| radomire a întrebat:

Nu vi se pare ca visele din timpul zilei sunt mult mai lucide si ti le amintesti mai bine?

11 răspunsuri:
| Lizzu a răspuns:

Lucid inseamna ca atunci cand se desfasoara visul tu esti constient ca visezi si esti total constient ca te afli intr-un vis. Superb, nu? happy

Nu am observat asta, ca sunt mai lucide sau nu.
Poate te referi la faptul ca ti le amintesti mai usor? e cu totul altceva.

| radomire explică (pentru Lizzu):

Da la asta am vrut sa ma refer, probabil de la lipsa oboselii ni le amintim mai usor.

| Lizzu a răspuns (pentru radomire):

Asta nu o stiu...s-ar putea sa fie n motive datorita carora ni le amintim mai usor.
Dar sa stii ca poti fi obosit si ziua, nu e litera de lege ca daca dormi si visezi ziua inseamna ca nu esti obosit.

| Latinmoon a răspuns:

Buna!
Conteaza cat de odihnit esti, ziua esti mai odihnit decat seara deci sansele sunt mult mai mari sa-ti amintesti visele mai bine.
Te pup, pa pa! :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.

| Scarbo a răspuns:

Am uitat ce am invatat la romana anul trecut dar nu am uitat visele de acum 4 ani...

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Cum sa fie mai lucid? Ori esti constient si stii ca visezi, ori nu esti.

Oricum, eu nu vad diferenta dintre un vis nocturn si unul de zi.

| PVAAVU a răspuns:

Daca nu esti obosit se poate.

| Muwz a răspuns:

Da, si nu uita ca noaptea dormi minimum 8 ore... Daca visezi la o ora dupa ce ai adormit, il uiti pana la trezire. Dar ziua dormi minimum o ora/doua ore. Cam asta e perspectiva mea.
Funda?

| Aimèeeee a răspuns:

Ba da pentru ca dormim mai putin.

| LittleLady a răspuns:

Nu prea pot sa dorm ziua, doar ce atipesc putin dar nu pot sa adorm incat sa visez; deci nu stiu sentimentul.