| nuconteaza0943 a întrebat:

Am 16 ani si m-am curentat la o doza de priza din greseala (dinaia nemontata, doar firele), nu am fost atent si am pus mana sa ma sprijin chiar acolo))) nu stiu daca am pus mana pe un fir sau pe ambele dar cam o secunda am simtit in tot corpul curentul (am luat mana rapid). Aveam sansa să mă >>ducc?:

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Da.

| Violleta2022 a răspuns:

Sigur ca aveai sansa sa te ducii... fara sa te mai intorci.

| relian a răspuns:

Nu prea ai sanse sa te duci, circuitele electrice in ziua de azi au sigurante care sar daca ar fi fost ceva mai mult timp.
Probabil ai atins faza, ai stat pe ceva pamint sau ciment, ori ai atins peretele, de aia ai simtit ce spui.
Daca de exemplu ai fi stat pe lemn, ceva parchet, sau mocheta, nu ai fi patit nimic.
Daca ai fi atins ambele fire, ar fi sarit rapid siguranta, deci cam sanse mici sa se intimple sa mori, zic eu.

Bine tu sa nu stai in baza ca e siguranta, ca nu stiu ce, la curent nu te joci, totdeauna sa intrerupi curentul atunci cand umbli la ceva.

Cum de erau firele alea asa neizolate acolo? Ce meseriasi pe acolo, asa ceva nu se face.
Acele cabluri, daca prizele nu-s montate, ca au, sau nu au curent pe ele, totdeauna se izoleaza, nu exista sa lasi cablurile alea asa, chiar daca is taiate si izolatia de pe ele nu-i luata la capat, se pune ceva, banda de izoler, wirenut, etc.

| Frank51 a răspuns:

Ai făcut masă cu pământul dar aveai o rezistivitate destul de mare încât să nu te trântească. Dacă făceai masă cu celalalt conductor, probabil nu mai era cine să pună întrebarea.

| Elena9328 a răspuns:

N ai

Răspuns utilizator avertizat
| Claudiu1213a a răspuns:

Nu pățești nimic stai liniștit.Eu am băgat mai demult mâna în priza conectată la curent, m-am curentat puțin dar mi -a trecut

| Valik322 a răspuns (pentru Claudiu1213a):

Mai incearca, poate a doua oara este cu noroc.La cat esti de prost nu o sa-ti simta nimeni lipsa.

| Valik322 a răspuns:

Sanse sa te electrocutezi sunt foarte multe.Inca exista instalatii de tip vechi fara protectie diferentiala.
Iar o siguranta de 16A sare dupa ce esti negru si iese fum din tine.
Si nu este nevoie sa atingi ambule fire, este suficient doar faza. Pamantul are acelasi potential ca firul de nul.