| Shinobi764 a întrebat:

Acum 2 luni mi-am luat prima data tableta si nu am stiut ca trebuie formatata bateria gen sa o las la incarcat nu stiu cate ore si dupa sa o descarc, si acum chiar si cu bateria la 100% se descarca in 2 ore pot sa mai fac ceva sa tina bateria mai mult? Si daca ma joc pe tableta in timp ce se incarca se strica ceva? Tableta este o Vonino XaraQs.

Răspuns Câştigător
| LinxCont a răspuns:

Bateria isi pierde din capacitate si se strica chiar daca sta nefolosita.
Daca e folosita, se strica mai repede, dar nu cu mult mai repede.
Bateria se uzeaza daca e tinuta mult timp la 100% sau cand e tinuta descarcata.
Cel mai bine se pastreaza incarcata in jur de 50%.
Descarcarea sub 15% nu e buna.
E mai bine daca de la 30%-40% se incarca la 100%.
E de preferat ca dupa o zi sau cateva zile de functionare sa se foloseasca putin tableta si fara incarcator ca sa se descarce putin, sa nu stea incarcata 100% tot timpul. Oricum, daca tableta nu e inchisa de tot (prin apasarea lunga a butonului de pornire), bateria se descarca singura cate putin si nu va ramane 100% incarcata tot timpul, deci e un lucru bun.
La caldura iarasi se mai strica bateria, deci nu trebuie tinuta tableta la soare sau in locuri cu temperatura ridicata.
Se zice ca o baterie tine bine 300-500 incarcari descarcari (complete). Daca incarcarile si descarcarile sunt partiale, numarul de incarcari - descarcari e mai mare de 500.

O baterie care se incarca si descarca partial tine mai mult decat una care se incarca si se descarca complet.

Cand nu se foloseste tableta mai mult timp, bateria se lasa incarcata 50%-60%, iar tableta se opreste de tot. Din cand in cand se verifica incarcarea si daca e nevoie se incarca din nou la 50-60%.

10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Bateria nu se formateaza. Ori s-a dus bateria ori are probleme la soft. Trimite-o in garantie!

| Shinobi764 explică (pentru Salontanul):

Pai ma eu asa am aflat de la niste oameni ca din cauza asta tine doar 2 ore si asa tine de cand am luat-o tot 2 ore si au zis ca tine asa putin ca nu am lasat-o 12 ore la incarcat si apoi sa o las sa se descarce la 0%.

| Salontanul a răspuns (pentru Shinobi764):

Acumulatorul tabletei este asemanator cu cel al telefonului.
Citeste aici: http://www.yoda.ro/......aptea.html
http://www.giz.ro/......ete-16215/
http://www.techcafe.ro/......-tabletei/

| K0sti a răspuns:

Si nu am stiut ca trebuie formatata bateria...pai trebuie? Nu trebuie, ca sa stii!

| LinxCont a răspuns:

Cred ca asa e capacitatea bateriei din fabrica si nu se poate mari. Se poate folosi tableta conectata la incarcator si e ok. Bateriile model mai vechi se formatau. Bateriile noi merg bine oricum si nu mai trebuie formatate.

| Shinobi764 explică (pentru LinxCont):

Aha deci pur si simplu atat tine bateria si nu pot sa ii maresc durata cu nimic, si nici nu trebuie formatata ca e model mai nou, si pot sa ma joc si pe tableta in timp ce se incarca si nu se strica.

| LinxCont a răspuns (pentru Shinobi764):

Asa e, nu se poate mari durata, iar tableta se poate folosi cu incarcatorul conectat. Trebuie atentie la fir sa nu se forteze la mufa, sa nu se indoaie firul de multe ori ca sa nu se rupa. In timp (cativa ani) bateria isi pierde si mai mult din capacitate si trebuie schimbata. Daca nu se foloseste tableta un timp mai indelungat (cateva saptamani sau luni), bateria trebuie sa aiba o incarcare in jur de 50% si tableta se opreste de tot pentru conservarea bateriei, iar din cand in cand (o data pe luna sau la cateva luni) se reporneste tableta si se mai incarca bateria ca sa fie in jur de 50%.

| Shinobi764 explică (pentru LinxCont):

Deci se va strica bateria la tableta pentru ca asa e normal si trebuie schimbata sau pentru ca o folosesc in timp ce se incarca?

| LinxCont a răspuns (pentru Shinobi764):

Bateria isi pierde din capacitate si se strica chiar daca sta nefolosita.
Daca e folosita, se strica mai repede, dar nu cu mult mai repede.
Bateria se uzeaza daca e tinuta mult timp la 100% sau cand e tinuta descarcata.
Cel mai bine se pastreaza incarcata in jur de 50%.
Descarcarea sub 15% nu e buna.
E mai bine daca de la 30%-40% se incarca la 100%.
E de preferat ca dupa o zi sau cateva zile de functionare sa se foloseasca putin tableta si fara incarcator ca sa se descarce putin, sa nu stea incarcata 100% tot timpul. Oricum, daca tableta nu e inchisa de tot (prin apasarea lunga a butonului de pornire), bateria se descarca singura cate putin si nu va ramane 100% incarcata tot timpul, deci e un lucru bun.
La caldura iarasi se mai strica bateria, deci nu trebuie tinuta tableta la soare sau in locuri cu temperatura ridicata.
Se zice ca o baterie tine bine 300-500 incarcari descarcari (complete). Daca incarcarile si descarcarile sunt partiale, numarul de incarcari - descarcari e mai mare de 500.

O baterie care se incarca si descarca partial tine mai mult decat una care se incarca si se descarca complet.

Cand nu se foloseste tableta mai mult timp, bateria se lasa incarcata 50%-60%, iar tableta se opreste de tot. Din cand in cand se verifica incarcarea si daca e nevoie se incarca din nou la 50-60%.

| Anonimul95t a răspuns:

Bateriile noi nu trebuie formatate asta era valabil doar pentru bateriile foarte vechi probabil aceasta este capacitatea ei din fabrica daca o folosesti in timp ce te joci se va incarca mai greu iar cu timpul 1, 2, 3 ani {depinde de baterie } poate sa isi piarda din propietati si sa se strice

| Shinobi764 explică (pentru Anonimul95t):

Dar se va strica bateria in cativa ani pentru ca asa e normal sau pentru ca ma joc in timp ce se incarca si cu timpul asta o afecteaza?