| LaviniuA a întrebat:

Credeti ca se intampla fenomene paranormale in camera in timp ce dormim?
Mie mi s-a parut ca e o fiinta langa geam cand m-am pus in pat. Era ceva ca un obiect mai mare... dar m-am uitat mai bine si nu erea.

24 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Nu cred.Cand suntem copii imaginatia chiar da pe afara si asa avem impresia, dar din pacate, avansezi in varsta si iti dai seama ca nu prea exista nimic magic sau fantastic, fie din spectrul pozitiv sau din spectrul horror. laughing

| relian a răspuns:

Se intampla fenomene neexplicabile si cand nu dormim, dar nu cred ca e ceva parnormal, e ceva care se intampla mai rar, de aia il numim parnormal.

Ce mi se intampla mie citeodata, nu am monitorizat, sau sa notez cum m-am simtit in acea zi, sau la ce m-am gandit, ori ce am discutat, dar ma pun in pat sa dorm, apoi simt cum cineva se aseaza in pat, pur si simplu simt ca si cum s-ar aseza, simt pe patura pe pat, simt si cum se lasa patu laughing desi nu se lasa, ma intorc si nu-i nimeni.

Ce cred, este ca doar simtim, dar nu se intampla fizic ce simtitm.E cam naspa, cel putin pentru prima data cand s-a intamplat m-a luat asa cu frisoane laughing
Cind dorm nu mai simt nimic, is nesimtit laughing dar cand visez e naspa, visez chestii care se intampla legate de mine, nu exact ce se va intampla, mai mult chestii de avertizare.

Ce nu s-a intamplat pana acum? Am visat ca am cistigat 10 mil de dolari la loto laughing si uite al dreacu ca na iesit, dar cine stie, poate o sa iasa cand o sa fac o suta de ani laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru relian):

Ok! Aia cu visatul din ce știu, entitățile de dincolo, nu pot influența visele, ce visezi, aia visezi tu, chiar nici demonii nu au aceste puteri, deși am înțeles că așa cum viața e complexă, așa s-au specializat și demonii și deci ar exista și demoni ai viselor, cine știe poate ăla prin vis te îndeamnă să urmezi un viciu sau să ucizi pe cineva și tu cândva chiar o să faci asta.
Dar la partea cu feelingul, ești sigur că totuși nu e real ceea ce simți ci doar te minți tu ca să fii mai bine, sceptic? Nu uita pe sceptici nu-i afectează aceste entități deoarece, cum te-ar afecta ceva în ce nu crezi, nu vezi laughing dar dacă epxeriențele de genul persistă, sfatul meu ar fi să cercetezi, măcar istoricul casei unde stai, dacă nu e casa familiei pe care o aveți de mii de ani sau ești plecat pe meleaguri străine și stai în chirie pe la cine știe ce casă veche, cu cine știe ce istoric, te sfătuiesc să începi să-l cauți, acel istoric al casei tale actuale. happy

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

La asta m-am gandit si eu, ma gindii ca daca cumva o fi murit cineva aici, o sa iontreb, pentru ca este apartament, o sa intreb, tot ma tinui sa intreb dar mereu ma luai cu altceva.
Aici unde llocuiesc eu cei care inchiriaza casze, aptm is obligati sa spuna daca in locuinta respectiva a decedat careva, desi pe aici rar cineva sa decedeze acasa, de regula merg la spitale.

Bine eu n u cred in povesti, iar cum spui de ar exista nu stiu ce spirite, nu au cum ma afecta ca nu cred laughing

Nu s-a intamplat frecvent ce am povestit, dar de cateva ori aici in aptm unde stau acum. Inainte am stat in alte cateva aptm, nu am experimentat chestii de genul asta.

