| mentholinks a întrebat:

Crestinilor, cum justificati indiferenta zeului vostru iubitor fata de lumea aceasta?

15 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Indiferenta Lui, sau cea a noastra fata de El, indiferenta ce pune un zid de despartire fata de El, daca e sa zic cum zice Biblia?

| danut a răspuns:

Habar nu ai cata grije are Dumnezeu de noi, daca nu avea, eram demult praf cosmic dar EL are un plan care functioneaza si in foarte curand timp va ajunge la final iar atunci sa te tii.

| Mclaren12 a răspuns (pentru danut):

Daca iesea Hillary Clinton presedinte poate acum eram deja praf cosmic, dar ce pretinzi, ca Yehova l-a pus pe Trump presedinte?

| danut a răspuns (pentru Mclaren12):

Poate nu sti dar Trump cu Hillary sunt verisori asa ca ori unul ori cealalta, acelasi drum parcurg. Totul e de fatada.

| Mclaren12 a răspuns (pentru danut):

Sunt 2 papusi amandoi, ca or fi si verisori, ei doar executa ordinele, dar totusi nu inteleg de unde atatea proteste anti-Trump daca si Clinton ar face oricum aceeasi treaba ca si el.

| danut a răspuns (pentru Mclaren12):

Cum de unde, manipulari de la papusari (Papa, Vatican).

| ania a răspuns:

Dumnezeul nostru nu e indiferent față de nimeni care îl cheamă. Când eram în necedință și L-am chemat mi-a răspuns, când am fost în pericole ( inclusiv de viol) m-a scăpat. Prezența lui în viața mea îmi dă liniște, fericire, sens.

| Nilsson a răspuns:

Nu te lepezi de trolling?

| xerxes1 a răspuns (pentru Nilsson):

Este o intrebare destul de interesanta. Zeul evreilor a locuit cu evreii o perioada de timp. Avea cortul lui, a dat legi clare ca evreii sa-si ingroape excrementele in afara taberii, preotii care intrau la el in cort trebuiau sa faca baie si sa-si schimbe hainele inainte, sa poarte clopotei ca sa-i auda cand intra, ii mai ajuta sa mai jefuiasca din vecini etc. Apoi a disparut si nu se mai stie nimic despre el.

| Mclaren12 a răspuns (pentru xerxes1):

Sursa ta descrie si cum arata Yehova? Ar fi culmea sa arate asa cum l-a desenat Aleister Crowley (daca a fost cu adevarat asa).

| xerxes1 a răspuns (pentru Mclaren12):

Cine il vedea trebuia sa moara. Daca halea un miel la micul dejun si unul la cina cu 3lde vin si 6kg de paine avea ceva volum.
Cred ca facea o sfanta balega ca a unui un elefant.
El si cu doi malachim au halit un vitel intreg acasa la Avraam langa stejarul Mamvri.Cel putin asa scrie in Biblie.
Din alte surse ar fi fost inalt 3metri pielea acoperita cu solzi si trasaturi de reptila.

| Mclaren12 a răspuns (pentru xerxes1):

Inseamna ca nu prea era de gasca Yehova asta. Aleister Crowley cica a desenat chipul lui Yehova in timp ce se afla in transa si i-a iesit un cenusiu. Sau am citit intr-o carte o versiune mai SF a organizarii structurii ingerilor si a intregii şatre a lui Yehova, era vorba de o nava spatiala si descria acolo cum era organizat si raiul si iadul etc, totul pe baza versetelor din biblie si coran.

| Mclaren12 a răspuns:

Xerxes zice că avea trăsături de reptilă, oricum natura sa este clară. Dacă îmi aduc aminte bine din cartea aia cu nava extraterestră, șatra lui Yehova era formată tot din cenușii și reptile.

| Mclaren12 a răspuns:

Să nu uităm că pe lângă ei mai erau și o adunătură de îngeri cu trăsături nordice.
Să știi că acea carte descria amănunțit procesul ăsta prin care sufletul unui creștin intră sub controlul lui Yehova. De fapt în cartea aia Yehova era doar un fel de calculator central care era alimentat permanent cu energie, suflete de exemplu, care sunt tot energie. Sună cam SF ce-i drept dar faptul că Yehova a zis în biblie că toate sufletele îi aparțin are relevanță din punctul ăsta de vedere.

| Alexandra4500 a răspuns:

E intr o calatorie cu sora lui amara. Iar sam si dean salveaza lumea.