| hope2destiny a întrebat:

1. cum pot sa aflu cat RAM am la calculator? [am windows 7]
2. cat de mare poate fi memoria interna a unui laptop? dar memoria RAM? daca aveti si un link sau ceva cu respectivul laptop, ar fi perfectbig grin
funditzz!:*

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poti incerca si cu programul AIDA32 ca sa vezi ce sistem ai si cata memorie. Scrie undeva si in Windows dar n-are rost sa-ti spun ca scrie gresit. De exemplu eu am 4 Gb si-mi arata 3. Memoria unei unitati (computer, laptop, etc) este de doua feluri: memorie fixa sau HDD si memorie volatila sau memorie RAM. Aceste memorii sunt independente de felul windowsului. Deci precizarea ta ca ai Windows 7 este inutila.Cand zicem memorie ne referim (de obicei) la memoria RAM. Aceasta poate fi de diferite marimi functie de placa de baza a unitatii. Daca gasesti denumirea placii de baza si cauti pe internet vei gasi maximul de memorie. Deasemenea pe specificatiile producatorului placii vei putea gasi (uneori) marimea HDD-ului ce-l suporta. Sper ca te-am lamurit. Daca mai ai intrebari da-mi pe privat.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

"aleX" si "MitZa" au dat exact raspunsurile de care te-am prevenit ca nu-s bune. Daca citeau ce ti-am scris nu mai raspundeau asa. Aida arata (la mine) 4096 mb si propietatile pe "My computer" arata 3 Gb de memorie. Repet: Windowsul nu arata bine cantitatea de memorie.

| TRN a răspuns:

Foarte usorlaughing
cica program sa vezi cat ram arelaughing)))
ma faci sa rad
dai click dreapta pe my computer
si dai proprietati
si o sati scrie aoclo jos ramul si procesorul de cat e
Bafta!

| hope2destiny explică:

@sorin2tudora: nu prea ma pricep la calculatoare si de aceea am mentionat ce windows am, nu stiam ca e inutilbig grin

| aLeX_5574 a răspuns:

Dai al 2 click pe my computer adica click dreapta si dai proprietati acolo iti arata :X

| 2011alexutza a răspuns:

Dai click pe Start, apoi scrii dxdig, click pe acesta si ti se deschide o un tablou unde ai mai multe despre calculatorul tau:informatii despre sistemul tau de operare, despre display, despre audio.