| giusseppe a întrebat:

AJUTOR.Ma chinui de o saptamana sa-mi fac placa video sa functioneze,am instalat am dat restart iar am instalat si tot nu merge, nu stiu ce are cand vreau sa intru in vreun joc imi zice ca "the specified video mode is not supported"ori ca "the game requires hardware graphic acceleration".va rog ajutati-ma sa fac ceva.daca se poate fara sa renunt la windows asta 7. Inainte aveam windows xp.
Am placa video de 128 mb Ati Mobility Radeon Xpress 200G series.Multumesc

5 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Instalează driverii din automatic updates și totul va funcționa. Windows 7 nu e xp, deci nu trebuie tratat ca Xp-ul. ceea ce știai despre asta(descărcare driveri de pe internet pentru orice, inclusiv placa video) a devenit istorie o dată cu Windows Xp.
O altă cazuă ar fi deținerea și utilizzarea unui Windows ne legitim furat din surse ilegale.În acele surse exista numai soft contrafăcut, adică soft modifiat structural, fie cu viruși, fie au fost scoase din kiturile de instalare elemente sau driveri ce în cazul tău sunt necesari.
Remediul în cazul ăsta este obținerea unei copii legitime de Windows(vezi pe Softpedia.com) și instalarea, folosirea acesteia fără prostii în gen activatoare ilegale de pe google(care îti transformă Windows-ul în unul ilegal și îti infecteaza sectorul de boot cu 3 trioeni). Succes

| giusseppe explică (pentru DeyCj):

Imi potii da un link cu o copie legitima?

| DeyCj a răspuns (pentru giusseppe):

Http://www.softpedia.com/get/System/OS-Enhancements/Windows-7.shtml
Daca știi că l-ai activat ilegal atunci mai ai nevoie de:
http://gparted.org/
și de
http://rufus.akeo.ie/? locale=ro_RO
Mod de luru
Se ia una bucată stik
Se scrie Gparted-ul pe stik
se buteaza cu stikul
Se șterge complet tot hard disc-ul
e formateaza hard discul prima dată făra sector de boot sau MBR
Se re crează o partiție în format NTFS cu MBR sau sector de boot
Asta va distruge troienii activatoarelor, trioeni ce îs cuibăriți în sectorul de boot și nu se sterg la o formatare normală din Windows.Dar românu nu știe sau iognora asta și activeaza Windows-ul ilegal cu prostiile de pe google
Apoi se instlaează sistemul
Spor la lucru

| giusseppe explică (pentru DeyCj):

O alta metoda mai simpla nu exista? am problemedoar cu placa video

| DeyCj a răspuns (pentru giusseppe):

Ba da.Un service de caluclatoare.Se știe că trei lucrui se plătesc în viață.Nu le enumăr că sunt intuitive.Succes