| Adrian a întrebat:

Care este opinia ta despre rolul sperantei in existenta omului?

20 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Speranta ne tine in viata si ne da puterea sa mergem inainte. Fara ea am fi doar niste umbre...

| DorelSudoru a răspuns:

Speranta e o cur*a... Uneori o arde bine alteori nu...

| Zenithf a răspuns:

La fel ca si alcoolul in unele parti sau frunzele de coca in alta parte, speranta a facut ca mizeria de zi cu zi in care traiesc oamenii sa fie suportabila.
Si azi, daca un om nu ar avea speranta ca ziua de maine va fi mai frumoasa, speranta in viata de dupa moarte sau o sticla de tarie, atunci si-ar trage singur un glont in cap.

| MagicSmile7 a răspuns:

Dese ori o avem in mod inconstient. Daca ea nu ar exista atunci ne-am prabusi la primul obstacol. Speranta e ca si libertatea; nu o ai, te usuci.

| Dean1996 a răspuns:

Speranța e totul.E foarte frumos să speri că lucrurile vor fi bine,sau să ai un vis,să mergi înainte,pentru că tu vrei,nu că te încurajează ceilalți.E bine să speri că vei reusi ceva în viață,e bine să speri că lucrurile vor fi bine. Fără sperantă unii oameni nu ar putea trăi. Văzusem un documentar la televizor,cu o femeie care nu putea să meargă, și ea continua să spere că intr-o zi se va face bine, și până la urma s-a facut bine, pentru că optimismul și speranța, la un loc pot face minuni.Totul se bazează oarecum pe speranță,mulți oamenii o pierd,și devin disperați.Dar a spera,înseamnă mare lucru,în orice situație,neimportantă cum o consideri,sau o fi,dacă speri,că vei reuși,că lucrurile vor fi bine, așa va fi, dar trebuie SĂ CREZI.Believe.

| NOBODY a răspuns:

Ceva de genul
Speranța cade din cer și te lovește drept în creștetul capului

| mentalica a răspuns:

Rolul sperantei? rolul ei e sa te faca sa visezi ca prostu', in loc sa stai cu picioarele pe pamant.

| ELLSSA a răspuns:

Sperand/visand,luptand se reuseste in viata!

| Al3Kss a răspuns:

Eu zic ca este un fel de cutia Pandorei si asta deoarece e folosita cu totul gresit. Ce vreau sa spun e faptul ca multi sunt niste puturosi care asteapta sa se rezolve totul automat! Eu sunt convins ca atunci cand nu ai nicio speranta fata de ceva anume si totul pare sumbru lucrul asta te indeamna la actiune sa iei odata o decizie si o pozitie ferma! Poate parea ciudat dar asta e punctul meu de vedera ca fara speranta nu mai amani nimic si esti mai de actiune! Intr-un cuvant fara speranta in existenta oamenilor eu cred ca am fi mai eficienti si mai pragmatici! Tu ce spui? Crezi ca am cat de cat dreptate?

| edith_8738 a răspuns:

Cred ca speranta este cea care intretine sufletul.Parafrazandu-l pe marele Dostoievski as putea afirma ca,,Iadul e suferinta de a nu mai putea spera''.Nu cred ca exista cineva pe lumea aceasta care sa nu aiba sperante, care sa nu viseze, iar daca cumva exista cred ca acel om este condamnat la suferinta.

| camy417 a răspuns:

Se spune ca speranta moare ultima.ea te face sa te ridic cand tie greu sa zambesti cand esti trist sa te gandesti ca dupa o furtuna va aparea un soare staralucitor,sa te gandesti ca poate nu vei fi prins copiind,sa visezi,sa razi, sa iubesti, sa simti viata cu adevarat:intr-un cuvant:sa traiesti

| MimiPopescu a răspuns:

Speranta e drogul omului rational. Il imbie sa o aiba, sa o consume, creeaza dependenta si apoi il doboara la pamant. Si totusi speranta poate fi foarte bine si un bun pansament, cand cazi si te lovesti cu capul de bordura realitatii.

| Cocoa a răspuns:

In mod sigur speranta ne intretine starea de optimism si pastreaza nealterat spiritul increzator al fiecarui pamanteanhappy

| SarpeAF a răspuns:

Speranta...inseamna sa te minti singur ca mai exista o posibilitate si dese ori sperand creezi acea posibilitate la-nceput inexistenta

| alex50 a răspuns:

In opinia mea, speranta moare ultima.
Scurt si la obiectbig grin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O curva cu care traiesc toti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am o parere, in general, buna. Tu?

| Delicate a răspuns:

Fara speranta nu s-ar implini visurile...

| marcel_8906 a răspuns:

Eu cred ca speranta joaca un rol important, dar nu sta in primul loc in viata.

| madalina97ionela a răspuns:

Daca nu am spera nu ar mai exista visebatting eyelashes!