| danyboyfcs a întrebat:

Salut, am mai multe stick-uri de 32Gb capacitate, si cand incerc sa pun pe el(e) mai mult de 4gb, acesta o face fisierele sunt acolo pe stick (filme),au dimensiunea corecta, dar nu le poti folosi, ca si cum ar fi un fisier scris incomplet sau corupt, nu are legatura cu fisier mai mare de 4gb per fila, asta se intampla si in format NTFS si FAT32, deci ce depaseste limita de 4gb scriere pe el in ordinea scrierii sunt inutilizabile.am incercat formatari si scrieri in mai multe desktop sau laptop, situatia este identica.Cum se poate sa-ti arate 32gb spatiu si tu sa ai fizic doar 4gb

Răspuns Câştigător
| itexpert a răspuns:

Cu ce formatezi?
folosesti default alocation?
esti sigur ca sunt de 32?
foloseste un program de partitionare serios : partition magic, easeus partition master etc.si partitioneaza cu alea.si inca ceva: vezi ca sunt multe tepe de stickuri mici vandute ca mai mari. (celebrele Kingston rosii de 64 gb cu firmware masluit)

| danyboyfcs explică (pentru itexpert):

Cred ca este smecherie cu firmware, cum se poate depista sau rescrie

3 răspunsuri:
| LTAA a răspuns:

Ori calculatorul nu poate mai mult, ori USB-ul este de proastă calitate.

| danyboyfcs explică (pentru LTAA):

Poate si calc, si usb 3.0 etc, nimic din ce visezi tu nu este.