| Turbo223 a întrebat:

Faptul ca am vazut o entitate pe care au vazut-o si altii ma face sa cred in paranormal. Daca voi cei care nu credeti in asa ceva ati vedea o fantoma, iar dupa ati auzi ca au vazut si altii exact aceeasi fantoma, ce ati crede?

29 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Poate a trăit acolo cineva mai demult, de pe vremea lui Cirus. Cine știe...
În orice caz, dacă mai vezi entități să ne mai spui, că mie îmi plac poveștile cu entități.

| mODIN a răspuns:

As crede ca trebuie sa o las mai usor cu bautura laughing

| Violleta2022 a răspuns:

Ca-i imaginatia de vina.

| Turbo223 explică (pentru Violleta2022):

Nu prea a fost creativa cu halucinatia atunci big grin

| EestiSodalane a răspuns (pentru Violleta2022):

Care sunt șansele ca doi oameni să-și imagineze exact același lucru în exact acelasi timp?

| Turbo223 explică (pentru EestiSodalane):

Unii pur si simplu refuza alte perspective si posibilitati thinking

| johnnny123 a răspuns:

Mă întreb dacă nu cumva "entitatea" pe care ai văzut-o are legătură cu asta:
https://www.tpu.ro/......e-sunt-ca/

| Turbo223 explică (pentru johnnny123):

Sii ce vrei sa zici, ca am schizofrenie? laughing

| johnnny123 a răspuns (pentru Turbo223):

Vreau să zic doar că șansele ca tu să fi văzut o "entitate supranaturală" sunt neglijabile.

| Turbo223 explică (pentru johnnny123):

Sincer cand am vazut fantoma aia nu aveam nici paralizie in somn, am vazut o la mine in casa mergand, am zis ca e din capu meu si dupa mai multi ani am auzit ca au vazut si altii ce am vazut eu, mi-a ridicat niste semne de intrebare.

| Furnicuta000 a răspuns:

Exista lucruri pe lumea asta care nu pot fi explicate prin stiinta. Si au fost milioane de povesti ca ale tale iar oamenii nici acum nu vor sa creada ca e posibil. Eu de obicei ma feresc de subiectele astea pentru ca ma sperie

| Turbo223 explică (pentru Furnicuta000):

La asta ma gandeam si eu si nu sunt o persoana religioasa sunt atee

| FreddieM a răspuns:

Sunt necesare niște detalii despre circumstanțele în care ai văzut ce ai văzut. Era zi, noapte, erai treaz, deja sau te-a trezit din somn, lumina aprinsa, stinsa, erai singur, ce ai băut în ziua aia. După aia as putea să-ți spun ce cred eu.
Cheers

| Turbo223 explică (pentru FreddieM):

Era noapte dar nu foarte tarziu. Treaza, nu ma trezisem din somn. Nu bausem nimic, fumat nimic, aveam 14 ani cand am vazut "chestia" aia. Lumina era stinsa in sufragerie dar aprinsa la mine in camera.Deci,cand am deschis usa am vazut in fata usii pe scari fantoma. Lumina din camera mea batea pe scara deci nu era intuneric complet. Dupa aceea am fugit la cineva sa le zic ce am vazut...cam atat.Nu am mai vazut de atunci nimic asemanator

| LaviniuA a răspuns:

Foarte interesant, permiteti sa adresez cateva intrebari.
-e o casa in care au locuit persoane cu functii importante sau bogate? (in prezent decedate)
-daca da, cand au murit?
-ce facea fantoma?
-cum arata?

| Turbo223 explică (pentru LaviniuA):

-Nu,dar stiu ca locuiau inainte niste romi fara acte in cladire. Dupa aceea au fost dati afara. Casa era mai mica atunci, tata a dezvoltat o.
-Fantoma urca scarile (si vreau sa precizez ca batea lumina din camera mea pe scari)
-Era un om negru imbracat cu o pelerina/mantie

| LaviniuA a răspuns (pentru Turbo223):

O fi fost cineva care a trait inaintea romilor.
Sau s-o fi ocupat romu ala cu necurate, s-a curatat si acum nu stie ca trebuie sa-si schimbe resedinta saracu.

Sigur nu a fost un vis si ai uitat, iar acum crezi ca s-a intamplat pe bune?

| Turbo223 explică (pentru LaviniuA):

Nu stiu ce o fi fost cu romii,dar numai eu am patit lucruri ciudate prin casa.
Reactia mea cand am vazut umbra aia a fost sa fug in camera la mama unde dormea, am trezit-o si i-am zis sa vina cu mine la etaj ca am vazut ceva laughing logic ca ma lua cu "nu cred" etc oricum normal ca ne am dus si nu era nimic. Si ea tine minte, vis nu a fost garantat, oricum in general stau bine cu memoria. Chestia asta s-a intamplat prin 2018, de atunci nu am mai vazut nimic de genul ...am mai avut niste experiente ciudate si prin 2012, auzeam o voce ciudata care ma striga, eram si foarte mica atunci tin minte ca am fugit din casa.

| LaviniuA a răspuns (pentru Turbo223):

In intrebare ziceai ca au mai vazut-o si altii. Dar acum zici ca numai tu ai patiti lucruri ciudate acolo...

| Turbo223 explică (pentru LaviniuA):

M am referit ca au experimentat si altii o fantoma care arata asa(experientele lor propii).La mine in casa nu, nu a vazut nimeni fantomewinking

| LaviniuA a răspuns (pentru Turbo223):

Probabil ti s-a parut si era doar o umbra. Astea apar in casele vechi unde au trait persoane importante.

| Turbo223 explică (pentru LaviniuA):

De parut nu mi s-a parut
in modu ca erau doar haine sau cv, ori era ceva acolo ori a fost o halucinatie foarte
realista. Poti cauta pe net termenul de "shadow people" sau "hat man". De ce sa apara doar in casele vechi unde au trait persoana importante?

| LaviniuA a răspuns (pentru Turbo223):

Asa se spune, ca persoanele importante (ex conducatori, celebritati) se desprind mai greu de lumea asta. Din cauza asta apar acele fantome timp de cativa ani dupa moarte. Nu e persoana, ci doar mici parti din ea ramase in urma o vreme.

| KovacsB a răspuns:

Nu ma intereseaza ce vad si ce simt altii.
Si nici problemele pe care le au scepticii cronici la mansarda nu ma intereseaza.
Si nu exista paranormal.Sunt lucruri normale pe care unii nu pot sa si le explice.Si iar nu este problema mea.

| Turbo223 explică (pentru KovacsB):

Pai nici eu nu credeam in paranormal pana sa patesc si nu as fi crezut niciodata daca nu vedeam ceva atat de specific

| Theo94 a răspuns (pentru KovacsB):

"Nu ma intereseaza ce vad si ce simt altii."
Si atunci de ce rahat ai mai raspuns?

"Si nici problemele pe care le au scepticii cronici la mansarda..."
Cat de bine cunosti limba romana?

| KovacsB a răspuns (pentru Theo94):

Raspunsul nu iti era adresat.
Te bagi in seama neintrebat si fara sa intelegi despre ce este vorba.
Fara suparare, nu ma cert cu persoane cu intârziere în achizițiile psihomotorii, deci o sa te ignor.

| Bocanc34 a răspuns:

Daca el a vazut fantoma ceea de care nu se poate afla in acest plan extemporal, se poate presupune ca tu, fiind fiinta materiala se poate spune ca da.