| ChrisRo a întrebat:

Să zicem ca aţi fi siguri de existenţa lui Dumnezeu;
dacă aţi avea ceva să-i reproşaţi, ce anume i-aţi reproşa?

Răspuns Câştigător
| AG777 a răspuns:

Multe-
- E un Dumnezeu inuman, isi bate joc, ii chinuie si distruge pe altii, doar a se razbuna pe persoanele care refuza sa-i respecte principiile lui
- E un Dumnezeu care isi ameninta adeptii cu moartea si focurile iadului atunci cand acestia sunt dezamagiti de el
- Dumnezeu se razbuna si ii cotropeste uneori pe cei care ii stau impotriva din pura dezamagire, in loc sa fie bland, e bland doar atunci cand ii se aduce aminte de ceea ce ar trebui sa fie de fapt
- Cu cat esti mai religios cu atat iutimea la pedepse este mai mare din partea lui Dumnezeu ca cica te iubeste
- Religia lui nu intelege ca unii nu pot face 7, 8 copii cat cere datina, deoarece nu isi permit financiar
- Site-urile ortodoxe sunt pline de invataturi ciudate.

| GouDidodino a răspuns (pentru AG777):

Amin in **** mea!

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru AG777):

Învataturile ortodoxe si catolice nu sunt după Biblie, ci după Tradiția scrisa de "sfinții părinți" despre care nu spune nimic Biblia. Biblia ne avertizează sa nu adăugam nimic la Biblie si nici sa nu scoatem.
Daca dorești sa afli despre Dumnezeu citește Noul Testament. Isus a venit nu numai sa se dea jertfa pentru păcatele întregii omeniri, ci si pentru a face cunoscut cine este Dumnezeu, care este caracterul lui Dumnezeu, trăind după principiile trasate de Dumnezeu, dovedind in felul acesta ca se poate trai pe acest pământ fara sa săvârșim păcate.
Poruncile: 1. Sa iubești pe Dumnezeu si
2. Sa iubești pe aproapele tau ca pe tine însuți, de ce nu convin oamenilor? Trăind in felul acesta fiecare om va fi schimbat de către Dumnezeu si nu ar mai exista sentimentul de ura in el. Fara ura nu ar mai exista boli, deoarece s-a constatat științific ca bunătatea si compasiunea sunt fundamentul sănătății si al stării de bine.Autorul cărții "Mintea - o călătorie spre interiorul ființei umane", Daniel J. Siegel menționează ca " bunătatea este, pentru minte, ceva la fel de natural ca respirația pentru organism".
Expresia :"minte sănătoasă in corp sănătos", devine " un corp sănătos corespunde unei minți sănătoase".

| Legion7X a răspuns (pentru AG777):

Dumnezeu nu amenință pe nimeni, ci oamenii îndreaptă răzbunarea, ura și pedepsele în numele lui Dumnezeu. Așa a fost întodeauna. Atât Dumnezeu cât și Lucifer au puterea de a te face fericit, sau a te distruge numai că fericirea lui Lucifer, duce către autodistrugere, fericire numită de oameni ca fiind a lui Dumnezeu. Oamenii nu știu să deosebească binele diavolesc de binele ceresc, făcut de intențiile oamenilor sau obținut din senin. Întodeauna Dumnezeu este pus în față în orice, fie în sens pozitiv fie negativ iar cu toate acestea nimeni nu pomeneste și de latura întunecată a acțiunilor. Răul a întortocheat în așa fel lucrurile, încât a făcut ca Dumnezeu să fie, cel responsabil de orice acțiune în fața oamenilor.
De multe ori, mulți oamenii spun că cred în Dumnezeu, și nu cred în Diavol însă mulți din noi construim latura diavolui prin multe aspecte, și rostim pe buze încrederea în Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
18 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Că nu a făcut viața mai frumoasă ci plina de suferință și scurta și vulnerabilă.

| Simpatic a răspuns:

