| anonim_4396 a întrebat:

Două întrebări:

1. De ce unii au în viață lucruri bune fără să miște un deget pentru ele, au drumul lin și succes în societate, admirație din partea sexului opus, pe când alții trebuie să-și de-a silința și să muncească pe brânci pentru acele lucruri pe care în unele cazuri ori se bucură puțin de ele, ori nu le obțin?

2. Ce înseamnă, în sens metaforic "A lupta până la ultima picătură de sânge"?

14 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Unii pur si simplu au noroc, se nasc cu toate astea!
Acum depinde si cum muncesti, pentru tine sau pentru altii.
Drumul lin si succesul in socitate tu ti-l faci.
Dar cand nu faci nimic pentru tine, mai ai si pretentii de admiratie, e mai greu!

| Alex9999999999999999999 a răspuns (pentru ROB3RT89):

Nu exista niciun noroc..aceasi mentalitate o au si saraci care n-au un leu un buzunar mereu baga scuzele tipice : ala are bani ca i-a dat ma-sa, a furat, a mintit, a avut noroc...Inainte sa ziceti de unii de exemplu ca au bani de la parintii ia ganditi-va putin parintilor lui cine le-a dat? Mereu e unu de la care a inceput totul.Mi se pare absolut penibil sa-l judecam pe unu pentru ca unu in familia lui si-a pus mintea la contributie..adica e la fel cum l-ai certa pe unu ca parintii lui au fost capabili si ai tai nu..pai ba cearta-i pe ai tai nu pe ala. Diferenta intre oameni e cam asa unii gandesc cu matu gandesc doar hai ba sa am ce manca si unde dormi ca imi ajunge de aia 90 la suta din populatia tarii asteia sunt rupti de foame ca gandesc cu burta nu cu capu.Si hai sa-ti dau si un exemplu 90 la suta din populatia tarii asteia gandesc asa bai tata merg la scoala, nu conteaza ce nota iau hai sa iau 5 acolo sau gandesc hai sa iau 10 dar nu asta e relevanta sa continuam, ajung la liceu se gandesc bai tata ce sa ma fac? Aaa politist, doctor, avocat de ce ma fac astea? Imi plac? Nu la dracu nu nu imi plac dar am auzit eu de la ai mei ca iau bani multi, ajung la facultate o fac termina scoala s-au angajat pe 3000-4000-5000 cat au norocu sau unii nu se duc la nicio facultate ca isi dau seama ca e pierdere de timp dar stiti totusi ce au si astia cu facultatea si astia fara in comun? Toti gandesc asa am salariu asta imi ajunge atat si pana la pensie nu mai vor altceva pai de aia sunt toti rupti de foame ca 1 nu gandeste bai tata dar dupa un calcul cam cat iau pe ora? Ala cu minimul ia vreo 2200 sa zicem asta inseamna 100 de lei pe zi DACA nu munceste si sambata adica aproximativ vreo 12-13 pe ora.Pai ba tata asa incapabil sa fii sa nu fi in stare FARA sa te angajezi sa faci mai mult de 13 lei intr-o ora? Aia cu 4000 de lei sunt cam putini pentru ca 10 la suta din aia cu facultate gasesc sa se angajeze aia cu 5000 deja sunt smecheri.Da astia sunt mai destepti castiga 130-140 de lei pe zi DAR relevanta care e? CA nu conteaza cat muncesti conteaza cum muncesti.Romanu trebuie sa inteleaga odata si pentru totdeauna ca exista ori siguranta ca nu mori de foame ori banii multi, toti aia care au bani multi au riscat odata pana au ajuns acolo si cand ma refer la riscat nu ma refer la ciordit..nu,ma refer ca au investit banii aia in ceva si puteau pierde tot.Tu daca esti sarac si iti e frica sa investesti 2-3 lei dar in schimb cumperi toate cacaturile logic ca niciodata nu o sa faci bani.Cu astea cu saracia o vedem si la aia care baga la pariuri..aia care baga bilete cu cate 2 lei biletu cu 100 de meciuri visand sa se imbogateasca dar ce nu stie el e ca daca bagi 100 de bilete asa pierzi 200 de lei ca e sansa mica sa-ti iasa tie 100 de meciuri, in schimb ala mai destept nu baga ca bou 100 de meciuri cu 2 lei, nu, e baiat destept si baga cu 200 de lei 4-5 meciuri cu cote mici gen real madrid nu pierde meciu urmator, barcelona nu pierde, bayern nu pierde, man city nu pierde, psg nu pierd baga 6 meciuri asa cu o cota de 1, 70 si din 200 de lei are sanse mari sa castige si sa ia 340 de lei adica sa faca profit 170 de lei.TOTUL E de gandit peste tot.Aia care n-au bani nu gandesc ei gandesc altii pentru ei.

