| Laura a întrebat:

Am fost plecată de la laptop aprox. 15 minute și când m-am întors l-am găsit închis. L-am deschis și explorer-ul nu pornise (ecran negru), așa că am încercat să îl deschid din task manager, dar scria că windows-ul nu găsește explorer. exe. Nu pot să deschid cu task manager absolut nici un folder, doar pagini de internet. Am încercat să downloadez ceva, am downloadat, am dat click dreapta și vroiam să dau Open Containing Folder (folder-ul unde l-am downloadat) și scrie că aplicatia nu a putut fi găsită. Ce s-ar fi putut întâmpla? Și ce pot să fac?

5 răspunsuri:
| LucianGabriel a răspuns:

Virusi au luat controlul asupra pc-uluihee hee. Acum serios incearca sa faci o scanare de virusi cu un cd live(au si bitdefender-ul si dr web) sau intri cu un live cd de linux, salvezi ce mai aveai prin c(faci un backup si la browsere(te invat eu cum) si dupa treci la reinstalare de windows, dar mai intai incearca cu un repair de windows cu cd-ul de instalare de windows(doar sa fie acelasi, adica aceeasi versiune). Spor la lucru, ca ai treaba multa.

| Laura explică:

@cofetarull: Ce legătură are motorul de căutare cu ce am pătit eu?laughing
@z: Aș fi făcut așa, dar nu pot să deschid "c:\windows".
Încă ceva, acum când am deschis iar laptopul, spunea că "Java(TM) Platform SE binary has stopped working".

| noname_1435 a răspuns:

Scaneaza calculatorul de virusi caci daca ti s-a sters exploreru. exe asta trebuie` sa fie problema si daca gaseste virusi ea si stergei si dupa aia schimba windowsul ca ca sa-ti recuperezi exploreru e complicat! bafta! funda?

| Ambassaderåd a răspuns:

Salut! De aceea folositi si voi alt motor de cautare, gen : mozilla firefox, google chrome straight face ...nam idee cum de s-a dus asa singur... ce windows ai?

| 7r011 a răspuns:

Incearca sa downloadezi de undeva explorer. exe si sa ii dai paste in C:\WINDOWS\ trebuie sa fie pe un site, daca nu este instaleaza dc++ si trebuie sa aiba cineva windowsu la share!