| RecKinul a întrebat:

Practic calatoria in timp este posibila dar numai in viitor. As dori sa stiu daca intoarcerea in timp este posibila, macar teoretic.

Răspuns Câştigător
| Inferno a răspuns:

Da,este posibila. Din punct de vedere pur teoretic este posibila. Daca am descrie dimensiunea spatiala si pe cea temporala folosind un sistem de axe, atunci am avea o axa verticala reprezentand spatiul cu cele 3 dimensiuni ale sale si o axa orizontala reprezentand timpul.
Se pot efectua masuratoari ce ne arata clar ca, cu cat calatorim mai rapid in spatiu cu atat calatorim mai putin in trecut. Dar daca am calatori cu viteza luminii, deci numai pe axa spatiului, atunci nu am mai calatori deloc in timp, cea ce inseamna ca pentru noi timpul ar sta in loc.
Daca am calator mai repede decat viteza luminii (d3) atunci ne-am intoarce in trecut.
Am incercat sa-ti fac un desen, pentru ca este greu de vizualizat fara un desen.
http://i.imgur.com/BugoOaK.png

Dupa cum vezi d1 (care reprezinta directia de deplasare a unui om, animal, obiect, etc.) a calatorit mai mult in timp (3 secunde ) fata de d2 care a calatorit mai putin (aproximativ 2 secunde), cu toate ca lungimea lor este egala. Deci cea ce variaza este traiectoria de deplasare.
Tot asa d3 a calatorit mai repede decat viteza luminii, deci directia de deplasare va fi in sens invers axei timpului, in trecut.

18 răspunsuri:
| Leocerba a răspuns:

Practic,calatoria in timp este posibila deja in filme.
( am revazut de curand Looper, filmul asta ar fi putut sa se joace bine cu teoriile incercate de tine aici dar a ramas la stadiul "middle of the road" cu motivatiile).
Se vede treaba ca nici in imaginar nu reusim sa ne decurcam perfect cu ideea calatoriei in timp. Deocamdata.

| MitroKta a răspuns:

Timpul este mai ireversibil decat legile frecarii.Nu stiu cu ar putea oamenii sa "il dea inapoi sau inainte" si asta doar pentru anumite persoane. cu restul omenirii ce se intampla in timp ce calatoresti tu in timp? Timpul il poti asemana cu banda magnetica pe care inregistrezi. Nu poti sa dai inapoi sau inainte decat cu totul.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Am venit din viitor si s-a descoperit o cale de intoarcere in timp, in trecut, dupa cum vezi.Eh,care-i problema? Voi, astia din trecut, nu stiti nici macar sa calatoriti in viitor, daramite sa va puteti intoarce in timp.Stati locului, ca ati devenit oricum subiect de comedie, la ce prostii ati facut in trecut.
flies away*(teleporting)

| RAY a răspuns:

Cum sa mergi in viitor daca el nu exista?
noi cream viitorul el nu exista,asta sunt fantezi,iluzi, amagiri, viitorul nu exista, daca ar exista inseamna ca tot ce ai facut a fost facut de cineva care deja tia trait viata ta presupun ca mesajul care si l-am scris acum nu l-am mai scris ca prostul in alte vietii macar sa scriu ceva diferit, apropo sa ma anunti daca l-am mai scris

| relian a răspuns:

Ai pus cumva o intrebare si stiu si eu am comentat eu la ea? Nu prea am inteles cui te-ai adresat.Cred ca ai gresit adresa, nu eu am pus o intrebare aici.Si daca esti surprins ar fi cazul sa fii de tine, pentru ca se pare cauti sa comentezi persoanele nu ce se intreaba pe aici.Nu crezi ca era mai frumos usor, ia-o cum vrei sa raspunzi celui care a intrebat? Eu asa vad situatia fiecare sa isi dea cu parerea in dreptul lui si sa lasam ce pareri au altii.Nu cumva te crezi prea destept, ca de fapt poti cit poti dar vrei sa arati ca poti duce mai mult? Cauta pe altu sau raspunde la intrebari si mai lasa oamenii in pace.Sincer tu nu mai surprins pentru ca sint satul de perosne dealde tine care doar dau din gura judecind oamenii, in timp ce esti in pana de idee sau probabil sa scrii si tu ceva pe aici sa nu spui ca pierzi timpul aiurea.Mai bine pune si dormi ca asa e mai bine.Si nu te mai obosi sa imi scrii ceva pentru ca o sa te reclam la ce ai spus mai sus. Daca nu stii sate porti stai acasa.

| relian a răspuns:

Si nici nu esti avocatul celui care a pus intrebarea.Cred ca si el poate sa duca o conversatie sau sa spuna ceva daca e cazul. Uite frate cine era avocatul poporului.Veziti de oile tale ca nu am intrat eu peste tine.Cind o sa intru sa comentez ceva la adresa ta poti spune ce vrei. Pina una alta stai in banca ta.

| Mădă0611 a răspuns:

