| anonim_4396 a întrebat:

Ajutati-ma,va rog! Am contactat un virus foarte urat de pe internet, dispozitivul mobil(telefonul) imi precizeaza ca a fost infectat cu un Trojan 9NC si 4 virusi.

Am un tel marca U tok 400 D(slab).

As mai putea sa-l salvez? Daca da cum?

Multumesc antiticipat si ofer funda!

Răspuns Câştigător
| Imiplaceviata a răspuns:

Hei,ca sa scapi de virusi inclusiv de (troian), reseteaza telefonul si dupa asta telefonul tau o sa fie curat.Instaleaza un anti-virus dupa Google play pe nume CM security. Sper ca te-am ajutat happy

| anonim_4396 explică (pentru Imiplaceviata):

L-am resetat, si sper ca am scapat de virus(i)-insa CUM sa-mi dau seama daca intr-adevar am scapat de problema?
CM security si alte antiviruse gen:Avira, AVG si altele "de top" pe care le-am incercat nu au detecat NIMIC( nici inainte de resetare nici acum).
Deci, ce sa fac?
Mersii!

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ti s-a modificat functionarea lui?

| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

-bateria se descarca foarte rapid
-atunci cand accesez o pagina web/site imi apar "goluri negre" pe pagina
-din cand in cand apar ferestre(cum am spus) care ma anunta de virusul(ii) existenti si ma indruma sa descarc un antivirus/aplicatie sau sa ma abonez(prin Sms cost 3 Euro) la
un anume abonament(e) antivirus (unul din ele cred ca se numea DAgam)
+ altete semne

Intrebarea e : ce pot sa fac?

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nimic.Este doar o reclama pentru a descarca un anumit antivirus. Am intalnit si eu asemenea probleme. Am inchis paginile si gata.Bateria nu are treaba cu asta.

| agapeionut57 a răspuns:

Daca alarma ca telefonul tau este virusat a venit de pe o fereastra web, este o miniuna pentru a le descarca antivirusul celor care au bagat reclama asta(ca ai virus)...Dar ca sa fii mai sigur(a) descarca de pe Google Play un antivirus gen Avast si scaneaza-ti telefonul.

| anonim_4396 explică (pentru agapeionut57):

Am "test at" foarte multe antiviruse "de top" de pe Google Play si am observat ca foarte putine, sau niciunul nu sunt capabile sa detecteze virusii (in special pe ce puternici).
Stii vreun antivirus care m-ar putea ajuta garantat in aceasta problema?

| Barbu_Marian_Ovidiu_1980 a răspuns:

Poate la momentul ista ai rezolvat problema da ai încercat să dai resetare din fabrica