Explicatie exista, is sigur ca is fenomene naturale ce tin de vervii de simturile organismuluo, nu-i nimic neobisnuit.

| anonim_4396 a răspuns (pentru relian):

Dacă ai crede câtuși de puțin și ai vedea toate documentarele care vorbesc despre asta (să nu-mi aduci și tu argumentul că sunt trucate, sunt totuși prea multe ca să fie trucate și sincer după 2000 de ani de nebunii, nebuni și vărsări de sânge, nici nu ar fu exagerat să credem că Pământul refulează pur și simplu de energii negative), cred că e posibil să-ți schimbi părerea despre asta. happy

Dar lasă și așa e mai bine, să nu ai habar și nici să nu simți lumea de dincolo laughing e un întreg infern acolo. laughing Încet, încet însă se dezlănțuie și pe lumea asta. happy

E fain dacă ăia au o astfel de politică, e chiar ok așa laughing Nimeni nu ar vrea chiar și de nu crede, să stea într-o casă unde au existat ciudățenii, morți stranii sau chiar crime laughing poate în lumi demonice nu crede nimeni, dar hai sincer acum, toți credem că energii negative există în locuri dubioase laughing
Din tot ce m-am documentat cumva cu treaba asta, am și înțeles că se alimentează, entitățile acestea, indiferent că sunt spirite sau demoni, cu frica umană, cu intimidatul, ceva ce de altfel nu e departe nici de oamenii răi din viața asta big grin așa că ai grijă.
Watch your back! happy

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Documentarele alea este exact ce vrea omu sa vada, sa auda, deci is facute pentru oameni si pentru bani.Fiecare speculeaza ce poate sa scoata bani din orice.
Naivi sunt destui cu milioanele, asa ca aia stau linistiti chiar daca unia ii arata cu degetu, daca au clienti nu-i problema.

| anonim_4396 a răspuns (pentru relian):

Păi, wait!
Despre ce clienți vorbești, că totuși eu la TV plătesc doar cablul, abonamentul, nu pe ei. happy
Aaa sau te referi la clienții lor? laughing
Hmm, la asta nu m-am gândit, da o să analizez și asta, dar tot nu pot să-mi schimb părerea. Parcă totuși sunt prea multe cazuri.
Se aplică și aici ideea "Dacă-ți spune unul că ești prost, îl înjuri, dacă-ți spun mai mulți, începi să le dai crezare." Cam așa și aici. Un caz/două e ceva laughing dar când jumătate de Mapamond susține treaba asta, îți cam dă semne de întrebare. laughing

Zic și eu... Oricum păreri nu am cum să schimb laughing dar nici pe a mea nu o schimbă nimeni, mai mult cred în Satan și în leghea lui de valeți decât în dragoste. Deci îți dai seama cât de legată sunt de acest subiect. laughing

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Sinte prea mute cazuri? Cind din ceva ies bani, acel ceva parca iese din pamint, nu ai observat?

Care clienti? Tu care te uiti la acele documentare, toti care se uita. Tu platesti cablu, milioane dce oameni plastec cablu, aia de la cablu platesc pe aiai ce fac acele documentare, deci laughing

Cind jumate de mapamond sustine ce anume? Uite un exemplu, intreaba lumea cand se voteaza ceva, de ce merg la vot sau ce anume voteaza, o sa vezi ca merg asa cu valu, habar nu au, multi raspund ca merg si eu cu lumea laughing.

Sint foarte multe cazuri, oare de ce nu vad si eu un caz de asta, de ce nu vezi si tu un caz asa? Vad doar anumite persoane acazurile astea, aia ce li se da bani si cei care se vind pe citi arginti so vindut si Iuda laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru relian):

Cam distrugător de vise, domnule Relian.
sad
Cam distrugător. laughing

| gabicoo a răspuns:

Ce tratament urmezi?

| LaviniuA explică (pentru gabicoo):

Pentru schizofrenie domn doctor. E efect secundar sau doar niste fiinte mai curioase vor sa se uite la mine?

| CostinAlamariu a răspuns:

Cel mai probabil nu

| LordCristobal a răspuns:

Sigur nu ai avut un episod de paralizie in somn?
Ca din ce ai spus cam asta ar fi.
Din cauza unui program dezordonat si al stresului e posibil sa fi avut paralizie in somn.

| LaviniuA explică (pentru LordCristobal):

Corpul e paralizat de regula in somn. Ce legatura are paralizia in somn cu fenomenele astea?

| carevaescu a răspuns:

