| anonim_4396 a întrebat:

Cine este Dumnezeu? Cu ce se ocupa? Unde a fost? CIne a fost? Vreau sa stiu ce credeti despre acesta....Incercati sa cuprindeti si acele intrebari...Astept si dau funda celui mai explicativ raspuns.

Răspuns Câştigător
| Laura a răspuns:

Locul naşterii: mintea umană
Data naşterii: începând cu primele civilizaţii
Pseudonime: Dumnezeu, Allah, Buddha, Zeus, Ra, etc.
Ocupaţii: diminuarea fricii de necunoscut, ţap ispăşitor, declanşator de războaie, numitor comun într-un sistem de norme morale acceptate social, spălare de bani şi risipa banilor publici prin instituţionalizările cultelor, reducerea stării de singurătate şi altele
Din aceeaşi categorie: dumnezei, satane, îngeri, demoni, zodiac, superstiţii, ghicitoare, magie.

14 răspunsuri:
| Coconutz a răspuns:

Cand pui intrebarea de cine, practic sari peste cea mai importanta intrebare. Daca el exista macar? Sa presupunem totusi ca ar exista o astfel de fiinta.
Cine este? Mai corect ar fi, "ce este?". El este probabil o entitate care poate lucra direct in fabrica realitatii pe care noi o traim. De altfel de unde putem stii ca este o entitate singulara? Poate este o multime de astfel de entitati. Nu poti raspunde la cine este. Este prea "uman" sa intrebi "cine este dumnezeu". Sa presupunem totusi ca este o entitate singulara, un dumnezeu.
Acest univers este unul din multele lui experimente probabil, sau poate chiar ceva trivial unde a vrut sa testeze anumite combinatii. Cam cu asta s-ar ocupa el, cu experimentarea.
Unde a fost? O intrebare iarasi putin gresita. "Unde" implica locatie, iar locatie implica spatiu. El nu poate fi localizat prin "unde", "cand" sau "cat". El probabil exista intr-o "locatie" carora noua nu ne-ar trece prin cap. E ca si cum te-ai gandi la o culoare care nu exista inca. E imposibil sa raspunzi la o astfel de intrebare.
Cine a fost? Pentru scurtul nostru timp, de fapt pentru scurtul timp pentru care acest univers va exista, el va exista incontinuu. Este intr-un fel "etern" pentru noi. El nu are nevoie sa respecte timpul deoarece el l-ar fi creat.

Eu nu cred intr-un creator, dar nu neg posibilitatea existentei unuia. Dar intrebarile puse de tine sunt prea conform realitatii noastre. Pentru cel care ar fi creat aceasta realiatate, ele nu ar fi aplicabile.

| T0T a răspuns:

De ce nu îl întrebi personal?

| T0T a răspuns:

Cu gura. Noi cum am putut?

| Clorox a răspuns:

Mie personal nu'mi pasa, exista, nu exista eu imi vad de viata mea, daca exista o sa ard in iad laughing
I really don't fu*king care laughing

| LTAA a răspuns:

Este un personaj, din cartea "biblie". Se ocupa cu diverse aventuri.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Au fost mai multi dumnezei.
Crestinii au imprumutat dumnezeul evreilor, o creatura de origine extraterestra care manca un miel dimineata si unul seara stropit cu cativa litri de vin.
Un ditamai dumnezeul insetat de sange de animale si miros de carne arsa.
3. De va fi jertfa lui ardere de tot din vite mari, să fie parte bărbătească, fără meteahnă, şi s-o aducă la uşa cortului adunării, ca să fie bine-plăcută înaintea Domnului.
14. Dacă aduce el din păsări ardere de tot Domnului, să aducă jertfa sa din turturele sau din pui de porumbel.
15. Preotul să o aducă la jertfelnic, să-i frângă gâtul şi să o pună pe jertfelnic, iar sângele să-l scurgă pe peretele jertfelnicului.
. Şi să le ardă preotul pe jertfelnic; această ardere pe foc este mireasmă plăcută Domnului. Toată grăsimea este a Domnului.

| Nilsson a răspuns:

Cine ar putea sa-L explice pe Dumnezeu? E ca si cum ai incerca sa cuprinzi infinitul cu mintea noastra limitata. Daca sunt lucruri pe care noi nu le putem concepe nu inseamna ca nu exista.
Daca tu nu vrei sa depui niciun efort ca sa-L cunosti prin studiul Bibliei, al naturii sau al experientelor personale, atunci ce rasplata astepti?

| TabletaSB a răspuns:

In religiile lumii (de eg. la Eliade) e definit ca o persoana suprema deasupra tuturor lucrurilor, in crestinism este un Dumnezeu in 3 Persoane unite dar diferite: creatorul lumii (Tatal), Mantuitorul Cel ce S-a intrupat (a luat si firea umana purtand chip de om) si Sfintitorul (Duhul Sfant). Ca si atribute: supra temporal, ubicuu, creator, vesnic, iubire, lumina, bucurie, pace, liniste, caldura, familie.
Ocupatia Lui a fost creare lumii la inceput, apoi trimiterea Fiului Care Si-a dat viata si a inviat si urcand inapoi in Sfanta Treime a trimis pe Duhul Sfant care acum sfinteste lumea.
Dumnezeu a creat fiintarea pe care o vedem, fiind mai presus de toate dar in toate in acelasi timp.
Dupa cum spunea antoine de saint-exupéry: cele nevazute sunt mai importante decat cele vazute, si cele nevăzute se pot vedea prin cele văzute.
In biblie, noul testament se afirma: Toate prin El s-au făcut; şi fără El nimic nu s-a făcut din ce s-a făcut.

| Ada78 a răspuns:

Dumnezeu este creatorul vieti.El se ocupa cu crearea vietii pe Pamant.El a fost in mintea celor mai credinciosi oameni si a protejat copii mici.Ca si pe mine cand era sa mor cand o masina a trecut pe rosu pe sub nasul tatalui meu in timp ce me tinea in brate.

| anonim_4396 explică (pentru Ada78):

Ai fost cumva dupa la spital?

| Ada78 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, nu a fost nevoie.

| anonim_4396 explică (pentru Ada78):

Deci pe tine te-a calcat masina...erai sa mori si tu nu ai fost la spital? Te-a ajutat Dumnezeu.te creed.

| Ada78 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai era sa mor fiind ca intre mine si masina nu era nici un cm.Dar nu m-a calcat pur si simplu a trecut chiar prin fata mea, pe ROSU.Intre mine si moarte era un cm.

| Kelsson a răspuns:

Citeste Biblia. ea iti poate raspunde la intrebari.