| ducu1991 a întrebat:

Credetii ca exista viata pe alta planeta?

Răspuns Câştigător
| tudorr a răspuns:

Da, asa cum ne intrebam noi daca exista viata pe alte planete, asa se pot intreba si cei care sunt pe alte planete.Deci cred ca exista.

73 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Pana nu vad nu cred dar intuiesc ca exista. Am dezvoltat subiectul asta pe larg si nu-l mai incep iarasi.Similar raspunsul lui @Floatila. @Alphawolf pe unde bantui fratioare?! te-ai dat la fud, amicul @syme la fel?

| Hombre a răspuns:

@ anad si daca tu ai cosmaruri dupa ce le vezi asta inseamna ca au"imaginatie bolnava"?

| Hombre a răspuns:

In caz de pericol fuge toata lumea si scapa cine poate, atentie la Monica nu va puneti cu o eventuala nevroza. laughing

| Hombre a răspuns:

@anad, nici nu pot sa refuz o asemenea doleanta, "Baietii rai care ne creaza cosmaruri", cred ca am dibuit bine, ce zici? laughing

| AvalohAlyn a răspuns:

Cred ca e posibil fiindca universul este daca nu infinit foarte mare. E egoist sa spui ca noi suntem singurii in acest univers.Ar putea exista viata mai avansata sau mai involuata decat noi fiind si ei creatia Creatorului.

| Alphawolf a răspuns:

@anad,
Lamureste-ma si pe mine, de ce ai folosit cuvantul "bolnava"? Ai folosit standardul unei persoane credincioase? Vrei sa spui ca daca exista extraterestri ei trebuie neaparat sa aiba chipul si asemanarea lui Dumnezeu si nicidecum aspectul unei imaginatii "bolnave", asa-i? Interesant.

| Alphawolf a răspuns:

@Dmonik,
La dorinta ta se ridica cel putin o intrebare: Daca cu semidoctii, semianalfabetii si incultii de pe aceasta planeta va fi populata planeta "Semidoctia", cine va mai lucra(muncile nasoale)pe aceasta planeta?
@hombre, cum de ne-ai observat lipsa, era prea liniste pe site? Cand am timp si vremea imi permite mai schimb si eu peisajul.

| Alphawolf a răspuns:

@Dmonik,
Ops! Cred ca ai dreptate, intr-adevar foarte posibil sa fi gresit formularea intrebarii.
Raspunsul tau ma cam pus pe ganduri... Huha!

| PhaseMorphXR a răspuns:

Exista cateva sute de miliarde de sisteme solare in galaxia noastra, exista cateva sute de miliarde de galaxii individuale ce formeaza filamentele cosmice ale universului observabil.

Inmulteste acele cateva sute de miliarde de sisteme solare din galaxia noastra cu acele sute de miliarde de galaxii din universul observabil si obtii un numar frumusel de sisteme solare, din care sa zicem procentul de 20% pare un procent modest in exprimarea posiblitatii existentei cel putin unei singure planete in fiecare sistem solar din acest 20% (intuitiv) care ar fi "gazda" unor conditii prielnice dezvoltarii vietii.

Mai exista viata in Univers, cel mai probabil da. Va putea exista un "contact"? cel mai probabil nu fara tehnologie FTL (Faster than Light) cel putin in cazul nostru.

Insa daca intr-adevar suntem singuri, Universul (sau Omniversul) ar fi o risipa absurda de spatiu si materie.

| Duhovnicul a răspuns:

Din sistemul solar nu, dar refuz sa cred ca noi suntem singurii dobitoci din acest vast univers big grin macar daca ar fi altii mai prosti ca noi laughing

| anad a răspuns:

E posibil, dar nu cred ca sunt acei extraterestri sau acele creaturi din imaginatia bolnava a unor regizori de film!

| anad a răspuns:

@Alphawolf, nu fac aluzii si nu ma bag in polemica despre creatie. Ma refeream la acei ce au inventat acele creaturi in filme si care-ti dau cosmaruri dupa ce le vezi!

| anad a răspuns:

@hombre, "aprob pozitiv"! Ai, te rog, putina consideratie pentru cosmarurile mele? Defineste-i tu cum stii!

| anad a răspuns:

@hombre, multumesc! E ok si de retinut ca se poate conta pe tine!

Răspuns utilizator avertizat
| Catalion a răspuns:

Bineinteles.

| nodeerskulls a răspuns:

Ar fi egotist sa consideram ca in universul asta mare, noi suntem singurele fiinte sentiente.

| EstiFericitaSauTrista a răspuns:

Universul consta intr-o conglomerare vasta de materie, deci viata exista, ar mai fi o intrebare, ce fel de viata?

| shtephie a răspuns:

Nu cred ca mai exista viata pe alta planeta!happy

| coosmin24 a răspuns:

Cred ca exista. dar sub o alta forma organica. Dar nu pe toate.

| anss23 a răspuns:

Cred ca da. Orice e posibil.winking

| stefanutza27 a răspuns:

S-ar putea, dar sa gandim logic.
Celelalte planete din Sistemul Solar sunt ori prea aproape ori prea departate, deci logic nu.

| LoOvE a răspuns:

Nu. Dar daca ar fi atunci cand Terra nu ar mai putea sa mai reziste toti oamneii sa fie transportati cu ceva nu stiu ce pe planeta unde este viata adica aia mai noua.Nui o prostie? rolling on the floor

| Foxilikkkă a răspuns:

Evident ca exista.happy

| St3fan188Ryd3r188 a răspuns:

Nu stiu

| Dove a răspuns:

E posibil ca extraterestri sa se intrebe acelasi lucru laughing

| LawR3n a răspuns:

NU, noi suntem singuri! până când murim!

| Abcfunny a răspuns:

Nu

| Simona a răspuns:

Posibil...