| AvalohAlyn a întrebat:

Credeți că se poate afla/prevede viitorul?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate afla exact insa previziuni se pot face, mai mult sau mai putin exacte.

| RoCkKiD a răspuns:

Nu poti afla viitorul, dar poti incerca sa il prezici cu grade diferite de succes. Practic asta face statistica, incearca sa prezica viitorul pe baza parametrilor de acum.

Cum altfel ar sti companiile ce sa faca la anul?

| Plato a răspuns:

Nu.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Viitorul se poate doar deduce.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Acțiunile au anumite consecințe. Gama efectelor se lărgește sau se restrânge in funcție de anumiți factori. Rezultatul vine aproape de la sine dacă ești foarte atent la acei factori.

| Cannibal a răspuns:

Nu, și nu se va putea niciodată toate celelalte lucruri care "prezic viitorul" sunt doar niște tâmpenii ca o anumită categorie de oameni să pună botul la astfel de vrăjeli.

| KaryC01d a răspuns:

Eu nu cred. Cei care presupun viitorul sunt doar buni psihologi. Ei observă toate detaliile, mimica feței, cum reacționează persoana respectivă. Psihicul e instabil și nu e așa greu să își dea seama dacă are legătură ceea ce spune cu persoana în cauză. E mai ok să trăiești fără să știi viitorul, viața e plină de surprize și trebuie de trăit la maxim.