te va izbăvi din toate.