| AdrianAllForCs a întrebat:

Am achizitionat doua placute Ram DDR de 1GB la 400mhz pentru a le monta asupra unei placi mai vechi, mai exact : Gigabyte GA-K8VT800 v2. Am demontat fosta placuta care se afla in slotul 2 si am montat o placuta in locul acesteia plus inca una in slotul 1. Problema este in felul urmator : Cand montez ambele placute si aprind pc-ul se aude un beep continuu plus ca monitorul ramane oprit.
In momentul de fata am o singura placuta din cele doua cumpărate montata si merge perfect, nu am avut nicio problema pana in momentul de fata.
Care este problema? Capacitatea maxima a placii de baza este de 3GB de ce pot monta doar 1GB?
Am testat si cu placuta veche montand-o langa aceasta noua si acelasi beep continuu.
Care ma poate ajuta? Va multumesc mult.

4 răspunsuri:
| ChristianXLX a răspuns:

Se poate ca slotul 1 sa aiba vreo problema. incearca sa il cureti de praf si dupa sa bagi inapoi ramii, aceasta problema intervine atunci cand placutele de ram nu sunt montate corect in locasul lor...

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Si eu cred ca ai problema cu slotul.

| StefanKogut a răspuns:

Cele doua placute cuparate sunt similare? acu aceleasi clock-uri? Ai incercat cate o placuta noua sa o testezi impreuna cucea veche? pentru a determina daca nu cumva una dintre ele e defecta?

| StefanKogut a răspuns:

Am uitat sa-ti mai spun ceva, pune placuta veche, singura, in slotul nefolosit si testeaza sa vezi daca functioneaza, daca functioneaza, slotul e bun daca nu functioneaza atunci fie slotul este oxidat si trebuie curatat fie slotul nu mai este corespunzator atasat de placa, in acest caz nu prea sunt solutii