| Lioana a întrebat:

Am cumparat un stick USB de 2 TB. Problema cu el e urmatoarea: Windows-ul arata ca are 1, 90 TB dar din pacate doar 30 GB din informatiile puse pe el raman bune. Orice fisier pus peste aceasta capacitate e un fisier corupt.
Accept acest lucru, ca stick-ul e doar de 30 GB, dar faptul ca ma lasa sa pun date pe el fara avertismentul ca nu are spatiu ma poate face sa pierd date.
Am incercat sa-l formatez in toate formatele: NTFS, exFAT si FAT 32 si in toate el imi indica ca are 1, 90 TB. Ce pot face pentru ca PC-ul si alte dispozitive la care il conectez sa imi arate ca are doar 30 GB si sa nu-mi permita sa pun fisiere peste aceasta capacitate?

13 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=J-D6tYBX8vE
Incearca cu EaseUS, si daca vrei sa vezi ce ai "patit", asta e problema.

Bula
| Bula a răspuns:

De unde ai cumparat si cu cat acel stick USB?
Ce fabricatie si ce model este?

Bula
| Bula a răspuns:

Problema stick-ului tau este ca, in tabela de partitie este scris ca are capacitate de "1.9Tb".
Ca urmare, atat la formatare, cat si la scriere sistemul va comporta ca atare (daca nu face cu verificare).
Cu alte cuvinte, tot ce este trimis spre scriere peste capacitatea reala se va duce in neant.

Rezolvarea este: stergerea partitiei existente, dupa care scrierea unei noi partitii, cu capacitatea reala.
Pentru aceasta operatie se poate folosi programul EaseUS Partition Manager, versiunea 10 sau mai mare.

| doctorandus a răspuns:

Dap. La preturile din 2021:

- adaptor pentru USB cu M.2 SATA AHCI: 25-35 Euro, poti sa-l cumperi de pe Wish.com, e OK;
- Samsung 860 2 TB: 215 Euro.

Total: 240-250 Euro pentru un stick de 2 TB (zecimali, nu binari).

| Holiday a răspuns:

Ce marca e si cat a costat? Posibil sa fi achizitionat un "fake 2TB memory stick".
Primul de capacitatea asta a fost lansat anul trecut de Kingston si costa cam 1500 USD. Acum ar putea fi cam 1000 si ceva, sau pe acolo.

| Lioana explică (pentru Holiday):

Da. E fake. Stiu asta. Doar e luat din China. Vreau doar sa stiu cum sa il fac sa indice realitatea.

| Holiday a răspuns (pentru Lioana):

Uita-te la video, iti arata exact cum sa-i afli caracteristicile reale.
Nu tot ce e din China e fake, dar cand cumperi 2TB la pret de 8GB, de oriunde l-ai cumpara, e clar ca ceva nu e in regula.

| NLS a răspuns:

Cum ti-a zis deja Holiday, un stick la 2TB costa o mica avere.
Nici nu mai conteaza firma si pretul, e un fake si ti-ai dat seama singura de asta.

Incearca un low-level format, cu aplicatia urmatoare.
O gasesti pe site-ul HDGURU.
http://hddguru.com/software/HDD-LLF-Low-Level-Format-Tool/

http://hddguru.com/software/HDD-LLF-Low-Level-Format-Tool/HDDLLF.4.40.exe

Daca nu se schimba nimic, incearca sa stergi partitia stickului cu
EASEUS PArtition Master Free, si sa o refaci.

https://www.easeus.com/partition-manager/epm-free.html

Alte idei nu am momentan.

| Lioana explică (pentru NLS):

Am incercat deja formatarea low-level din Windows. A durat vreo 2 zile. Din pacate tot 1, 90 TB arata. Crezi ca aplicatia indicata de tine face treaba mai buna?
Cred ca tine de setarile din fabricatie ale stick-ului si nu stiu cum sa am acces la ele.
Am sa incerc si varianta cu stergerea partitiei. Merge si la stick-uri? Te intreb pentru ca partitionarea in doua am incercat-o si nu e disponibila pentru stick. Nu din sectiunea Disk Management a Windows-ului.

| NLS a răspuns (pentru Lioana):

Da, merge si pentru stickuri, vezi tutorialul din link, partea de jos.
(How to Use EaseUS Partition Master to Delete a Partition on a USB Drive)
Probabil si pentru microSD, caci e aceeasi memorie Flash.

https://www.easeus.com/......ws-10.html

Marimea exacta a lui as zice ca e 29, 7 GB.
(Capacitatea reala a unui stick de "32GB", caci acesta ar fi fost numele adevarat al produsului pe care l-ai cumparat.)

Daca nu-i dai de cap, poti scrie pe el 29GB, si stii ca nu merge nimic peste aceasta valoare.

| ruddy a răspuns:

Cred ca incurci transformarile laughing ce windows are 2 tb?

| Lioana explică (pentru ruddy):

Cred ca n-ai citit tu cu atentie intrebarea. Nu e vorba de nici un Windows ci de un stick USB.