| anonim_4396 a întrebat:

Există vreo modalitate de a se prezice, cu ajutorul probabilității, extroversiunea sau introversiunea viitorului copil?

7 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Evident.

| PainTech a răspuns:

De cele mai multe ori personalitatea copilului seamana oarecum cu cea a parintilor.

| Zuzu1991 a răspuns:

Sigur, ghicitoarea Mafalda
chestiile astea nu tin doar de mentalul cu care te nasti, tin cat se poate de mult de experienta de viata

| anonim_4396 explică (pentru Zuzu1991):

Am înțeles că introvertirea și extrovertirea țin strict de amigdală, o parte din creier cu care te naști.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru anonim_4396):

Https://ro.wikipedia.org/wiki/Amigdale
deci o glanda de la nivelul gatului iti controleaza gandirea
(nu fac parte din creier)
si
nu prea stii nimic despre viata, iei un copil vesel si cat se poate de extrovertit si il bati zilnic si il tii inchis intr-o celula, sa vezi ce introvertit devine de nu iti vine sa crezi
iar apoi il iei si il pui intr-o familie unde nu are intimitate, dar toti se distreaza si rad tot timpul, si NIMIC nu e rau, totul e bun, sa vezi ce extrovertit devine... DE NU ITI VINE SA CREZI
chestiile astea s-au intamplat in realitatea reala cu, copii rapiti

chestia tine cat se poate de educatie, nu numai de creier... PUNCT!

| anonim_4396 explică (pentru Zuzu1991):

Eu mă refer la amigdala din creier.

Răspuns utilizator avertizat