| angelamaria a întrebat:

Am cumparat un stick de memorie, mi-am pus pe el o prezentare power point si il duc la calculatorul scolii. Cand ajung acasa si il bag in laptop toate fisierele aveau shortcut. Ce i s-a intamplat?

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

S-a virusat, inclusiv calculatorul tău. Degeaba îl scanezi acum, totul va părea normal, deși NU este.
Crează un CD live pentru a putea boot-a calculatorul, cu utilitare antivirus / antimalware și rulează de acolo pentru curățare.

| gelu1970 a răspuns:

E un virus. virusul acceselor directe. nu se remediaza prin scanare cu antivirus.
e un virus ce modifica registrul.
eu am un.exe ce a dat rezultate in 90% din cazurile similare cu al tau. trimite-mi un mail prin mesaj privat si incercam sa vorbim si sa remediem problema ta.

| IceBil a răspuns:

S-a virusat. Scaneaza-l cu antivirus si/sau un antimallware.

| angelamaria explică (pentru IceBil):

L-am scanat, dar totul e in regula.