Nu, pentru ca astfel ai schimba trecutul, sa zicem, si poate nu ai mai fi in prezent ca sa te intorci in trecut. Intelegi? tongue

| Oana92 a răspuns:

Daca era posibila teoretic gasea pana acum cineva o metoda sa o puna in practica

| WhatheWow a răspuns:

Dezvoltă puțin afirmația asta cu caracter științifico-fantastic : " practic, călătoria în viitor e posibilă ". Poate că știi ceva ce noi, oamenii de rând nu știm și n-ar strica să le împărtășești.

| RecKinul explică (pentru WhatheWow):

Ma refer la teoria relativitatii a lui Albert Einstein privitoare la dilatatia timpului, verificata de mai multe ori in practica. Adica cu cat te deplasezi cu o viteza mai mare cu atat timpul trece mai incet pentru tine fata de cel care sta pe loc. Cel mai clar exemplu de dilatarea timpului de pana acum este al ceasurilor atomice sincronizate la femtosecunda (0. 000000000000001 secunde sau 10 la puterea -15) puse fiecare in avioane supersonice care se deplaseaza la viteze diferite. In avionul care zboara mai repede, ceasul ramane in urma fata de celalalt, deci timpul "se dilata". Cu cat viteza e mai apropriata de viteza luminii dilatarea timpului este mai evidenta.
Este binecunoscut paradoxul gemenilor: unul dintre gemeni zboara cu o naveta spatiala la o viteza apropiata de cea a luminii pentru cateva minute dupa care la intoarcere pe Pamant i-si gaseste fratele geaman batran si lumea schimbata fiindca timpul s-a scurs diferit pentru cei doi. Adica a ajuns in viitor si nu se mai poate intoarce. Vezi si exemplul cu avioanele de mai sus(0. 000000000000001 secunde sau 10 la puterea -15). Vezi mai mult aici: http://www.ziare.com/......ta-1043994
Cu tehnologia din zilele noastre nu este posibil sa atingem asemenea viteze.
O alta verificare a teorie relativitatii cu sistemul gps: http://www.capisci.ro/articole/GPS
http://www.cotidianul.ro/......ta-185371/

| relian a răspuns (pentru RecKinul):

Cred ca ai citit prea multe basme.Astea ce tu arati pe aici asta sint basme, povesti nemuritoare. Daca ai citit ceva povesti romanesti stii ca si acolo se vorbea de povestea aia tinerte fara batrinete si bla bla.Deci chestia asta nu a scos-o Einstein sau mai stiu eu cine este ceva asa la care viseaza multi oameni.Si te asigur ca daca tu mergi in acea naveta si te intorci iti vei gasi geamanul la fel ca si tine.Nicidecum nu va vi batrin cum tu sau cine a spus.Bate cimpii, floricele pe cimpii a venit primavara. Daca tu mergi stiu si eu unde sa zicem cu viteaza luminii la o distnta de 2ani sa zic pai tu crezi ca pentru mine care stau aici trec mai mult de 2 ani? Tot 2 ani trec si pentru mine, singura chestie care face diferenta este ca tu in timpul asta ai vazut multe chestii si eu am mers pina stiu si eu la mamaia si inapoi.Restu este exact la fel, nu vei ramine tinar nicicum pentru ca nu ai cum. 2ani lumina inseamna 2 ani pierduti, trecuti din viata ta, ca de fapt aia ai si facut ai mers 2 ani cu o viteza.Eu am stat pe loc aia 2 ani sau mam miscat mai incet dar tot 2 ani sint.Asa ca aia e poveste basm asa cum era si cu fat frumos din povestile noastre.In spatiu odata ce tu pleci de pe pamint ai zice ca tu te deplasezi fata de pamint cu viteza luminii.Dar in acelasi timp si eu pot zice acelasi lucru ca eu cu tot cu pamint ma deplasez fata de tine cu aceiasi viteza.Si atunci nu vad unde este ce tu spui sau cine a spus balaria asta.Tu crezi ca Einstein sau asta cotonogu ala de sta in scaun cu rotile aia stiu mai multe ca noi? Sau tu crezi ca ei nu o luau si prin balarii? Pai daca o viata lea trebuit sa scoata 2-3 teorii iti dai seama ca a mai enuntat alte citeva sute, mii dar care probabil si ei le-au vazut ca sint povesti.Si asta este una dintre ele, probabil a luat-o imaginatia inaintea ratiunii si i-a dat drumul.Stii cum dai drumul uneori la o vorba si spui vai am scapato nu trebuia sa o zic.Cum sa ramaina in urma un ceas fata de altu la viteze diferite? Tu te auzi ce spui? Poti zbura cu viteza gindului ceasul va masura ce este el pus sa masoare adica de fapt nu masoara nimic el functioneaza si aia e tot.Noi masuram asa cite batai excuta el si ii spunem timp.Si stai linistit ca nu sta ceasul la nici o viteza de care ar fi ea.Sau este posibil sa se deregelze datorita vitezei dar asta e alta poveste.Insa asa luindo teoretic nu are cum sa se opreasca sau mai stiu eu ce, pentru ca un ceas nu il impinde timpul sau mai stiu eu ce. Timpul practic nici nu exista, este o notiune care arata ca ceva se schimba. Ceasul functioneaza pentru ca are combustibil sau este actionat de un mecanism anume, nicidecum nu este influentat de timp care practic nici nu exista. Daca o iei pe asa atunci si nava ta cu care te-ai deplasa ar trebui sa se opreasca nu? Deci un avion la o anumita viteza va trebuie sa isi inceteze functionarea.Si atunci nu vad cum mai zbori.Ca ceasul este tot o masina nu este altceva. Dupa cum am spus balarii ale unor oameni care au mincat milioane pe faptul ca dau din gura si scot numai timpenii si unia dintre noi cascam tot ce avem sai ascultam.Si aia fac milioane pe spatele prostilor care ii tine.Cam asa sta treaba.

