| EmanuelThN a întrebat:

Am alta problema laughing) ca de obicei q un alt laptop am luat un alt laptop compaq presario Cq56(am boala pe ele) si mi se stinge la 60 de grade sau pe la 65 sau la 70 dar rar sa stea pana atunci laughing problema e ca nici in bios nu gasesc sa aleg teperatura la care sa se singastraight face dau fund pentru cel care rezolva chestia big grin

8 răspunsuri:
| CataC a răspuns:

Salut
In primul rand tine-l pe o suprafata tare, sa aiba gurile de aerisire libere, desfa'l si curata'l de praf daca nu e in granatie.
Apoi:
Prima solutie evidenta e sa nu-l mai suprasoliciti, de-aia se incalzeste. Laptopurile nu-s facute pentru super jocuri, cu atat mai putin compaq presario.
A doua ar fi sa-ti iei un cooler si sa-l pui sub laptop.
Bafta

| petrica1111 a răspuns:

Pai
problema este in felul urmator.Trebuie curatat cooler-ul

| ChristiaNNN a răspuns:

1. Ai grija sa nu il tii pe moale (pat, patura, perna, brate)
2. Trebuie curatat coolerul
3. Un cooler extern de racire ajuta mult
4. Nu pune gheata sau punga cu apa, risti sa-l strici
5. NU seta din bios temperatura la care sa se stinga, mai mare decat cea default, fiecare laptop ar eun condensator care la o anumita temperatura setata de producator se opreste, astfel se opreste si laptopul fara sa se arda ceva.

| EmanuelThN explică:

Nu prea am bani sa schimb cooleru sau alte chestistraight face alte solutii?

| lerys a răspuns (pentru EmanuelThN):

In camin, am vazut un tip care isi facuse dintr-o ladita de capsuni (cum vezi in piata) si niste ventilatoare, o sa ai nevoie de o mufa usb (http://en.wikipedia.org/wiki/Universal_Serial_Bus pentru a vedea cum poti sa o folosesti sa iti alimentezi ventilatoarele).

| lerys a răspuns:

Cred ca o sa fie nevoie sa iti pui tie fundita pentru ca tu v-a trebui sa mergi cu laptop-ul la un service pentru curatire si/sau sa-i cumperi un cooling pad. Nu iti sugerez sa modifici acele temperaturi (chiar daca ai putea), ele sunt setate cu un scop. Nu am putut fi specific pentru ca nu ai precizat destule detalii, vezi tu exista mai multe modele Compaq Presario CQ56 cu procesoare diferite.

| William a răspuns:

Poti cumpara un ventilator special pentru laptop. Un coleg de-al meu si-a stricat laptopu fiindca se incalzea prea mult. Dar ai putea sa il pui pe o punga cu gheata sau cu apa. Sau sa iesi pe balcon cu el ca nu se mai incalzeste daca il scoti afara.

| flyingpig a răspuns:

In primul rand vezi sa nu astupi coolerul. Nu sta cu el in pat sau pe suprafete care blocheaza coolerul. Alta solutie ar fi sa cumperi un cooler pad care va ajuta la racirea laptop-ului. Tine minte totodata ca laptop-urile nu sunt pentru jocuri, cu mici exceptii. Asta poate fi o alta cauza din care s-ar putea incalzii laptop-ul tau. Daca nu e nici una din asta, recomand sa mergi la un service autorizat, sa-ti curete coolerul si sa-ti puna pasta termoconductoare. Mult succes!