| Andrei_George_1995_b9pR a întrebat:

Acum ceva timp mi-am udat tastatura, iar acum nu mai functioneaza bine... unele butoane nu merg, c sa fac in afara sa cumpar alta?

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Daca ai udat-o cu ceva ce continea zahar, gen cola sau ceai, s-au lipit tastele din cauza zaharului, de-asta nu-ti mai merge. Daca ai varsat de curand ceva pe ea si era doar apa ori o mai lasi sa se ususe, ori pui uscatorul de par sa ususe apa mai repede (nu foarte aproape de taste, ca se pot topi). Daca e tastatura normala (nu de laptop) o poti desface, o intorci si cu o surubelnita potrivita desfaci suruburile, o desfaci, o stergi/usuci si o pui la loc. Ai grija sa nu-ti sara arcuri sau contacte cand o desfaci, ca sunt foarte mici si delicate.

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Doar sa cumperi alta.Ca sa o repari te costa mai mult decat una noua.Cu 30-40 de lei iti iei alta.

| xClementine a răspuns:

Depinde cu ce. Eu mi-am udat-o cu apa, am patit aceeasi chestie cu butoanele. Pune-ti tastatura pe calorifer si lasa-o sa se usuce 1 ora-2. La mine cel putin au mers apoi. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cumperi alta. dupa aceea, o imbraci in folie alimentara si o sa fie protejate pe viitor si contra lichidului si a prafului, etc. o schimbi la 1-6 luni in functie de utilizare. pentru laptopuri exizta o folie siliconata de cca. 3-6 lei, pe care o asezi pe tastatura.

| pozeanimate a răspuns:

Sterge cu alcool etilic, medicinal, de 70 % in sus si lasa cateva ore sa se usuce

| Tagaso a răspuns:

Cea mai bună și mai ieftină:http://www.emag.ro/......EGTVDBBBM/ N-ai ce să faci te costă mai mult reparare.

| GEEK a răspuns:

Heii. :3

Nu ai ce să faci, trebuie să cumperi alta. happy

Biie. :3

| LuFacs a răspuns:

Nu ai ce sa-i mai faci.Circuitele acelea care sau ars nu pot fi inlocuite.O tastatura modesta nu costa mai mult de 25-30 de lei.

| daniel18 a răspuns:

Si mie mi s-a intamplat.
incearca so desfaci cu grija happy si placa acei inceara so fixsezi la locul ei...
Probabil s-a miscat de la locul ei sau poate sunt de vina suruburile unde strange placa tastaturi!
vezi tu cum faci.