Întrebare recomandată | ExDan a întrebat:

Salut, am un pc vechi : Procesor AMD Sempron 140 single core 2.7, placa video Geforce 9400GT, placa de baza M2N68-AM SE2, 2GB Ram DDR2.

Am o problema extrem de dubioasa! Am facut rost de un procesor AMD Phenom 9500 Quad-Core 2.2 GHz (deoarece am vazut ca e compatibil cu placa de baza si am vrut sa ii mai dau unpic de putere batranului calulcator) stare excelenta absolut niciun pin indoit totul ok pana cand am vrut sa il montez, l-am montat cu grija, am aplicat pasta termoizolanta (desi am o racire fara probleme) si cand am vrut sa deschid calculatorul a inceput monitorul sa se restarteze singur din 3 in 3 secunde (cateodata dadea no-signal si trebuia sa dau restart la pc), am observat ca se aude si un chiuit dubios si daca nu faceam nimic la desktop sau nu apasam pe niciun buton nu mai se restarta monitorul. M-am uitat in My Computer si cu CPU-Z si am vazut ca procesorul a fost recunoscut de catre PC si am crezut ca e vreo problema cu monitorul, l-am schimbat si tot aceeasi problema, fleshuia incontinuu. Am facut toate updateurile posibile la drivere cu ultima versiune (chiar si la BIOS-ul placii de baza) si nu am rezolvat nimic, am crezut ca l-am rezolvat dupa update la bios deoarece imediat cum am facut update-ul l-am testat vreo 30 de minute si nu mai fleshuia apoi am inchis calculatorul. Cand l-am aprins peste 5 zile am avut aceeasi problema, am montat procesorul vechi sperand sa gasesc o solutie pe net dar in zadar, am constatat ca mai rau s-au agravat lucrurile adica acum FOARTE RAR a inceput sa imi fleshuiasca monitorul o data, de doua ori cand sunt intr-un joc si cu procesorul vechi! Odata chiar mi-a dat no-signal si a trebuit sa dau restart la pc...

In decurs de 2 zile am tot sucit procesoarele intre ele sperand ca poate rezolv ceva si acum nu se mai aprinde deloc monitorul cu procesorul Quad...

A patit cineva asa ceva? Vreo sugestie ceva va rog.

Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| CPAElites a răspuns:

Sursa proasta sau condensatori obositi pe placa de baza.

4 răspunsuri:
| Sfinnx a răspuns:

Mai mult ca sigur e de la placa de baza. Sursa nu are nicio legatura for god sakes.
Ti-ai ars ceva la placa de baza si salut.
PS: ai putea sa incerci sa iti schimbi cablu hdmi.

| Jumbei_Mihai_Catalin_1990 a răspuns:

Eu, am avut ceva asemănător numai că la mine era altă problema, oricum nu contează. Cea ce am făcut eu a fost să merg la un IT-st care a zis să-mi iau un PC nou. El mi la făcut pe piese. Asta e tot. Pa

| MaryTalent a răspuns:

Frate si mie imi facea la fel dar nu stiu de ce eu am reuntat de tot sperand sa nu mi se arda placa de baza! ai mare grija

BAFTA

| ExDan explică (pentru MaryTalent):

Am aflat ca sursa este prea mica si nu suporta tot si se chinuie, poti verifica si tu daca e de la sursa scotant placa video si sa bagi cablul de la monitor in socketul placii de baza, daca iti merge bine atunci si nu flashuieste inseamna ca ai sursa prea mica happy