| Stefi21 a întrebat:

Credeti ca femeile sunt tratate egal cu barbatii in societate? Ce intelegeti voi prin egalitate? E posibila aceasta egalitate?

18 răspunsuri:
| Shammal a răspuns:

Prin egalitate intre femei si barbati inteleg o harmonie intre cei doi, respectarea reciproca a dorintelor, libertatii si modului sau unic de manifestare.
Inca nu sunt 100% egale cu barbatii in societate dar spre asta tindem si o sa ajungem cat de curand, avem o mostenire de cateva mi de ani in care barbatul era total superior femeii, nu se schimba in cateva decenii.
Absolut este posibila si poti observa asta in parcursul societatii in ultimele doua secole

| Wehrmacht a răspuns:

"Fetele primele"
"Ea este fata! Cum sa faca asta?"
"Nu da in fete!"(cu toate ca ele pot da in tine)

Astea sunt doar 3 exemple.

| Scarbo a răspuns (pentru Wehrmacht):

Eu nu respect niciuna din aceste reguli, daca simt ca acea persoana este prea plina de tupeu fata de mine dau in ea pana ce lesina, mai ales ca cele mai multe sunt si foarte firave.

| Dumniezău a răspuns (pentru Scarbo):

rolling on the floor dau in ea pana ce lesinarolling on the floor.M-ai spart.

| Scarbo a răspuns (pentru Dumniezău):

Pai odata imi zicea o tufa ca sunt un nesimti si un mare porc ca nu o las pe ea sa stea jos pe scaun in autobuz, ei bine noroc de ea ca era full buzu.

| Dumniezău a răspuns (pentru Scarbo):

La catalin in bus?

| RAY a răspuns:

Nu in mod clar nu Romania este o tara misogina, egalitatea drepturilor in sanse si dreturi, in Romania nu trebuie sa ajungem in secolu 21 momentan suntem in primul secol

| 六兆年と一夜物語 a răspuns:

Sunt tratate oarecum egal şi în acelaşi timp nu. Oricum, femeile sunt tratate din ce în ce mai egal cu bărbaţii. Adică nu mai suntem ca acum 100 de ani când femeile nu puteau ajunge în armată sau ceva de genul.

| Exilee a răspuns:

Nu exista egalitate din o multime puncte de vedere. Pe plan sentimental nu suntem egali, pe plan intelectual ( fiecare persoana percepe in moduri diferite anumite ramuri ale unui domeniu de activitate si de aplicare a cunostintelor), nu exista egalitate pe plan financiar etc.

| ErrorFound a răspuns:

Nu, din pacate.
Aceleasi drepturi, aceleasi responsabilitati, aceleasi posibilitati...
Nu, din pacate. Nici macar fizionomia umana nu permite egalitate completa.

| Darkmagic a răspuns:

Personal, ma irita grav femeile care se cred mai "egale" decat barbatii.
Suntem DIFERITI, si nu putem decat sa ne completam, nu sa ajungem la un "egalitarism" cretinoid.
Un "tratament egal cu barbatii in societate" exista in SUA, unde femeii nu i se mai deschide usa la automobil, nu intra prima in restaurant, nu i se saruta mana, nu i se cara bagajul mai greu decat ea...si exemple mai sunt sute.
Si toate acestea, pentru ca nu vor ele sa li se intample.
Pentru ca sunt "egale"! big grin
Ca sa fie SI MAI "egala", femeia americana a vrut si ea prezervativ, un artificiu cu uz strict falic...iar acum li se face doritoarelor sex oral, taind pe lungime un prezervativ si intinzandu-l "acolo"... Se poate mai penibil? big grin

