| Theo94 a întrebat:

Suntem tot mai aproape de a deveni cetateni globali, suntem tot mai interconectati cu ajutorul tehnologiei moderne, suntem tot mai interesati ce se intampla in alte locuri, de ex. in Japonia, Germania, USA, Rusia, China, Brazilia,etc.

Suntem tot mai interesati de ce se inampla la nivel global, urmarim stiri din alte tari, studiem culturi noi, invatam limbi straine, etc.
In urma cu 50-100 de ani nu prea exista asa ceva.

Ce credeti despre aceasta transformare sociala, socio-culturala?

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Romani de fel, sunt anti progresez, traiesc doar in trecut si nu accepta nimic, popor de haptonici, ce tehnologie cand jumate din pop au wc in curte, cand se bat astia pentru 3 sarmale, mozolit icoane

| Theo94 explică (pentru RAY):

Majoritatea sunt pro occident, daca nu era asa numai eram in NATO si UE, daca cuiva nu ii place aici e liber sa plece.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Foarte buna. Ne a adus nenumărate avantaje culturale, medicale, culinare, turistice, financiare

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Că este ok.

| wildthing a răspuns:

Monstruoasa!winking

| CIaudiu a răspuns:

Un mare beneficiu. Dar cum un lucru bun niciodata nu vine singur, exista si parti negative al acestei globalizari. Populatia creste semnificativ, bolile se pot raspandi mai usor, terorismul nu mai este izolat si prin urmare te poti trezi cu atentate si in mijlocul europei, traficul de carne vie sau substante ilegale se pot desfasura mai eficient si lista poate continua. Insa toate acestea pot fi remediate chiar si acum daca toti s-ar axa pe asta, dar eu cred ca in viitor la un moment dat aceste lucruri vor fi rezolvate.

| Mirel4412 a răspuns:

Este un lucru ok, pana o sa mor nu cred ca va fi o schimbare mare, deci nu prea ma preocupa xd.

| Gligore2000 a răspuns:

Psihopati dependenti de telefon.