| Spiridon_David_1990 a întrebat:

Salut, sincer am mai auzit de paralizia in somn si chiar ma gandeam cum este... In dimineata asta inainte de liceu am zis sa mai dorm putin si am atipit pe spate ( nu dorm asa in general) visam ca merg cu metroul si am vzt o persoana care semana cu acea cu monospranceana care zambeste, Apoi m-am teleportat la liceu sa zic si eram doar eu si profesorul care scria pe tabla Ca eu o sa mor sau cv de genul dar in engleza. Ma speriase putin si m-am ridicat si l am injurat. Apoi m-am trezit direct dar mi-a fost frica sa deschid ochii... Si puteam sa vad doar tavanul cat ii tineam putin intredeschisi, am incercat sa strig la tata care dormea dar nu puteam sa fac absolut nimic.
Aveam parca mana stanga mai libera dar mana dreapta si restul corpului parca aveau greutati puse pe ele, mi-am facut cruce cu limba si dupa putin timp am reusit sa mi deschid ochii dar tot eram putin ametit, Stiu deja de ce este vorba dar ar putea cineva sa ma ajute mai indetaliat?
Mersi anticipat!

Răspuns Câştigător
| sweetys a răspuns:

Deja sti cam depre ce este vorba. Eu am patit de mai multe ori si am avut numai cosmaruro. Ca sa te trezesti trebuie sa incerci sa iti misti degetele de la maini si de la picioare. De obicei apare cand te fortezi sa dormi dar tu deja esti odihnit. Nu stiu cum sa iti explic, Paralizia in timpul somnului inseamna de fapt sa te simti constient, dar sa nu te poti misca. Se intampla cand o persoana traverseaza doua stadii de trezire si somn, cand creierul se trezeste din starea de REM (rapid eye movement - miscare rapida a ochilor), dar corpul ramane in continuare nemiscat. In timpul acestor tranzitii, s-ar putea sa nu poti sa te misti sau sa vorbesti timp de cateva secunde sau minute, poti sa simti o senzatie de sufocare sau de presiune. Unele persoane simt chiar niste prezente stranii in jurul lor, vad si aud lucruri ireale, avand halucinatii. Dereglarea poate fi insotita de narcolepsie, o nevoie incontrolabila de a dormi in timpul zilei, insotita de contractii scurte ale muschilor, cel mai adesea legate de emotii bruste, cum ar fi furia.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cruce cu limba, hai că asta a fost tare laughing.
P.S. se poate să fi visat încă când tu spui că te-ai trezit dar nu îți puteai mişca încă membrele.

| alin131 a răspuns:

Am avut paralizie in somn acum 12 ani cred. Am avut cosmar, m-am trezit si tremuram tot fara sa ma pot misca (decat ochii si limba). Am facut semnul crucii cu limba si am spus Doamne ajuta-ma si mi-am revenit.

In acele clipe nu numai ca eram practic neputincios fizic dar era si o temere mare.

Dumnezeu te ajuta si e mereu langa tine, trebuie doar sa ii ceri ajutorul.

Daca vrei sa il cunosti pe Iisus Hristos invita-L sa vina in inima ta si sa te aduca pe calea cea buna, de la intuneric la lumina.

| SkandallKamataru a răspuns (pentru alin131):

Esti penibil laughing

| alin131 a răspuns (pentru SkandallKamataru):

Ma rog la Dumnezeu sa te ridice de la intuneric la Lumina si sa iti arate calea cea Dreapta.

O sa vezi puterea lui Dumnezeu si te va Lumina.

Iisus Hristos te iubeste.

| StevenMetalhead a răspuns:

Oh, este ceea ce-ai zis și tu, paralizarea aceasta în somn. Cineva mai zicea că poți vedea fel de feli de creaturi în jurul prin întuneric, dar bănuiesc că sunt doar halucinații sau minciuni. Nu știu ce-ți mai pot spune despre asta, în orice caz singur ai observat că dacă vii obosit tare și încă creierul îți este activ, da, poți avea iarăși așa moment. Dar n-ai de ce te teme în orice caz, e ceva normal.