Ma puteti crede pe cuvant, in Romania NU ar vrea nimeni asemenea egalitate, iar daca se gaseste totusi o feminista ametita care sa ma contrazica, ii aduc aminte ca aceleasi feministe false din Ro, ne-ar face instant mojici daca nu le-am deschide usa la casa, bloc, lift...si nesimtiti de-a dreptul daca am merge pe strada pe langa ele, cu mainile in buzunare, lasandu-le sa duca ele orice alt bagaj in afara posetei.
Asa incat, lasati-ma cu "egalitatea". happy
Imi place sa cred ca barbatul trebuie sa ridice mai presus de el femeia care merita, nu sa o faca "egala", imi doresc ca femeia sa fie respectata, imi place ca femeia sa fie protejata, vreau ca femeia sa fie iubita, nu sa "beneficieze" de un sex sportiv pe bancheta din spate si e destul de deranjant gandul ca poate, candva, vei ajunge si in Romania sa saruti mana unei femei, si aia in "feminismul" ei cretin, sa te acuze de hartuire sexuala.
De aia americanii sufla si-n iaurt... Vreti egalitate? Carati! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Egalitatea dintre cele doua sexe se refera strict la drepturi. Din alte puncte de vedere, aceasta egalitate nu poate exista prin prisma faptului ca cele doua sexe chiar nu sunt egale. Din niciun punct de vedere. In societatea actuala femeile au aceleasi drepturi dar mult mai multe beneficii. Nu vei gasi prea multi barbati care reusesc in viata fara a avea un talent anume, pe cand 1 din 10 femeie reuseste asta cu usurinta. Desigur, reusesc pentru ca profita de slabiciunile barbatilor, dar nu le poti invinovati pe ele pentru asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca au mai multe drepturi decat barbatii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, barbati sunt superiori fizic femeilor, de aceea ele trebuiesc tratate diferit. Femeile nu au fost niciodata tratate egal cu barbatii.

| Northern a răspuns:

Nu vor fi niciodată tratate egal, nici peste 100 de ani.Mă refer la România.De ce? Păi, uită-te și tu la răspunsul dat de Polițaiu', după poză și după felul în care scrie, îmi permit să spun că e un copil.Generația viitoare, aceleași concepte cretine la care nimeni nu poate renunța.De exemplu, cu mulți ani în urmă se credea că e imposibil să înveți o femeie să citească sau să scrie, chiar dacă nimeni nu se chinuia să le învețe.Conceptul devine obișnuință, obișnuința devine regulă, iar regula devine parte din viața.

| SatanaInIzmene a răspuns (pentru Northern):

Imi place contrastul tău (ironic) Vorbești de viitor și drepturi egale dar la avatar afișezi o poză de pe vremurile alea cand femeia era un zero tăiat.
M-aș întoarce tocmai la Eva, primul păcat, originalul, de unde a început toată nebunia și aș termina în Europa( zilele noastre ).Ți-as enumera toate războaiele începute/concepute/produse de femei, unde au murit milioane de barbați, fiii altor femei, care jeleau și blestemau zilele în care s-au născut, țara și vinovatul.Mă opresc aici, că și tu ești un copil, chiar dacă scrii frumos, și-ți spun concluzia generală: Bărbații nu au încredere in femei! Nu or să aibă niciodată și sper din suflețelul meu de misogin că atâta timp cât o să trăiesc, femeia să rămană sub bărbat ( la propriu si la figurat )

Ps: Să nu vii cu concluzii de prim impuls inspirate din Oprah, referitoare la caracterul meu, că aparețele însealăwinking

| Northern a răspuns (pentru SatanaInIzmene):

Nu e nici un contrast ironic, dragul meu.Pur și simplu am ales aceea poză pentru că mi-a plăcut. Referitor la ''M-aș întoarce tocmai la Eva, primul păcat, originalul, de unde a început toată nebunia'', dacă cineva ți-ar propune să încalci regulile, tu l-ai urma? Mai mult decât atât, l-ai considera singurul vinovat?

| Politaiu a răspuns:

Nu sunt tratate tratate egal, deoarece nu poti pune o femeie sa faca santuri, iar barbati pot face aproape orice prin egalitate inteleg ca ce lucruri face femeia sa le faca si barbatul! Nu este posibila aceasta egalitate! Funda?