| ROB3RT89 a răspuns (pentru Alex9999999999999999999):

Bun,acum mai respira!

| DjSannan a răspuns:

Există diferențe în viața oamenilor datorită unor factori precum norocul, oportunitățile, educația, conexiunile, personalitatea, etc. Unii oameni au avantaje din naștere sau din cauza circumstanțelor și pot avea succes mai ușor în anumite domenii, în timp ce alții pot întâmpina mai multe obstacole și trebuie să muncească mai mult pentru a ajunge la aceleași rezultate.

"A lupta până la ultima picătură de sânge" înseamnă a face tot posibilul pentru a câștiga sau a atinge un obiectiv, chiar dacă acest lucru necesită un efort sau un sacrificiu mare. Aceasta poate include sacrificii fizice sau emoționale, dar în cele din urmă este un angajament puternic pentru a atinge o anumită țintă sau a atinge o anumită performanță

| Frank51 a răspuns:

Norocul să te naști într-o familie multimiliardară, cu niște părinți care cheltuiesc tot pentru tine indiferent de ce dai tu in schimb, și norocul să te naști din 2 oameni frumoși. Nu erau clare cele 2 lucruri?

| CostinAlamariu a răspuns:

1. Pentru că Dumnezeu îi iubește mai mult pe cei din a doua categorie happy

2. A lupta pana nu mai poți. Evident

| raMLesS a răspuns:

Pentru ca viata nu e corecta, nu putem sa fim toti perfecti... Da asta nu inseamna ca trebuie sa bagi in tine numai shaorme ca iti faci rau cu mana ta aici.

Răspuns utilizator avertizat
| carevaescu a răspuns:

1. Premisa e falsa. Nu exista om sa le aiba pe toate.

2. Vine din razboi, cand un războinic ranit in batalie sangera, si lupta pana... ei bine, murea din cauza sangerarii

| helpforyou a răspuns:

2. Din punctul meu de vedere, asta inseamna ca iti aloci timp, rabdare si resurse pentru a gasi solutii in situatii care par fara rezolvare.
Si iti spune un om care se confrunta cu asta zilnic, si incearca sa-i faca si pe altii sa inteleaga acest aspect al vietii.

1. Pentru ca depinde in mare masura in ce "mediu" te-ai" nascut. Din nou din propria experienta.

| CleanHeart a răspuns:

Daca tu ca persoana îți creezi un scop și lupți zilnic pentru el nu are cine să îți stea in cale, un om ar putea avea mare succes daca ar știi să își controleze emoțiile și ce admirație? De ce as vrea asta? Nu e nevoie sa căutăm atenție și mai degrabă respect și asta cu norocu e adevărat dar îl poți face și cu mana ta
Să lupți până la sânge înseamnă să faci sacrificii in absolut toate sensurile așa că let go, toți punem să ne îndeplinim visele și nu va mai lăsați atâta descurajati de toate rahaturile, inconjurati-va de oameni smart de la care sa învățați și un singur om loial langa voi cu susținerea maxima va duce departe dar tu trebuie să știi că ești capabil ca om, tu.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Chiar dacă așa pare, Iarba vecinului nu-i mai verde decăt a ta. Vrei admirație și respect? Dobăndeștele!

| Theo94 a răspuns:

1. Cred ca depinde de context, de mediul in care au aparut si s-au dezvoltat si de inteligenta nativa, nu toti ne nastem in familii de avocati, bancheri, etc.

2. Sa faci tot posibilul sa atingi un anumit scop, obiectiv, etc.

| AlinCC96 a răspuns:

De obicei sexul care se bucura mai ușor de admirație și obține anumite lucruri, servicii mai ușor este sexul feminin, nu vreau sa par misogin, dar asta este adevarul.Referitor la ce ai spus tu/dumneavoastră,sunt mai multi factori și anume deciziile,familia,ambiția, gândirea, nivelul de cunoștințe dobândit, comportamentul, uneori și norocul... exemplele pot continua.