| anonim_4396 a întrebat:

Ajutor,mi se deschide calculatorul imediat ce il pornesc, nu imi pot da seama ce problema are.

Răspuns Câştigător
| GPA a răspuns:

Există patru posibilități (sursa, bios-ul, cablul se alimentare, cablul ATX de alimentare a plăcii de bază).

1.Desfă carcasa pc-ului, deconectează cablul de alimentare și închide comutatorul sursei (0). Scoate-i bateria CMOS de pe placa de bază și caută un jumper sub care scrie "CLRCM" sau clear sau "CLR". Muți acel jumper de pe poziția 1-2, pe poziția 2-3 iar apoi înapoi pe 1-2.
Apasă pe butonul power pentru a descărca complet unitatea de tensiune. Intră în bios(F2/Del/F10) de cum ai deschis pc-ul și caută opțiunile"Wake up event by" /Pme event Wake up și selectezi pe (Disable)
->Resume from S3 by USB Drive (Disable)
->Resume by PS/2 Keyboard (Disable)
->Resume by PS/2 Mouse (Disable)
->Resume By PCI/PciE (Disable)
-> Resume by RTC Alarm(Disable)
->Wake on Lan(Disable)
->Network boot /Ethernet Lan Controller/Lan PCI-E Gigabit Controller)(Disable)
->Restore on AC Power loss (Last state)
Intră în Windows, deschide "Run" și scrie "ncpa.cpl" fără ghilimele. Dai click dreapta pe placa de rețea la care ești conectat și selectezi opțiunea "properties" ->Configure-> Power management ->
"Allow the computer to turn off this device to save power"(debifezi). Tot la "Configure", la secțiunea Advanced" caută opțiunea "Wake on lan "/Wake shut down și le pui pe Disable/off/0. Scoate cablul ATX și cu o perie subțire sau un bețișor, curăță pinii, eventual folosește alcool izopropilic sau un spray pentru contacte electronice.
2.Verifică integritatea sursei. Testează calculatorul cu o altă sursă. Vezi dacă se mai comportă la fel, dacă nu, înseamnă că sursa are un defect.
3. Verifică pe placa de bază să n-ai condensatori umflați sau... vorba vine "înfloriți". Dacă ai, îți duci placa de bază la un service(sau atelier de electronice) care deține aparatură de Airflow control pentru o eventuală înlocuire a condensatorilor problemă.
4. Update la bios și da... ai auzit bine. Deseori, un update de bios rezolvă incompatibilitățile ce apar între componentele hardware, rezolvă bugurile, crește performanța și asigură o funcționare optimă.
Cum se numește placa ta de bază și ce revizie este (revizia plăcilor de bază se găsește chiar sub numele brandului tipărit sau în colțul plăcii de bază lângă sloturile de expansiune/PCI în partea stângă) ca să-ți explic cum se procedează pentru un update.

P.s : Conectează cablul la o altă priză și încearcă așa... poate pe rețeaua ta de curent apar fluctuații(dacă ai un cablu de alimentare de rezervă, poți încerca ).

Întâi de toate testează metodele 1, 3,4!

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum sterg intrebarea? am gresit, voiam sa zic imediat ce il inchid.

| Simpatic a răspuns (pentru anonim_4396):

Click pe numele tau (username) din dreapta sus apoi click Intrebarile mele si apoi dai click pe Sterge (ai nevoie de confirmarea pe adresa de email, adica primesti un link pe email si trebuie sa fai click pe acel link si abia atunci intreabarea va fi stearsa de pe site)

| gothicbat a răspuns:

E bântuit.