| VlTe a întrebat:

Am 2 boxe pt pc.In loc sa le conectez la priza vreau sa le pun mufa usb sa le conectez la baterie portabila sau laptop fara a fi nevoit sa le bag in priza.
CUM AS PUTEA SA FAC? Doar tai firu sau mai modific ceva pe placa si la transformator?

4 răspunsuri:
| LinxCont a răspuns:

Depinde la ce tensiune se alimenteaza circuitul amplificator din boxe. Daca se alimenteaza la 5V sau daca merge si la 5V (evident cu scaderea puterii), atunci ar putea merge la o baterie portabila sau chiar la mufa USB. Daca insa circuitul merge la o tensiune mai mare data de transformator si daca la 5Vmerge prea slab, atunci trebuie scgimbat circuitul de amplificare si se pastreaza doar difuzoarele.

Daca merge bine la 5V (ceea ce ma indoiesc ca s-ar intampla) si daca masa circuitului e la minus la fel ca si masa cablului de semnal, alimentarea ar trebui facuta cu ub fir de la +5V dupa diodele sau puntea redresoare (curentul de 5V nu va merge inapoi sore transformator - diodele vor separa sursa de 5V de secundarul transformatorului.
Trebuie cunoscut modul de alimentare de la priza pentru a vedea ce modificari se pot face.

| KillaNoFilla a răspuns (pentru LinxCont):

Deci ai sanse sa puni 5v in loc de 220v?

| LinxCont a răspuns (pentru KillaNoFilla):

Cei 5V se vor pune la alimentarea circuitului de amplificare audio, dupa circuitul de redresare, deci sunt sanse, cu conditia ca circuitul de amplificare audio sa mearga la 5V. Am si eu niste boxe pentru pc, sonorul era cam slab, le-am desfacut si am marit amplificarea modificand raportul rezistorilor din circuitul de reactie negativa. Acum merg mult mai bine, mult mai tare. Alimentarea circuitului de amplificare audio e facuta de la 220V cu un transformator, punte redresoare si condensator de filtrare. Tensiunea la care e alimentat circuitul de amplificare e de e 9V, circuitul e UTC TEA2025 care merge de la 3V, difuzoarele sunt de 1W/8ohmi. In cazul meu cred ca ar merge bine la 5V, insa la o putere mai mica. Luand in considerare varietatea modelelor de boxe, sigur exista si modele la care e posibila alimentarea la 5V. Sigur ca se poate schimba circuitul de amplificare cu pastrarea difuzoarelor, insa nu e simplu daca nu avem tot ce ne trebuie si atunci nu ne ramane decat sa cumparam niste boxe portabile din magazin.

| LinxCont a răspuns:

Chiar daca alimentarea circuitului de amplificare se face la tensiune mai mare de 5V, se poate folosi un modul ridicator de tensiune de la 5 la 12V, ceva de genul http://www.okazii.ro/......a179392714

Trebuie de verificat si cat curent consuma amplificatorul cu tot cu modulul ridicator de tensiune, ca sa nu depasasca intensitatea admisa pe USB sau bateria externa.