Eu nu am ce sa-i reprosez Divinitatii caci noi suntem niste furnici fata de Stapanul universului iar furnicile nu ridica capul in fata animalelor sau in fata oamenilor, asa cum nici noi nu putem ridica pretentii in fata Creatorului, in Biblie doar Iacov s-a luptat parte in parte cu Dumnezeu (in aceasta relatare Biblica, Dumnezeu a luat infatisarea unui om), cand Dumnezeu il invinge pe Iacov ii schimba numele in Israel, poporul Lui Dumnezeu...pentru atei Iacov este unul dintre cei mai importanti oameni ai Vechiului Testament, fiind unul dintre primii Patriarhi (in acele vremuri rangul acela diferea complet de ce inseamna astazi patriarh!), adica oamenii speciali/alesi ai lui Dumnezeu, de aceea s-a infaptuit acea confruntare, nimeni altcineva nu a primit vreodata tratament preferential sa-l vada si sa-l provoace la tranta pe Dumnezeu, cu siguranta si in aceasta relatare biblica de care v-am spus e vorba de metafore complicate, Biblia nu este facuta sa o inteleaga oricine (recunosc ) nici eu nu o inteleg decat foarte foarte putin, este nevoie de scoala multa si de studiu amanuntit. Indiferent de cum si ce ii atribuie Lui anumite popoare, anumite religii, anumite secte, toti il vedem diferit pe Dumnezeu si il numim diferit. Daca mi-ar da putin din puterea Lui ceva asemanator cu ceea ce are personajul lui Jim Carrey in Bruce Almighty, as face asa ceva:
Mi-as intineri parintii si le-as darui viata celor ce nu au. Deci as intineri pe cine vreau eu si as da viata (as invia) cui consider eu ca merita, in special tinerilor sau copiilor care mor.
In rest nici daca L-am putea intalni nu avem noi puterea sa-i reprosam ceva.

| Sn4k3 a răspuns:

Ce cliseisme

| Bizon95 a răspuns:

De ce folosesti fiinte inteligente SI CONSTIENTE pentru planul tau maret, oricare ar fi ala, FARA SA LE CERI VOIE?!?
ca, daca le-ai facut constiente, ar trebui sa aiba de ales, nu sa le manipulezi cum vrei tu, cu sau fara voia lor!

| gemeni6226 a răspuns:

Absolut nimic.Din moment ce sunt sigura ca exista stiu ca viata eu am ales-o de unde am venit cu aprobarea lui si inainte sa ma nasc am fost de acord cu toate lectiile ce am de invatat pe acest Pamint. Dupa ce mor o sa aflu daca am reusit sa-mi insusesc lectiile sau am ramas repetenta si trebuie sa ma nasc din nou. Eventual as ruga-o sa ma ierte pentru toate pacatele ce am facut cu buna stiinta sau fara voia mea si sa ma invete sa-mi pot iubi si dusmanii nu numai cei ce ma iubesc pe mine.Asta e lectia suprema, caci a iubi pe cei care te iubesc e foarte usor dar ce e mai greu sa iubesti si pe cei care nu merita acest lucru.

| StrongHeart a răspuns:

Nimic,ne-a dat liber arbitru,bunatatea lui nu se poate masura, suferinta ne-o cauzam noi singuri ca suntem niste animale proaste.Dar cand nu ai nimic, el te ajuta, cand esti in cel mai jos punct si te rogi, el raspunde, daca nu ma crezi ori incerci sa fii in trend cu ateismul ori esti pur si simplu ignorant/a.
"Lord forgive them for they know not what they do".

| Legion7X a răspuns:

Nu i-aș reproșa nimic, deoarece el însuși mi-ar citii gândurile, înainte ca eu să pronunț cuvintele, și mi-ar cunoaste sufletul înainte ca eu să-mi exprim intenția.

| Nilsson a răspuns:

Nu mai bine L-am întreba ce are El să ne reproșeze nouă ca să îndreptăm și se devenim mai buni?
Zic și eu.

Răspuns utilizator avertizat
| Goddessss a răspuns:

Salut!
De ce nu avem viata veșnică si de ce nu ne putem indeplini toate dorințele. Atât...

| ChrisRo explică (pentru Goddessss):

In situatia actuala, viata vesnica, printre altele ar insemna si suferinta vesnica. sad

| Goddessss a răspuns (pentru ChrisRo):

Adevărat

| iamprettybored a răspuns:

Nimic. Ar fi o ipocrizie de nedescris.

| OctavianSps a răspuns:

I-as reprosa ca ne-a tolerat prea multe rautati.