| WhatheWow a răspuns (pentru RecKinul):

Tu ar spus că practic se poate călători în viitor iar ce-mi postezi acum sunt doar teorii matematice care nu pot fi puse în practică. E de domeniul absurdului călătoria cu asemenea viteze iar să spui că GPS-ul demonstrează teoria relativității iarăși e o idee hazardată a celor ce și-au construit carierele pe spusele lui Einstein. Păi dragule, sateliții sunt pe orbită iar pământul se învârte și fusul orar se schimbă. Bineînțeles că necesită o sincronizare acest lucru dar nu înseamnă că prin asta teoria relativității e demonstrată.
Da, e adevărat că si eu călătoresc în viitor iar dovada e faptul că tu ai scris ieri întrebarea și eu răspund din viitor. laughing O călătorie practică în viitor înseamnă că tu călătorești cu ceva sau te transpui într-o perioadă viitoare fără ca nimic din tine să nu fi fost alterat de trecerea timpului. Că pentru unii, timpul trece mai greu iar pentru alții mai ușor, e doar chestiune de percepție umană și nimic mai mult.
Deci, practic trăim doar în prezent iar călătoriile în trecut sau viitor sunt doar teorii științifico-fantastice.

| RecKinul explică (pentru WhatheWow):

Vrei sa spui ca teoria relativitatii care e predata de ani de zile la orele de fizica in clasa a XII-a, cu privire la dilatarea timpului este o tampenie? Si inventarea bombei atomice se bazeaza pe teoriile lui Albert Einstein.

| relian a răspuns (pentru RecKinul):

Esti sigur ca inventarea bombei se baza dpoar pe teoriile lui Einstein? Eu zic ca gresesti. Poate ca a contribuit si el dar nu el a descoperit totul.Si teoria relativitatii nu spune ca poti calatori in viitor.Chiar Einstein a spus ca nu se poate intr-o discutie cu un prieten de-al lui matematician care demonstra matematic conform cu teoria lui case poate.Eu parca ceva de genu am citit pe undeva.Relativ e ceva asa lasat la alegerea fiecaruia.EU iz ca nu tu spui ca da.Adica poate sa fie si poate sa nu fie.Si eu cred personal ca dilatarea timpului este o timpenie, pentru ca timpul practic nu exista. Poate spatiu sa existe dar nu si timpul.Si cum am spus si mai sus daca sa admitem ca ceasul sar opri la acea viteza cum ai aratat atyunci va trebui sa se opreasca si nava aia sau avionul ala supersonic sau sa isi incetineasca viteza.Pt ca si ceasul tot o masina este si nu vad cum avionul continua sase deplaseze cu viteza mare si ceasul sa stea in loc.Este nonsens. Cesurile nu sint chestii imaginare sint masinarii.Cred ca asta este cel mai bun exemplu celmai clar si usor de inteles ca ceasul este o masina ca si nava sau avionul aratat de tine.

| dragos9234 a răspuns:

DAca tu ai alerga cu 300000 de km/h ai percepe altfel realitatea iar cand te vei opri vei realiza ca nimic nu mai este la fel.
Incearca sa alergi cu -300000 happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca este posibila calatoria in viitor, nu pot exista impedimente pentru calatoria in trecut(daca acel trecut nu a "disparut")
Este ca si cum, calatorind intre 2 localitati ai ajuns la mijlocul drumului, iar acolo, stiind ca poti junge la destinatie, te intrebi daca prin aceleasi mijloace poti ajunge de unde ai plecat.

| Disharmony a răspuns:

E posibilă, însă doar dacă eşti un fel de Walter Nietzsche.

| marcel1998 a răspuns:

Calatoria in timp este posibila doar daca ai putea sa descompui moleculele corpului uman si sa le recompui in alta dimensiune.(trecutul si viitorul sunt de fapt niste dimensiuni care sunt 50% egale cu dimensiunea in care esti atunci cand vei citi acest mesaj, adica prezentul)