| Meme10Memu a întrebat:

Niciun sistem nu-si poate adauga singur informatie (inteligenta, complexitate) decat daca i se aduce un aport de informatie din exterior din partea unei inteligente superioare. Aceasta idee este corecta si verificata si este o dovada ca teoria evolutionista este un fals pentru ca aceasta teorie sustine contrariul si anume ca un organism capata de unul singur mai multa informatie in structura sa sau devine mai complex structurat fara aport de informatie din exterior din partea unei inteligente superioare lui. Teoria evolutionista afirma ceva de genul: calculatorul va deveni ceva mai inteligent decat cel care a construit calculatorul ceea ce apartine de filmele sf. *?

23 răspunsuri:
| RKBlue a răspuns:

De ce nu poti accepta ca unii oameni nu cred in Dumnezeu?
Te omoara daca taci?
De ce nu te duci si incerci sa ii convertesti pe musulmani sau sa le spui ca ceea ce cred e gresit?
Fiecare crede ce vrea, pana la urma.Si doar fiindca exista o regula, nu inseamna ca aceasta nu poate avea o exceptie.

| Meme10Memu explică (pentru RKBlue):

"De ce nu poti accepta ca unii oameni nu cred in Dumnezeu?" - nu pot sa accept sau sa nu accept. Nu e treaba mea. Considera ca vorbesc de unul singur si daca se baga cineva in monologul meu este binevenit cu conditia sa nu vina cu batjocuri ci cu explicatii elaborate.

Satan e exceptia de la regula Lui Dumnezeu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ha ha, ca sa vezi, calculatorul e de mult mai inteligent decat cel care l a construit. Încă un trolling nereușit.

| Meme10Memu explică (pentru suntserios):

Calculatorul e mai rapid la adunari, scaderi si NU mai inteligent. happy

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Meme10Memu):

Este. Te bate la orice.

| RKBlue a răspuns (pentru suntserios):

Aproape.
Eu fac cel mai bun tort egipten din lume...

| darrio2007 a răspuns (pentru suntserios):

La sex nu ne poate bate.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru darrio2007):

La sex nu ai nevoie de inteligenta... Da pun pariu ca il tine mai mult decat pe noi.

| Meme10Memu explică (pentru suntserios):

Algoritmii din inteligenta artificiala sunt adaugati de programator si nu dedusi de robot. Cand robotul invata nu face altceva decat sa scrie intr-o a treia zona de memorie rezultatul combinarii dintre algoritmul aflat in prima zona de memorie ( programul introdus de programator ) si datele obtinute de la senzori si colectate in a doua zona de memorie. E ceva repetitiv in care memoria doi e insumata mereu cu memoria trei insa memoria 1, unde e algoritmul, ramane neschimbata. Un programator nu e mai inteligent decat neprogramatorii. Fiecare cu talentul lui.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Meme10Memu):

Si la religie te bate calculatorul.

| Meme10Memu explică (pentru suntserios):

Nu poate pentru ca e doar un robot facut de om.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Meme10Memu):

Se roaga mai bine ca tine daca vrea.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Meme10Memu):

Si poate sa invete si mai multe rugaciuni.

| Meme10Memu explică (pentru suntserios):

Castigul unui robot in fata un om intr-o competitie se datoreaza doar faptului ca robotul face calcule mai rapid si nu e distras deloc de alte lucruri dar asta nu inseamna ca robotul e mai inteligent decat omul.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Meme10Memu):

Inteligenta nu e decat abilitatea de a acumuma informatii si de a le folosi si adapta in situatiile in care trebuie. Calculatorul te bate la fundul gol la asta. Plus stie mai multe rugaciuni ca tine.

| Osneros a răspuns:

Atunci cum explici realizarea unor noi teorii despre orice? Le-a dat Dumnezeu oamenilor?

| Meme10Memu explică (pentru Osneros):

E generatorul random de idei din alta intrebare pusa de mine.

| Meme10Memu explică (pentru suntserios):

"abilitatea de a acumuma informatii si de a le folosi si adapta in situatiile in care trebuie." Orice e inteligent intr-un robot e programat chiar si cand vine vorba de inteligenta artificiala. Am explicat. Asocieri, comparari intre date.

Inteligenta artificiala nu e superioara omului.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Meme10Memu):

Niciodata un om nu va face ce face un calculator, te bate in orice.
aprinde si tamaia mai bine ca popa

| Meme10Memu explică (pentru suntserios):

Pe langa cele spuse un calculator nu creste "singur", nu se dezvolta pornind de la o celula ou.

| Osneros a răspuns (pentru Meme10Memu):

Nu există un generator random de idei, din păcate. Cu toate că omul este capabil, teoretic, să producă numere sau secvențe sau orice altceva cu adevărat întâmplător (truly random), practic omul nu produce numerele sau secvențe sau orice altceva cu adevărat întâmplător, ci există diverse "patterns" care pot fi descoperite în acele secvențe.

| Holiday a răspuns:

"Niciun sistem nu-si poate adauga singur informatie (inteligenta, complexitate) decat daca i se aduce un aport de informatie din exterior din partea unei inteligente superioare."

Yep, sexul oral e de la Dumnezeu. Altfel de unde informatia ca ar exista macar, darmite sa stii si cum sa-l faci?

| Meme10Memu explică (pentru Osneros):

Ganduri generate aleator. Gandurile sunt asocieri intre lucruri care au in comun macar un lucru. Acele lucruri stiute sunt luate din amintiri.

Un bebelus nu are gandirea dezvoltata prea mult pentru ca are putine amintiri. Insa programul, prin care face asocierile corect, il are din nastere bebelusul. Acel program se cheama constiinta care e prezenta inca de la nastere.