| anonim_4396 a întrebat:

De ce mă pricep la mate dar nu pot sa rețin doua date la istorie?

12 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

La Mate, lucrezi cu numere ca sa faci calcule. La Istorie, acele cifre simbolizeaza ceva, iar tu trebuie sa tii minte pentru fiecare ce semnificatie are.
Procesul de memorare a unor date istorice e mai dificil decat niste calcule matematice. Acelasi lucru e valabil si la Geografie, cand inveti inaltimile montane. Nu trebuie sa retii doar numarul in sine, ci si despre ce varf e vorba si carui munte ii apartine.

| anonim_4396 explică (pentru dannyel86):

Dar cifrele la istorie de obicei sunt date gen 1 august 1980 si ar trebui sa fie usor de corelat cu o povestire.
Pentru mine e mai usor sa retin o formula de 3 randuri cu explicatii complexe decat asta.
Ar trebui sa fie invers.

| PainTech a răspuns:

Matematica e despre concepte si idei matematice.
Mai putin despre numere. Poate ca nu e evident la inceput dar devine din ce in ce mai clar pe masura ce materia incepe sa se abstractizeze.

| Meme10Memu a răspuns:

Pentru ca istoria laica e degeaba.

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru Meme10Memu):

Aoleo! Aici ai clacat rău! laughing
Ai auzit vreodată de citatul "Cei ce nu învață greșelile din istorie sunt condamnați să le repete" de George Santayana? Oamenii, de-a lungul timpului, au comis o grămadă de erori iar noi putem studia acele erori și să nu le facem și noi. E ca și cum cineva ar cădea într-o groapă iar noi observăm greșeala lui, vedem că acolo e o groapă și o evităm.
Istoria ne poate învăța multe și despre prezent. Istoria este ca un context, o introducere, fără de care efectiv n-am putea înțelege ca lumea prezentul. De asta, atunci când vine vorba de dictatori, istoria este prima care este modelată după bunul plac al dictatorului.

| NuImiSuspendaContulPls a răspuns (pentru MeisterSchnitzel):

Ba, ce a zis? Ca mie nu-mi apare răspunsul lui Meme.

| anonim_4396 explică (pentru NuImiSuspendaContulPls):

A zis ca istoria laica e degeaba

| Meme10Memu a răspuns (pentru MeisterSchnitzel):

Istoria laica a folosit la crearea unor arme tot mai distrugatoare. Oamenii mor si raman armele.

| dinaprilie a răspuns:

Nu-ti bate capul. Sunt o gramada de lucruri pe care nu le vin intelege niciodata. Evident si oposite! De aia ne adunam in " cete ".

| Alex08062018 a răspuns:

Pentru ca pur si simplu nu te pricepi la istorie, ci la mate

| Marcus99 a răspuns:

Pentru ca pur si simplu nu te pricepi la istorie

| Andrei226035 a răspuns:

Pentru ca pur si simplu nu te pricepi la istorie