Întrebare recomandată | Iulya17 a întrebat:

Mi-am cumparat un laptop sapt asta si as vrea sa stiu cum este mai bine sa il intretin, sa tin bateria in el sau nu, cand sa il tin in priza pentru ca aud multe variante?

16 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Treaba cu baterie e cam irelevanta, la o utilizare de cativa ani probabil diferenta e de cateva zile in plus la baterie daca o tii scoasa

| Skydiver a răspuns (pentru suntserios):

Acum ceva timp m-a interesat si pe mine cum ar fi bine sa procedez pentru a conserva cat mai mult proprietatile acumulatorului de la laptopul meu.

Voi expune aici ceea ce consider a fi cele mai relevante informatii.

In cazul in care laptopul e folosit avand la dispozitie o sursa de curent, ideal ar fi ca acumulatorul sa fie scos, pentru a nu uza capacitatea de retinere a curentului electric. Prin scoaterea acumulatorului apare un dezavantaj care e important de mentionat si anume faptul ca in cazul unei pene de curent, protectia oferita de acumulator dispare.

Pentru a conserva la maxim acumulatorul, din tot ceea ce am citit, am tras concluzia ca cea mai buna cale este sa incarci acumulatorul la aproximativ 50% dupa care il pui la pastrat.

Depinde foarte mult de modul in care vrei sa folosesti laptopul. Daca vrei sa il folosesti 95% acasa iti recomand sa scoti acumulatorul si sa faci cate un ciclu complet de incarcare-descarcare o data pe saptamana.

Functionarea optima a unui acumulator de orice fel presupune cicluri de incarcare completa - descarcare completa.

Sper sa te ajute.

| TheAce a răspuns:

In general atunci cand e in priza si cand ruleaza pe adaptor, e indicat sa scoti bateria. Calitatea pe care o peirzi daca nu o faci insa e una neglijabila, in primul an nu vei observa schimbari. Apoi intervine uzura (oricum un laptop are o medie de viata de 2 ani).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intr-adevar scoate bateria daca nu mergi undeva afara sau mai stiu eu, am stat cu bateria in laptop si la liceu si accasa si acum nu dureaza nici o secunda. nu il tine pe pat pe picioare cum vezi toti dobitocii ca intra scame si par in el. cand l-am dus la curatat prima oara mi-a scos din el un faras intreg, dar a trebuit sa cumpar masuta de aia care aeriseste ca numai statea aprins fara ca se incingea mult. nu stiu eu unde a vazut medie de viata 2 ani the ace, ca al meu are 5 ani si in afara de masuta de aerisire si un incarcator nou, nu am bagat mare branza in el(bani) si mai tine, pentru net si filme parca trebuie cine stie ce.
cum ai grija de el asa il ai.
app nu da ca un tembel cu pumnu in el sau mai stiu eu ce ca risti sa strici hard. discul sau altele, asa ca keep calm and enjoy idiotenia care o vezi pe net.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru andrey1412):

Hmm am vrut sa zic asa dar nu stiu de ce credeam numai la cele de la pc se zice asa laughing, bine de stiu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este cea mai mare tampenie sa scoti acumulatorul ca sa-i maresti durata de viata.
Si cel mai rudimentar laptop are un circuit electronic care regleaza in mod automat curentul de incarcare in acumulator.Cand acesta este incarcat curentul de incarcare se reduce in mod automat aproape de 0.
Nu este nevoie de interventie din afara.
Din cand in cand mai foloseste-l si pe acumulator daca vrei sa te tina mai mult.

| StalkerSoul a răspuns:

Bateria o incarci! Si o scoti din el!
O folosesti doar cand nu ai curent sau pleci pe undeva ( afara. ).
Daca tii bateria in el si il tii in acelasi timp in priza, bateria ta nu v-a mai functiona, adica in putin timp nu v-a mai merge deloc poate doar 1 minut 2 si dupa trebuie sa cumperi alta.

Deci tine laptopu`l in priza fara baterie!

| MozZatY a răspuns:

Salut, cand tii laptopul in priza, este recomandat ca bateria sa o tii scoasa din el, incarcata undeva la 50%. Aceasta este cea mai buna recomandare de intretinere si de prelungire a vietii acelei baterii. O folosesti numai cand ai nevoie strict de ea

| Iulya17 explică:

Si cand il inchid sa il las tot in priza?

| StalkerSoul a răspuns (pentru Iulya17):

Scoate-l din priza cand il inchizi, de ce l-ai tine in priza?thinking Doar nu faci nimic pe el, dar il poti lasa si in priza, cum doresti tu.

| tranzactiiforex a răspuns:

Pentru inceput formateaza bateria si apoi scoate-o de fiecare daca cand lucrezi cu laptopul in priza.

| negropantrans a răspuns:

Poti pune batereia numai atunci cind il iai cu tine undeva, iar in rest poti s-o scoti.nu este recomandat sa te joci atunci cind ea se incarca. tatal meu se ocupa cu calculatoare si mereu imi spune sa nu ma joc cind se incarca si sa-l pun astfel ca sa nu se infierbinta, poate arde placa.

| Godsson1104 a răspuns:

Poți să-ți cumperi un suport cu răcire și ventilație pentru laptop!

| AdrianaMari a răspuns:

Daca scoti bateria si se ia lumina nu ai back-up. Acum depinde de laptop ca poti avea Lenovo si ai posibilitatea de a mai avea putin curent sa iti salvezi datele, un fel de back-up la incacator si poti seta s a incarce bateria la 50 %, nu continuu si asa salvezi mai mult viata bateriei. Dar intr-adevar dureaza mai mult daca scoti bateria.

| xRex a răspuns:

Bateria daca e incarcata ti-as recomanda sa nu o tii in PC deoarece ea dupa un timp nu o sa mai tina mult timp fara sa fie PC-ul in priza