| AntipaticuPreasfant a întrebat:

Credeti ca domesticirea tiganilor reprezinta cea mai mare utopie?

10 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Nu utopie, ci esuare lamentabila.

| miradoniz a răspuns (pentru Vizitiul):

știi tu, se bănuiește grav că unii nu vor ajunge în rai! asta nu înseamnă că știm deja cine va fi primit!

| Vizitiul a răspuns (pentru miradoniz):

Dar nici cine va fi respins!

| miradoniz a răspuns (pentru Vizitiul):

EXACT! Acum,nu o să începem să omorâm oamenii cu securea pe stradă,corect? nu din motivul asta,vreau să spun,poate dacă ne enervăm,dar atunci oricum nu cred să ne mai oprească gândul la rai(vorbeam de țigani,și nu poți să știi dinainte cine ar putea fi interesat de cultură,de a deveni un om respectabil-cred sincer că mare parte din diferența între nivelul de cultură dintre țigani și restul românilor,este datorată familiei-la unii există o anumită presiune pentru a învăța-la alții mai ioc).
Uneori, situația e atât de disperată, încât nu mai avem ce face-trebuie să sperăm.

April
| April a răspuns:

Daca domesticire,referitor la o individualitate umana,inseamna"a deveni mai linistit,mai sociabil",domesticirea tiganilor e o utopie la fel de mare precum:
-de-spiritualizarea francezilor;
-transformarea calmilor englezi in fapturi alerte;
-transformarea guralivilor italieni in fiinte taciturne;
-invatarea romanilor sa nu mai invidieze "capra vecinului",s.a.m.d.
Toate acestea sunt utopii ce ar fi sinonime,pana la urma, cu deturnarea unei natii de la insasi natura ei; nu-mi pot imagina un tigan delicat cu alta persoana asa cum nu-mi pot imagina un neamt puturos, sa spunem; nu vorbim despre indivizi aici ci de specificul moral al unei natii.Numai bine.

Apache
| Apache a răspuns:

Sa domesticesti un tigan este ca si cum i-ai pune pe politicieni sa nu mai fure!
daca ar fi dupa mine i-as castra chimic

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Daca te referi la cei nomazi, ( pentru ca exista si persoane de etnie rroma, culte ) e o adevarata provocare, avand in vedere nivelul lor de educatie.

| Birjaru a răspuns:

Sustinerea educatiei noilor generatii ar rezolva problema.

| miradoniz a răspuns (pentru Birjaru):

Doamne ajută să te audă cât mai mulți! Dar sincer, e una din chestiile alea"un pas și încă unul". Nici o lege nu va rezolva problema, e vorba de bunăvoința oamenilor.Eu susțin circulația gratuită a articolelor scurte,dar interesante; indiferent dacă e o scrisoare de Senecca,Platon, sau un articol de Stephen Hawking; foamea vine mâncând și plăcerea cititului, a gânditului din ce este inteligent scris. Oricum oricine iubește frumusețeahee hee

| CandyTetris a răspuns:

In Romania actuala, suna ca o utopie.Da' incet-incet toate se rezolva, 15 ani si nici n-o sa mai stim ce erau tiganii odata.