| sonia7026 a întrebat:

Ajutati-ma va rog! am luat virusul Trojan, nu stiu de unde, am instalat eset nod 32 antivirus si am indepartat virusul. Porblema este ca acum daca vreau sa deschid un program, trebuie sa il selectez dintr-o lista, nu mi-l mai deschide automat, iar pe unele nu stiu sa le deschid. ce s-a intamplat si ce pot sa fac?sad

2 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Problema este ca nu ai scapat de virus pentru ca ai instalat un antivirus pe un sistem deja infectat! Pastreaza antivirusul dar curata sistemul cu Malwarebyte:
Descarca Malwarebytes Anti-Malware de aici http://fileforum.betanews.com/detail/Malwarebytes-AntiMalware/1186760019/1 si salveaza-l pe Desktop. (sau link direct download aici http://fileforum.betanews.com/......86760019/1 )
Instaleaza-l si la sfarsit asigura-te ca ai bifat urmatoarele: Update Malwarebytes' Anti-Malware si Launch Malwarebytes' Anti-Malware. Apoi apasa Finish.
Dupa lansarea programului, selecteaza Perform full scan si apoi apasa pe Scan.
La terminarea scanarii apasa OK si apoi Show Results. Asigura-te ca e totul bifat si apoi apasa Remove Selected.(spune ce a gasit aici)
Versiunea FULL de la Malwarebyte o gasesti la ''Intrebarile'' mele
Bafta!

| Maria84 a răspuns:

Ca sa scapi de el, sfatul meu e sa salvezi ce mai poti pe o alta partitie de HDD si apoi sa formatezi partitia cu windows, apoi instaleaza Symatec Endpoint Protection imediat ce ai instalat win, este cred ca unicul antivirus care imi protejeaza calculatorul de cand l-am descoperit, de 2 ani il folosesc si n-am avut absolut nici o problema, intru pe multe sit-uri mai ales externe, nu ma deranjeaza cand stau pe net, el isi face singur treaba, isi scaneaza singur, si se ubgradeaza de cand il instalezi. Cu alte informatii imi poti da mesaj privat. Multa bafta