| Vaallyy999 a întrebat:

Dupa ce aprind Laptopul, dupa cateva minute Internet explorer deschide multe pagini, nu le vad decat daca deschid Task Manager, si nu le pot inchide nicicum. Am incercat sa sterg Internet explorer dar nu pot sterge tot, si degeaba, ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Scaneaza cu un antivirus bun intregul sistem.
Nu e necesar sa stergi Internet Explorer, ci poti incerca resetarea acestuia, in ideea ca virusii il afecteaza doar pe el.
Daca sistemul ca intreg se poarta suspect, o reinstalare de Windows curat e recomandata.
Cate partitii ai pe hard (C, D, E)? Daca e doar C, reinstalarea sistemului va duce si la stergerea informatiilor care te intereseaza (muzica, poze, filme, jocuri), de aceea e necesar sa le treci pe un spatiu extern de stocare (cd, dvd, stick usb, hard extern). Daca ai si alte partitii in afara de C, iar pe aceasta se afla date importante, le muti de pe C pe o alta partitie cu spatiu disponibil.
Cand sistemul de operare va fi reinstalat, doar C va suferi modificarile necesare.

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Trebuie sa instalezi din nou windowsul, asa scapi de virusi

| gelu1970 a răspuns:

Ruleaza adwcleaner si elimina tot ceea ce detecteaza.
apoi malwarebytes free si de asemenea elimini ce detecteaza.
spune daca sunt rezultate.

| alexboss2020 a răspuns:

Cred ca ai luat un trojan(virus) reinstaleaza windows-ul pe curat!

| Vaallyy999 explică (pentru alexboss2020):

Omg, deci, stii vreun tutorial calumea? Pentru ca nu stiu sa il instalez, pana acum il facea un var de al meu, si daca pot sa salvez datele de pe PC?

| Vaallyy999 explică (pentru dannyel86):

Am doar C, da, pe Stick USB e cea mai buna idee, mersi man, sa vad ce fac

| dannyel86 a răspuns (pentru Vaallyy999):

Scaneaza cu un antivirus bun intregul sistem.
Nu e necesar sa stergi Internet Explorer, ci poti incerca resetarea acestuia, in ideea ca virusii il afecteaza doar pe el.
Daca sistemul ca intreg se poarta suspect, o reinstalare de Windows curat e recomandata.
Cate partitii ai pe hard (C, D, E)? Daca e doar C, reinstalarea sistemului va duce si la stergerea informatiilor care te intereseaza (muzica, poze, filme, jocuri), de aceea e necesar sa le treci pe un spatiu extern de stocare (cd, dvd, stick usb, hard extern). Daca ai si alte partitii in afara de C, iar pe aceasta se afla date importante, le muti de pe C pe o alta partitie cu spatiu disponibil.
Cand sistemul de operare va fi reinstalat, doar C va suferi modificarile necesare.