| alexandruliviu a întrebat:

Ajutor, nu mi se mai invarte ventilatorul la laptop(HP 635), am abservat asta acum 2 zile. nu mi se invarte deloc dar se vede ca are mult praf. nu am unde sa il duc ca sa mi-l curete de praf si nu am nici bani ca sa mi-l curete. sa il desfac eu? nu prea stiu? daca se srtica de tot? ma ajuta cineva?big grin

10 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Poti incerca sa ii bagi aspiratorul in spate, la fantele de aerisire. Posibil sa ajute, depinde in ce hal e pe dinauntru.

| K0sti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

II trebuie un aspirator care sufla, cum sunt alea romanesti. Daca trage, nu face nimic, frectie la picior de lemn.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru K0sti):

...sau un spray cu aer comprimat. Daca trage ca lumea si pui accesoriul ala ingust pentru bagat prin colturi/intre pernele de la canapea, posibil sa faci cit-de-cit ceva. Desigur ca nu aceeasi treaba pe care o faci cu o suflatoare, clar.winking

| K0sti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da, buna idee cu spray-ul! Bravo! Dar costa bani. happy

| K0sti a răspuns:

Uite ce inseamna sa desfaci un laptop: http://h10032.www1.hp.com/ctg/Manual/c02834036.pdf
Este chiar modelul tau. Sfatul meu e sa nu te bagi. Nu-l mai folosi si du-l la un service ca risti sa arzi procesorul.

| YONTU a răspuns:

Vine ajutorul acumlaughing!
Deschide-l tu de la spate (cand este oprit) si cu o carpa uscate stergi incet ventilatorul de praf! Si apoi o sa mearga!winking

| alexandruliviu explică (pentru YONTU):

O sa se invarta ventilatoru? ca acum nu se misca deloc

| YONTU a răspuns (pentru alexandruliviu):

Am patit-o si eu! Si s-a rezolvat! Doar ce eu am bagat aspiratorul in spate! Decat sa dai bani degeaba pe reparatie mai bine il repari tu!
La mine a functionat! Si nu stiu la tine daca va functiona!

| dyoda a răspuns:

Daca tot il desfaci sa fii atent intai il deconectezi de la sursa de curent. iar daca reusesti sa-l desfaci il poti curata cu o pensulica mai fina. daca vrei ceva mai amanuntit la id:evol_dyoda

| alexandruliviu explică (pentru dyoda):

Eu in acest moment in intrat pe laptopul cu problema, nu mi se incalzeste foarte tare dar ventilatorul nu se invarte deloc nici macar nu se misca. e posibil sa se fi ars?