| razvannnfcs a întrebat:

Am achizitionat de curand un laptop ACER Aspire AS5755, cu urmatoarele componente:
Procesor
Tip procesor: Intel Core i3
Model procesor: 2330M
Frecventa procesor (GHz): 2.2
Front Side Bus (FSB) (MHz): 1333
Memorie RAM
Capacitate RAM (GB): 4
Tip memorie: DDR3
Hard disk
Capacitate HDD (GB): 500
Interfata: SATA
Placa video
Procesor placa video: Intel HD Graphics 3000
Tip placa video: Dedicata
Tip unitate optica: DVD Super Multi
Sistem de operare: Free DOS
Bun, nu stiu daca are chiar asa multa importanta ce am scris mai sus, dar am urmatoarea problema: ma chinui de 2 zile sa instalez Windows 7 pe el, am facut 2 DVD-uri cu windows-ul (ambele booteaza pe PC), dar pe laptop nu vrea sub nici o forma sa booteze pentru a putea începe instalarea. Se deschide, apare emblema la ACER, booteaza cateva secunde (apare "_" pe ecran negru) apoi apare exact ca in poza aceasta ( http://ext.pimg.tw/nckuhuahua/eb86b964cef7233619d1980625 a3f1ba.jpg ), si cam atat. Ma tot dispera cu Linpus-ul lor.
Apoi am citit prin diverse locuri ca trebuie efectuate cateva modificari in BIOS pentru a putea schimba prioritatile de bootare. Am intrat, dar recunosc, ma bate si nicaieri nu am gasit vreo solutie concreta de rezolvare pentru problema mea. Am sa pun mai jos 2 poze cu tot ce prezinta BIOS-ul meu, poate gaseste cineva rezolvare si sa-mi spuna cum sa aranjez si ce sa modific pe acolo pentru a boota rahatul ala si sa instalez si eu windows-ul vietii pana nu ma prinde Craciunul:
- http://shareimage.ro/images/7xv8hypjyeifg4ppye4.jpg
- http://shareimage.ro/images/igw3r0s4ncp9z60mow5.jpg
Are cineva vreo solutie? că eu nu mai pot cu nervii :|.

Răspuns Câştigător
| Andutu_5204 a răspuns:

1.Aprinzi Laptopul
2. Apesi F2 pana intra in BIOS
3.Te duci sus la BOOT
4.Ai o lista de oridine de bootare DVD-ul trebuie sa fie primul ori dai pe 1 enter si alegi dvd ori te duci in lista pe dvd si apesi F6 pana se duce pe linia 1

| razvannnfcs explică (pentru Andutu_5204):

Acum am observat că nu mergeau link-urile cu pozele şi le-am editat. Dacă arunci o privire asupra lor, vei vedea că nu găsesc nicăieri în lista aceea termenul de DVD. Altă soluţie?

6 răspunsuri:
| CataC a răspuns:

Salut
Esti sigur ca ai dvd super multi si n-ai CD-rom? daca ai cd-rom nu-ti merge pentru ca nu vede dvd-uri.
Bifeaza atapi cd-rom ca prima optiune (esti unde trebuie, dar ar fi trebuit sa apara dvd acolo).
bafta

| razvannnfcs explică (pentru CataC):

Scrie şi pe laptop în dreapta jos în colţ "DVD-Super Multi DL Drive" şi scrie şi pe plăcuţa din lateral.

| rogi28 a răspuns:

Cel mai simplu din toate variantele propuse este: cind pornesti calculatorul apesi F12 si iti apare un meniu in care alegi de pe ce sa inceapa bootarea si deja alegi cd/dvd si apesi enter dupa care incepe sa citeasca discul si urmezi pasii corespunzatori. si asta ii tot, nu fa modificarile celea in bios ca de fiecare data cind pornesti calc o sa verifice daca nu ai disc pus in calc.

| razvannnfcs explică (pentru rogi28):

Când apăs F12, în acea listă apare exact ce e şi în prima listă de la BIOS, anume:
1. ATAPI CD-ROM : MATSHITADVD-RAM UJ8BO
2. HDD : WDC WD5000BPVT-22HXZT3
3. Network Boot : BRCM MBA Slot 0200 v14.4.5

Oricum, vă mulţumesc frumos pentru iniţiativă.

| Andutu_5204 a răspuns:

A da si dai la Exit si dupa Save and exit.