| anonim_4396 a întrebat:

Am folosit o tableta Vonino pentru a vb cu cineva pe Skype, insa persoana respectiva nu ma auzea si nu e de la volumul tabletei sau ceva de genul. Daca deschid fisier audio sau Youtube, nu sunt probleme, doar pe Skype. Voua vi s-a intamplat asa ceva? Cum pot remedia aceasta problema?

Răspuns Câştigător
| En3Rgi a răspuns:

E o optiune sa setezi microfonul, pe skype.Sau poate e dat pe mute microfonul.Umbla prin setari ca sigur e de la ele.Pe pc cand suni pe cineva iti apar jos setarile la audio si microfon, nu stiu daca asa este si pe tableta.

| MuCelMic a răspuns (pentru En3Rgi):

Am facut testul de sound pe skype si e in regula, insa cand se efectueaza convorbirea nu se aude nimic, ii aud pe ceilalti dar ei pe mine nu.

2 răspunsuri:
| LinxCont a răspuns:

In general tabletele au microfon prost, care se aude slab. Pe Youtube se foloseste difuzorul, de asta se aude, dar pe skype se foloseste si microfonul. Poti incerca cum bine a zis En3Rgi sa vezi ce setari sunt in skype sa fie microfonul pornit.
Ca sa vezi cum merge microfonul, poti cauta programe de inregistrare sau poate exista deja instalat o astfel de aplicatie, vorbesti si te inregistrezi, apoi verifici inregistrarea.
La toate tabletele pe care le am, trei la numar, Allview, eboda, evolio sonorul e slab, atat la difuzoare cat si la microfon. Difuzoarele dau un sunet extrem de slab si distorsionat, iar microfonul nu face exceptie, trebuie sa vorbesc langa el ca sa se auda macar slab. De la distanta nu se aude nimic. Probabil ca si la tine e acelasi lucru, dar poti incerca cum am zis mai sus, poate ai norocul sa mearga putin.