| RealKing01 a întrebat:

Am cumparat un laptop Lenovo legion y530 si aveam asteptari mai mari de la el, sa duca jocurile fara lag, din pacate nu a fost asa.Cand l-am comandat eram foarte fericit iti dai seama 8gb, 1tb, 4gb placa video, din contra placa video are doar 2GB insa duce jocurile in lag, nu le duce perfect cum ar trebui. Daca as cumpara un laptop de gaming de 6GB placa video mi-ar arata acolo 4GB, asa este? Imi pare rau ca am cumparat fara sa mai astept o luna poate il cumparam mai ieftin si nu-mi parea rau. In concluzie daca vreti un laptop de gaming, sa fie cat mai scump adica 44 milioane sau 49 milioane cu placa video 6GB, ca sa nu va para rau mai tarziu ca l-ati cumparat. sad

11 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Da linkul de unde l-ai cumparat,
apoi posteaza specificatiile din HWinfo,

sau Speccy (Speccy nu a mai primit de peste 2 ani udate, de aceea nu -l prea recomand)

Gasesti laptopuri bune pentru jocuri incepand cu 3500 RON.
Daca nu esti pretentios si nu joci mare lucru, chiar si la 3000.

Pe site-ul oficial apar procesoarele acestea:

Intel® Core™ i7-8750H
Intel® Core™ i5-8300H

si aceste placi video

NVIDIA® GeForce® GTX 1050
NVIDIA® GeForce® GTX 1050 Ti
NVIDIA® GeForce® GTX 1060

Ce configuratie exacta ai?
Poti folosi si CPU-Z si GPU-Z pentru specificatii.

| RealKing01 explică (pentru NLS):

Pai cum am scris mai sus.
Laptop Gaming Lenovo Legion y530 8GB, 1TB, 2GB placa video, si placa video dedicata 1GB. L am luat de pe altex.ro,laptop de 31 milioane, era 30 dar plus taxa = 31 milioane.
Cum a zis si stancuprint, solutia este sa joc jocuri de dimensiuni mai mici. Am pe laptop ul cel vechi PES 2017, si am un program care pot sa transferi jucatori la noua sa echipa, i am pe toti transferati, Griezmann la Barcelona, Coutinho la Bayern Munchen, Cristiano Ronaldo la Juventus

| RealKing01 explică (pentru NLS):

Lenovo Legion y530 8GB, 1TB, 2GB placa video, procesor Intel core i5

| NLS a răspuns (pentru RealKing01):

Placa video pare slaba după cantitatea de memorie, 1 GB e mult prea puțin pentru ziua de azi,.
dar nu numai cantitatea memoriei ei contează, ci și generația. Presupun ca are GDDR... 5? Sau mai puțin?

Ce procesor e? Amd/ Intel? Ce model?

Nu îl mai poți returna?

| NLS a răspuns (pentru RealKing01):

Și i5 ul acela... Ce litera are la final? M, H, U?
Sau Y, T...

M și H sunt ok pentru gaming, U, Y și T au frecventa mica, sunt gândite pentru consum redus de energie, nu pentru a livra putere bruta pentru jocuri.
Ce frecventa minima are și cât e boost ul?

| RealKing01 explică (pentru NLS):

Https://altex.ro/......1FV01AWRM/

Laptop ul meu.

| RealKing01 explică (pentru NLS):

Https://altex.ro/......1FV01AWRM/

dai la specificatii

| RealKing01 explică (pentru NLS):

Frecenta (MHz) 2666
frecventa procesor 2.30 ghz
Placa video dedicata
Tip Memorie GDDR5
Sistem de operare FREE DOS
Cand mi-a venit laptop ul am luat windows 10 de pe laptop ul vechi de pe un site si l-am pus pe stick cu rufus, si l am instalat, prima data am incercat cu windows 7 si mi-a aparut bluescreen, dupa, cu windows 10 a mers si l am instalat. S a activat windows ul si singur scrie Windows is activated.
I am instalat driverele cu Driver Booster pro.

| NLS a răspuns (pentru RealKing01):

HDD-ul ar trebui schimbat cu un SSD, dar cea mai mare influenta a lui va fi timpul initial de incarcare (pornire) al Sistemului de operare,
timpul de incarcare initial al jocurilor, si incarcarea intre nivele va fi mai redusa.

In rest, nu o sa observi o diferenta URIASA.

Daca nu ai bani acum, mai poate astepta o vreme, performanta slaba in jocuri nu e de la el.

https://www.techpowerup.com/download/techpowerup-gpu-z/

Descarca asta, Standard Version, stanga sus.

Il poti porni fara sa il instalezi (cu a treia optiune).

Vezi cata memorie zice ca ai acolo, dar vezi sa fie selectata placa video nVIDIA, NU INTEGRATA!

Ce banuiesc eu: te joci pe integrata, si normal ca nu merge ca lumea.
HD 630 e slaba chiar si pentru Fifa & Co.

Deci verifica in GPU-Z daca ai placa GTX 1050 acolo, si capacitatea ei e de 4GB.

Apoi ce trebuie facut e sa mergi in BIOS, sa ii dai disable celei integrate, si sa instalezi driverul pentru placa dedicata de pe site-ul nVidia (nu din alta parte).

Daca ai alte nelamuriri, nu ezita sa intrebi.

| RealKing01 explică (pentru NLS):

Pai cum dezactivez placa video integrata din BIOS? Am intrat in BIOS dar nu stiu unde sa dau sa o dezactivez.
Am dezinstalat driverul Intel UHD Graphics 630 si am incercat sa iau de pe site ul nVIDIA driver ul original Geforce GTX, l am descarcat si urma sa il instalez dupa mi-a aparut eroarea asta '' Nvidia Installer connot continue, This graphics driver could not find compatible graphics hardware''

| stancuprint a răspuns:

Si ce?, joci si tu jocuri mai mici ca si dimensiune. Nu trebuie sa joci un joc imens corect? Ideea este de a te relaxa la un joc, uite eu de exemplu jucam foarte mult delta force. Era super misto pe vremea respectiva si nu ceream mai mult decat aveam. Concluzia este sa te relaxezi nu sa am un avinon laughing. Spor!