Ti s-a parut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

M-ai atins la suflețel cu întrebarea asta. big grin

La mine în casă la câte cruci și icoane avem, cam greu să existe, dar chiar și așa, uneori după vizionarea unor filme prea de groază sau prea sataniste, nu prea pot dormi cu spatele la ușă, ci doar cu spatele lipit de perete, pătura pusă bine cât să simt că mă protejează și capul scos cât să mai văd partea de la ușă, până adorm. laughing
Deci nu știu dacă în fiecare casă există, dar chiar până acum o oră spre exemplu, am prins un canal fain în care sunt prezentate numai emisiuni cu case bântuite ori medium-uri care văd oamenii morți din anumite locuri și chiar poveștile lor. Deci de existat există. happy

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu exista ce spui, alea is emisiuni sa faca si aia un ban. Totu tine de mintea noastra, la ce ne gindim, asa cum si tu spui, vizionezi un film, mintea ta deja face scenarii laughing de acolo pleaca senzatii, se produc chimicale in corp care dau anumite reactii, asa simti ce simti.

Referitor la povestea mea, nu am descris in amanunt, dar de exemplu, simt ca se lasa patu ca cineva zse aseaza, stau asa si astept sa vad ce se intampla. Se deplaseaza nitel, uneori trece peste, de regula se intampla in zona picioarelor, cam pe acolo. Daca ma intorc si ma uit dispare acel se timent, ma bag la loc si surpriza, apare iar, iar se lasa patu ca si cum cineva se aseaza acolo.
Dar cum sa zic, simt de parca ar fi real laughing dar cum am zis is gindurile mele probabil, plus stiu si eu ce nervi, pentru ca am un disc bombat care atinge citeodata nervu sciatic. Am zis ca merg sa rezolv, sa vaz cand.

Daca mai apare o sa retin mai bine si detaliez happy0 plus ca merg la managera sa o iau de git laughing adica sa o iau la intrebari daca cumva o murit cineva in aptm asta si ea nu mi-a zis cand am inchiriat aici.

| LaviniuA explică (pentru relian):

Deci tu primesti regulat vizite de la cineva si te faci ca ploua. Poate ca este o domnisoara si o faci sa se simta prost. Tu cum te-ai simti daca ai merge la cineva in vizita si s-ar purta asa?
Asa ca ofera-i atentie... multe persoane sufera mult dupa vietile pierdute.
Pune-i o melodie frumoasa, o farfurioara cu fursecuri, o cana cu ceai sau lapte, spune-i ca te bucuri ca a venit, povesteste-i despre tine. Poate intr-o dimineata o sa vezi ca a baut putin din cana happy Sau poate dupa ce adormi, intr-o noapte o vei vedea si veti petrece timp impreuna happy
As face si eu la fel, dar deocamdata nu imi e clar daca e cu adevarat ceva acolo sau nu.

| LaviniuA explică (pentru anonim_4396):

Mi-am amintit cum faceam eu cand eram mica laughing il chemam pe taica-miu sa aprinda lumina pe hol cand trebuia sa ies din camera dupa vreun film. Apoi am invatat sa ma descurc singura. Aprindeam lumina cu o coada de matura big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru LaviniuA):

Oww, God!

Asta, asta e partea aia funny după toată partea aia horror din vizionatul filmelor horror laughing) asta e partea aia care ne-a marcat copilăria și despre care noi, pasionații de horror, dar cam slăbuți de îngerași, vom povesti copiilor și nepoților noștri, despre copilăria și adolescența noastră.
Deci n-ai idee câtă nostalgie, dar și amuzament mi-ai adus prin aceste vorbe. happy
Știu și despre ce spui, de-a lungul vieții am încercat și eu toate strategiile de a nu mă prinde Întunericul, după un film bun horror. laughing

| depression17 a răspuns:

Ar trebui sa consulti un psihiatru

| DanRaul77 a răspuns:

? Doamneeeee imi vreau copilaria inapoiiii

| AlexandruIonescu86 a răspuns:

Ceea ce ai văzut tu probabil a fost o iluzie optică, o umbră sau o reflexie a luminii. Nu există dovezi științifice care să susțină existența unor ființe sau forțe supranaturale care ne vizitează noaptea. Este mai logic să presupunem că mintea noastră ne joacă feste, mai ales dacă suntem obosiți, stresați sau anxioși. Așadar, nu îți face griji și încearcă să te relaxezi înainte de culcare. Dacă problema persistă, poate ar fi bine să consulți un medic sau un psiholog.

| BPRafael a răspuns:

Când suntem tineri "vedem mai multe prin cameră... cred ca e super dacă facem abstracție...