| VisSs a întrebat:

Competitivitatea e o calitate sau un defect?

3 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Depinde cum o folosesti.

| oglindasultanului a răspuns:

E un rasfat, nu se risca oricine.

| Yurisa a răspuns:

Depinde.
Daca esti competitiv pentru a te vedea pe tine reusind si ajugand unde vrei, nu vad de ce ar fi un lucru bun. Daca te ambitionezi pe un anumit lucru si te compari cu tine, cel din trecut incercand sa te perfectionezi, eu zic ca e o calitate.
Daca esti competitiv, comparandu-te cu altii doar ca sa arati ca esti mai bun decat ei si sa ii vezi pe ceilalti cum esueaza privind de sus, e un defect.
Asa am avut si eu o colega. Facea orice ca sa fie mai buna decat mine, dar in lucruri putin semnificative. In realitate, cand a trebuit sa demonstram ce cunostinte am acumulat in decursul a cativa ani, eu am avut rezultate mai bune. Tot ce exersam si faceam, era in liniste, fara sa ma uit in curtea vecinului. Asta e un sfat pe care il dau celor care vor sa exceleze in raport cu sine.