| Maik_Deejei_1989 a întrebat:

Am doua boxe de la pick-up si le-am conectat la calculator. As vrea sa stiu ce sa fac sa se auda bine deoarece se aude foarte incet si infundat.

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

E normal. uita-te putin la pic-up si vezi daca nu are amplificator.boxele de pc au amplificatoare incorporate, de aia se aude cum trebuie.Ca sa nu dai banii pe un amplificator audio arunca o privire peste pick-up si vezi daca nu are mufe de conectare de magnetofon sau TV. Daca are asa ceva atunci ai scapat si poti relativ simplu sa conectezi iesirea audio de la placa de sunet pc la amplificatorul pickup-ului asa:
Intai vreau sa iti fac necesaru de materiale si apopi o sa incerc sa iti explic cum sa le conectezi:
materiale:
mufa jack tata-1 bucata
cablu telefonic cu 4 fire- 3-6 m(depinde unde ti pickup-ul
mufa cu 5 pini-1 bucata
ciocan de lipit/pistol(recomand) de lipit
cositor cu fludor
patent sau cleste ascutit.
Mod de lucru:
Se dezizoleaza cablul telefonic cu un cutter, se despica firele si se dezizoleaza capetele cu o bricheta(vezi sa sa nu le incinerezi happy ) parțial apoi se răsucesc lițele, urmat de unirea a doua dintre ele, ce vor reprezenta masa ce se va lipii la mufa jack
Nota
Nu uita sa pui capacul mufelor pe fire inaninte de a le costorii
( eu las firele mai deschise pentru faze iar cele mai inchise la culoare(ex verde si maro) la mase dar nu e o regula, numai sa nu le incurci) iar firele deschise vor fi conectate unul la o borna difuzor drept iar celalalt deschis la cealalta borna(difuzor stqng) a mufei jack cu conditia-recomandare sa respecti polaritatea asta si la mufa cu 5 pini.\
Mufarea mufei cu 5 poini difrera de la pick-up la pick up, deci recomand sa faci teste sa vezi care is intrarile si care is masele.de exemplu la al meu(ca si eu folosesc pick-upul pe post de amplificator e asa:
in sensul acelor de ceasornic luat;
1-intrare dreapta
2-intrare masa dreapta
3, 4 mase(liber la mine)
5-masa stanga
6-intrare stanga
Daca nu te descurci ia legatura cu mine si te ajut pe messenger si cu scheme si sfaturi live.Succes

| M1hai a răspuns (pentru DeyCj):

We da-mi si mie id-ul tau ca am si eu nevoie de ajutor cu un pick-up
sau baga in lista tu :japan. mihai

4 răspunsuri:
| nutepriveste21 a răspuns:

Deconecteazale! Boxele nu au in ele si amlificator(statie) ca cele care le cumperi special pentru pc. Daca pick-upul e in stare de functionare, cauta pe cineva care se pricepe sa conecteze boxele si sa functioneze cu ajutorul amplificatorului audio din el. Pc-urile nu contin amplificatoare audio de putere!

| MrAngelus a răspuns:

Da la maxim tone-ul, si mareste volumul la calculator care apare in bara albastra de jos.

| OvidyuNicu a răspuns:

Boxe dinalea mari? le-ai bagat asa pur si simplu in placa de sunet? laughing