| WolfEnergy a întrebat:

voiam sa va intreb ceva... Deci. parerea mea ca dupa ce murim, noi vom renaste ca alta persoana, fara amintiri. voi ce credeti?

49 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Marian_Bogdan_1997_jP89):

De unde stii tu ca Dumnezeu exista? Cine ti-a zis? Hah.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Marian_Bogdan_1997_jP89):

Aham,macar eu am invatat sa scriu la scoala, tu nu.De ce repeti cuvintele spuse de mine catre tine? Chiar asa lipsa de originalitate?
Sincer, crezi ce vrei.Nu am chef sa ma cert cu un prost, sa tin argumente inutile avand in vedere ca la varsta ta, cred ca 20 ani nu stii sa scrii, crezi in ceva inexsistent, necredibil, nedovedit.
Sa sti ca eu cred in unicorni care zboara pe curcubee, macar pe aia i-am vazut.

Răspuns utilizator avertizat
| Derkes a răspuns:

Orice este posibil, nu neg nimic.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru anonim_4396):

Lasă-l nene nu vezi ce cres(t)in convins e? Nu merită să îți bați capul cu specimene din astea. Lasă-l să fie asa in continuare, nu vezi ca si el repetă ai sa arzi in iad si alte rahaturi din astea. Oricum a meritat-o peste nas că-i cam tare in clonț. Hai ca discuția voastră m-a amuzat ( mai ales luminatul ala de cres(t)in ) laughing

| Ivy86 a răspuns:

Și eu cred în reincarnare. Eu cred ca omul trăiește ca sa învețe și sa descopere (sa se descopere chiar).
Unii simt, trăiesc, învață și evoluează... Alții. Pai doar respira aerul degeaba.
Este evident ca oamenii nu sunt egali. Presupun ca ai nevoie de mai multe vieți (experiente, puncte de vedere, perspective) pentru a ajunge un suflet curat și evoluat, demn de măreție.
E logic ca nu trebuie sa ai "alte" amintiri, pentru a nu-ti afecta viata aceasta.
Zicea cineva dacă mai ești TU fără amintirile tale. Eu zic ca da. Esența ta exista. La psihologie am învățat ca omul are temperamentul înnăscut (cu anumite influente genetice), dar personalitatea este modelabila, în continua modificare (de prieteni, familie, munca, diverse experiente).
Deci TU poți exista, doar într-o alta varianta (poate mai buna, curajoasa) dar niciodată la fel (experientele din timpul vieții te schimba).
Cred ca am fii naivi sa zicem ca după moarte exista nimicul. În universul asta nimic nu dispare, totul se transforma...
Și nici nu cred ca ne vom strânge toți într-un loc și vom zburda pe câmpii cu flori în brate. Sau vom arde și chinui pe veci.
Nu cred asta pentru ca nu are logica. Dumnezeu ne-a creeat mai buni de atât, și scopul nu e sa ajungi pe câmpii înflorite, ci cunoașterea, evoluția din om primitiv în fiinta superioara.

Dupa ce vom muri pur si simplu nu vom mai sti nimic despre viata anterioara si ne vom renaste in alta persoana, exact cum ai spus tu. Nu te lasa pacalit de rai si iad, sunt doar povesti de copii mici.

| anonimg a răspuns:

Despre lucrurile acestea poate sa vorbeasca doar Acela care este mai mare peste ele: Dumnezeu. Si El ni le-a facut cunoscut in scris.
Noi nu putem sa tratam lucrurile acestea pe ghicite sau cu pareri personale. Pentru ca fiecare om va raspunde pentru viata lui, cat si cu viata lui -adica isi va pierde viata vesnica in cazul ca invatatura lui este gresita; si de asemenea va raspunde si pentru invataturile gresite pe care ii incurajeza si pe altii sa creada ca el.
Deci Dumnezeu ne spune ca moartea este ca un somn fara vise. Si in timpul hotarat de El, ne va invia pe toti in felul descris de El: cei care au trait aici pe pamant cu El, vor primi trupuri de slava asupra carora boala si moartea nu vor mai avea putere -la fel cum au fost Adam si Eva la inceput, inainte de a cunoaste pacatul. Si ei vor trai pentru totdeauna.
Cat despre ceilalti vor fi inviati in acelasi trup muritor, doar ca sa dea socoteala pentru faptele lor. (Aviz pentru cei care aici pe pamant au trait in placeri si in desfatari, in egoism, in nepasare fata de semenii lor, si care nici macar la sfarsitul vietii lor nu au vrut sa traiasca frumos si placut inaintea oamenilor si inaintea lui Dumnezeu. Noi putem sa ne schimbam; este o alegere pe care putem sa o facem chiar astazi, deoarece mai tarziu ne va fi chiar imposibil.)
Dar vreau sa vorbesc acum despre cei care vor fi inviati pentru viata vesnica. Nici lor nu li se va sterge memoria in timpul cat au trait pe pamant. Dar suferintele si durerile lor de care au avut parte aici pe pamant, vor disparea cand Dumnezeu le va face dreptate in ziua judecatii de care El a vorbit.

| Johny_George_1997 a răspuns:

Uite. eu m-am saturat de toata convorbireA ASTA. ai aici un link care te duce la un videoclip care sper sa iti explice intrebarea. funda te rog?
https://www.youtube.com/watch?v=RQh_9Jod8Ug

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1.Cei care au credinta in Dumnezeu si au citit Biblia nu cred in reincarnare.
2.Chinezii cred in reincarnare
3. Oamenii cu religii diferite(cei care nu sunt ortodoxi, catolici, protestanti, calvini, etc)
4. Exista oameni care-si amintest de vietile anterioare, cauta pe Youtube
Eu nu stiu ce sa cred, eu-s asa si-asa

| RomanulSimpluRoby a răspuns:

Eu cred ca Dumnezeu ne lasa sa luam o decizie ori sus ori ne alegem noi un animal / om dc nu Cred in reincarnare acum depinde parerea oricui.

| Radu_Alberto_2001 a răspuns:

In ce crezi tu se cheama Budism, eu nu prea stiu in ce cred.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic ca fiecare va afla la momentul "potrivit". Cat despre intrebare, nu stiu ce sa cred, poate nu se va intampla nimic special.

| EllaTheStrange a răspuns:

Cred ca este adevarat. Adica toate inventiile astea care ne-au schimbat si ne schimba viata, nu sunt facute de cineva nou, care isi traieste prima viata aici. Eu ma gandesc la faptul ca, o persoana noua, nu stie cam care e treaba cu viata, deci ia ca atare tot ce se intampla. Pe cand, o persoana care a mai trait o data si a vazut tot ce e de vazut, vrea ceva nou (la nivel inconstient) si va incerca sa aduca ceva nou. Plus alte lucruri. Dar eu cred ca este adevarat.