| anonim_4396 a întrebat:

spuneti-mi si mie va rog frumos daca stie careva cum pot afla daca o placuta de memorie RAM este stricata fara sa o montez in PC, doar uitandu-ma la ea! Am doua placute de 128MB SDRAM si le-am montat in PC-ul meu,pur si simplu nu merg,ele par ca noi,nu au cipuri rupte sau zgarieturi ceva, in prima faza m-am gandit ca nu suporta placa de baza aceasta frecventa (PC-100, 100MHz)doarece placuta RAM originala are 133MHz.Pana la urma care credeti ca ar fi problema si cum pot afla daca aceste doua placute sunt stricate? Multumesc!happy

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Fara sa o montezi nu poti sa-ti dai seama decat daca este rupta! RAM-ul il verifici cu Memtest86+. Vezi aici un tutorial: http://www.laptopulmeu.net/2010/testare-memorie-ram/

Bafta!

| CannabisFan a răspuns (pentru neluL):

Problema este ca pur si simplu nu se aprinde monitorul cand bag cele 2 placute, sau chiar daca bag una buna si una din astea doua care nu merg, la fel, nu se aprinde monitorul dar unitatea merge!straight faceEu m-am gandit ca nu suporta placa de baza frecventele placutelor care sunt PC-100, adica 100MHz si cea originala are 133MHz, pana la urma care o fi problema? Daca s-ar fi aprins monitorul cand bagam o placuta buna si una care nu merge poate aflam ce are cea defecta insa nu mai porneste monitorul pourma!laughing

| neluL a răspuns (pentru CannabisFan):

Problema ar putea fi de incompatibilitate! Daca sunt pe 100MHz nu merg pe 133MHz si nu iti mai dai seama daca sunt defecte. Te-ai gandit bine ca nu suporta placa de baza frecventele.