| WolfEnergy a întrebat:

voiam sa va intreb ceva... Deci. parerea mea ca dupa ce murim, noi vom renaste ca alta persoana, fara amintiri. voi ce credeti?

49 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Da, si eu cred in reincarnare. Dar nu neaparat intr-o persoana. Poate fi si intr-un animal.

Bula
| Bula a răspuns:

Nu stiu, nu-mi amintesc de vreo viata anterioara sad

| WolfEnergy explică (pentru Bula):

Pai asta e si ideea, ca te renasti fara pic de amintiri. asa cred eu

| johnnny123 a răspuns (pentru WolfEnergy):

Ai si vreun motiv sa crezi asta?

| DrGoogle a răspuns:

Nu s-a intors nimeni de acolo sa ne spune daca intr-adevar e asalaughing)

| WolfEnergy explică (pentru johnnny123):

Tu ce crezi ca se intampla cu oamenii dupa ce mor? Chiar crezi ca se vor duce in sus? Ma rog ar fi si asta o ipoteza; d

Răspuns utilizator avertizat
| johnnny123 a răspuns (pentru WolfEnergy):

Nu, în niciun caz nu cred că se vor duce "în sus" sau "în jos".

Dar de ce este atât de greu să acceptăm că atunci când oamenii mor, pur și simplu încetează să existe? Așa cum flacăra unei lumânări nu se duce nicaieri atunci când se stinge, ci pur și simplu dispare, la fel nici ceea ce ne face oameni (fie că numești asta "suflet" sau "conștiință" sau altcumva) nu se transferă nicăieri, ci pur și simplu încetează să mai existe.

În lipsa oricărei dovezi, ai doua variante:
Varianta 1: Să-ți alegi la întâmplare o credință care-ți oferă un anumit confort, deși nu are niciun fundament. În această categorie intră ideile de "rai" sau "reîncarnare".

Varianta 2: Să spui "habar nu am ce se întîmplă, dar nu văd niciun motiv rațional să cred că se va întâmpla X sau Y".

Tu ai ales prima variantă, eu pe a doua.

| BlackRockkShooter a răspuns:

Eu cred tot asa ca ne vom renaste dar cu o chiestie de exemplu: 1 daca am murit impuscati in cap o sa avem un semn si tot asa si pote o sati aduci aminte niste chesti din fosta ta viata dar da mai pe scurt eu cred ca ne vom renaste dupa ce vom muri!

Bula
| Bula a răspuns (pentru WolfEnergy):

Pai, daca nimeni nu-si mai aminteste, atunci de unde se stie asta, despre "renastere"?
Doar din legende si povesti?

Bula
| Bula a răspuns (pentru Marian_Bogdan_1997_jP89):

Nici din Rai, nici din Iad nu s-a intors nimeni, sa povesteasca cum e acolo.
Aceste povesti circula impreuna cu cele cu Bau-Bau... big grin

Răspuns utilizator avertizat
Bula
| Bula a răspuns (pentru Marian_Bogdan_1997_jP89):

Si eu am fost fata mare si broasca in vietile anterioare tongue

Răspuns utilizator avertizat
| SG1995 a răspuns (pentru Marian_Bogdan_1997_jP89):

Dacă NDE este argumentul tău, atunci e unul jalnic, mai studiază.

| SG1995 a răspuns:

Cred, multe, dar nu afirm nimic sigur. Cert e un lucru, orice variantă poate fi corectă.

Răspuns utilizator avertizat
| SG1995 a răspuns (pentru Marian_Bogdan_1997_jP89):

Sunt creștin cu tentă spre pateism, dar fenomenele la limita morți sunt cel mai slab argument, și s-a mai vorbit pe tema asta pe site.

Răspuns utilizator avertizat
| SG1995 a răspuns (pentru Marian_Bogdan_1997_jP89):

În copac, niciodată.

| drutzix a răspuns:

Suntem la categoria filosofie, asa ca iti voi raspunde cu o intrebare fiosofica
Cine esti tu daca nu mai ai amintirile pe care le ai acum? Mai esti 'tu' tu?

| T0T a răspuns (pentru drutzix):

Și nu numai amintirile ci și alt caracter, alte predispoziții genetice, alte circumstanțe. Nu mai ești nici pe departe tu. E cum aș zice că tu ești eu că deh, toți suntem o reciclare continuă a universului.

| Kaℓi a răspuns:

Extraordinar. Cred ca nu i-a mai trecut nimanui prin cap ideea asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gandeste simplu si logic.Te opresti din functionare si atat.Asta ar inseamna ca orice vietate de pe pamantul asta se va renaste in altceva.

Răspuns utilizator avertizat
| Camuflaj2017x a răspuns:

Dupa ce mori vei fi la fel ca inainte sa te nasti, cu toate ca nu este nimic sigur, tot ce se spune despre viata de apoi sunt doar niste scorneli.

| Clorox a răspuns:

Discutabil. Depinde din ce punct de vedere privesti situatia.

Răspuns utilizator avertizat