| mrclaust a întrebat:

Am calculatorul virusat și nu se mai deschide Windows și vreau sa îl reinstalez (Windows XP și asta l-am avut și înainte). Îmi pornește bootarea dar când îmi da opțiunile (cele 3 cu enter-continui R-repari f3-quit) apăs enter și îmi zice ca nu am nici un hard disk instalat. Va rog mult sa ma ajutați. Funda pentru cea care merge.

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Ce poate fi:
1. S-a dus naibii de tot hard-disk-ul (s-a ars, s-a virusat firmware-ul... în fine s-a stricat într-un mod irecuperabil)
2. A ieşit alimentarea din el sau fişa de date (se rezolvă prin scoaterea mufelor şi reconectarea acestora)
3. Windows-ul tău nu recunoaşte hard-ul (se poate întâmpla dacă încerci să pui windows XP Sp1 pe un hard disk SATA II, de exemplu) - soluţie: Foloseşte un windows xp mai avansat (sp2 preferabil sau sp3)
4. E posibil ca BIOS-ul tău să facă feste. Intră în el şi aplică cu încredere opţiunea "reset to default settings" şi apoi "save & exit setup".
Succes!

4 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

INtra in bios cu tasta F2(dupa ce apare prima poza la deschidere pc tastezi F2)si seteaza prima secventa de bootare pe "Cd-Rom", Prima bootare sa fie CD-Rom! bafta!

| Minks a răspuns:

Cred ca hardul tau si-a dat ultima suflare din cauza virusului. Incearca totusi sa scoti mufa si sa o bagi iar, sa fi atent la alimentare.

| nonny50 a răspuns:

Incearca sa scoti hardul din pc si baga l la loc...

| Overseer a răspuns:

Gasesete alt windows, probaliatea ca acel s-a stricat 75%